کیهان:

باید با ایران هسته ای کنار بیاییم اما با نابودی نفوذ خود در خاورمیانه چه کنیم؟! (خبر ویژه)

روزنامه واشنگتن تایمز از رویکرد توأم با تناقض و استیصال آمریکا به ایران هسته ای خبر می دهد. به نوشته این روزنامه از یک سو مقامات آمریکا به اسرائیل پیغام داده اند که جهان باید با ایران اتمی کنار بیاید و از سوی دیگر معتقدند معرفی ایران به عنوان دهمین کشور اتمی جهان، به معنای نابودی نفوذ آمریکا در منطقه خاورمیانه است.
واشنگتن تایمز در تحلیلی با عنوان «اگر ایران به دهمین کشور اتمی تبدیل شد، حواستان را جمع کنید» می نویسد: جو بایدن معاون اوباما در دیدار با نخست وزیر اسرائیل چیزی نگفت که مقامات اسرائیلی خواهان شنیدن آن بودند. اصل پیام او، تلاش اوباما برای مهار ایران بود که البته این تلاش ها به جایی نرسیده است. بعد هم صحبت های هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا بود که از «تحریم های فلج کننده ایران» حرف زده بود و بعد هم عقب کشیده بود. آخر پیام آنها این بود «اسرائیل نباید یکطرفه دست به کار شده و جنگ آخر الزمان راه بیاندازد چرا که جهان باید با ایران اتمی کنار بیاید». خانم کلینتون البته کارش بیخ پیدا کرده و در آن گرفتار شده است. چین و روسیه که دارای حق وتو در شورای امنیت هستند که حاضر به همکاری نیستند، برزیل هم که رئیس جمهورش علناً گفت خانم کلینتون باید با ایران درست رفتار کند. آقای لولا داسیلوا و برزیل در حال حاضر گرفتار کشف معادن نفت زیر دریا هستند که شرکت نفتی بریتیش پترولیوم سعی دارد وارد شده و پروژه را از آن خود کند.
این روزنامه اضافه می کند: اگر آمریکا واقعاً ایمان دارد که تحریم هایی که به گفته خانم کلینتون سپاه پاسداران را هدف گرفته می تواند تهران را عقب بنشاند، احتمال آن زیاد است که مشغول رانندگی در هوای مه آلود باشند. بسیاری از ایرانیانی که مدت های زیادی است در آمریکا زندگی می کنند، انتقال پولی را با حواله و یا از راه بانک هایی که در خلیج فارس هستند، به ایران انجام می دهند و دستشان با سپاه پاسداران در یک کاسه است. حتی نیویورک تایمز هم فهمید شرکت های بزرگی مشغول نقض تحریم های آمریکا هستند و از راه شرکت های تابعه در دبی و قطر، به معاملات خود با ایران ادامه می دهند.
واشنگتن تایمز تاکید می کند: اوباما پس از جرج بوش همچنان نتوانسته به عدم همکاری ایران پاسخ دهد. واشنگتن احتمالا با رژیمی روبروست که در حال قدرت گرفتن است. زمانی که ایران ناسیونالیست را به فهرست ده کشور هسته ای جهان اضافه کنید، شاهد نسخه ای برای نابودی و از بین رفتن، نفوذ آمریکا در منطقه خاورمیانه خواهید بود.