کیهان:

آمریکا همان طور که با چین کنار آمد مجبور است با ایران هسته ای هم کنار بیاید (خبر ویژه)

روزنامه هرالدتریبیون پیش بینی کرد آمریکا ناچار است با ایران هسته ای کنار بیاید، این روزنامه چین هسته ای دهه 1960 را مثال زد.
این روزنامه آمریکایی نوشت: جانسون رئیس جمهور وقت آمریکا در دهه 1960 چندماهی با مشاورانش مشغول بررسی امکان حمله نظامی به تاسیسات هسته ای چین بود اما هزینه برپایی جنگ خیلی بالا بود و روش جلوگیری پیشنهاد شد به معنای زندگی با یک رقیب خطرناک در کنار تلاش برای دفع حرکت های خصمانه او. این راه حل جواب داد. حدود 5 دهه بعد، حالا آمریکایی ها نگران پنج تریلیون بدهی خود به چین هستند و نه نگران زرادخانه اتمی چین. مشابه همان قضیه این روزها برای جواب درباره اینکه چگونه باید جلوی ایران را گرفت، مطرح شده است. استراتژیست هایی چون برژینسکی عمیقاً باور دارند نسخه ای که برای جنگ سرد جواب داد الان هم قابل استفاده مقابل ایران است.
اینترنشنال هرالدتریبیون می نویسد: آمریکا موشک هایی را در خلیج فارس نصب کرده برای جلوگیری از قدرت ایران، یعنی اگر تحریم های شورای امنیت جواب نداد، دست کم کاری انجام شده باشد. برای خیلی ها در دهه 1960 هم حتی فکر کردن به چین اتمی و مسلح به سلاح هسته ای امکانپذیر نبود، همانند جرج بوش و پرونده هسته ای کره شمالی. اما حقیقت این است که بوش 6 سال به جای جلوگیری از کره شمالی، خود را آماده تحمل کرد و بعداً کار از کار گذشت، نوعی از سیاست بازدارندگی و جلوگیری را در پیش گرفت.
روزنامه آمریکایی تاکید می کند: آنها که طرفدار تحریم هستند، اعتراف می کنند سه دور تحریم های پیشین بر ایران موفقیتی نداشته است. حتی اگر دور چهارم تحریم هایی که آمریکا پیشنهاد کرده تصویب شود و به طور هدفمند سپاه پاسداران را تحت فشار قرار دهد، باز برای فشردن درست و حسابی ایران و توقف فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی، کم است. کسانی هم که می گویند در صورت شکست تحریم ها باید عملیات نظامی انجام شود تردیدهای خودشان را دارند. آنها از واکنش ایران مطمئن نیستند و از افزایش حملات تروریستی تا قطع جریان نفت در تنگه هرمز، به هیچ یک اطمینان ندارند و رفتار ایران را نمی توانند پیش بینی کنند.