خشم تل آویو از توافق بین المللی تهران

خشم تل آویو از توافق بین المللی تهران

 

توافق سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه در مورد تبادل سوخت هسته ای خشم مقامات رژیم صهیونیستی را برانگیخت و برخی رسانه ها همچون العربیه در تلاش برای القای عقب نشینی کشورمان از مواضع اصولی خود در زمینه هسته ای هستند.

به گزارش مهر، توافق سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه در مورد تبادل سوخت هسته ای که امروز دوشنبه در حاشیه اجلاس سران گروه 15 در تهران به دست آمد، این موضوع بازتاب های گوناگونی در رسانه های مختلف داشت.

یکی از مقامات بلندپایه رژیم صهیونیستی در تلاش برای بدبین کردن نگاهها به این توافق مهم ، جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که با توافق انتقال بخشی از اورانیوم غنی شده خود به ترکیه، این کشور و برزیل را بازیچه دست خود قرار داده است.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح اتمی در خاورمیانه است و بیش از 200 کلاهک هسته ای در اختیار دارد و همچنان از امضای معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای "ان پی تی" سرباز می زند.

در واقع رژیم صهیونیستی در تلاش است تا همواره برنامه هسته ای ایران را تهدیدی برای صلح جامعه جهانی جلوه بدهد و از این طریق افکار عمومی جهان را از سلاح های هسته ای این رژیم منحرف کند.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت با اشاره به توافقنامه مبادله سوخت هسته ای میان ایران، ترکیه و برزیل این توافقنامه را نمایشی خواند.

از سوی دیگر "احمد داود اوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که با امضای این توافقنامه دیگر توجیهی برای اعمال تحریم علیه ایران وجود ندارد.

وی در ادامه ضمن تاکید بر حق مسلم تمام کشورها از جمله ایران در دستیابی به انرژی هسته ای صلح آمیز اظهار داشت: اورانیومی که به ترکیه ارسال می شود امانت مردم ایران نزد ما است و محفوظ خواهد ماند.

اوغلو با بیان این مطلب افزود: ما خواهان خاورمیانه ای عاری از سلاح هسته ای هستیم.

شبکه تلویزیونی الجزیره نیز به طور پیوسته صحنه هایی از توافق سه جانبه ایران، ترکیه و برزیل را نمایش داده و محتوای مهم این توافقنامه را زیرنویس کرد.

این شبکه پیوسته سخنان مقامات ترکیه را مبتنی بر اینکه دیگر توجیهی برای تحریم علیه ایران وجود ندارد زیرنویس می کرد.

در عین حال شبکه تلویزیونی العربیه که همواره رویکرد ضد ایرانی خود را به اثبات رسانده است در این رابطه تلاش کرد اینگونه القا کند که ایران از مواضع هسته ای خود عقب نشینی کرده است.

این شبکه تلاش کرد این توافقنامه را نتیجه فشارهای غرب به ویژه آمریکا بر ایران و آن را پیروزی آمریکا و ضعف ایران القاء کند.

شبکه بی بی سی عربی نیز در هماهنگی آشکار با العربیه با پخش گزارشها و مصاحبه های یکسویه و هدفمند برای القای تسلیم شدن ایران در برابر غرب تلاش کرد.

شبکه المنار لبنان نیز این توافقنامه سه جانبه و جزئیات آن را خبر نخست خود قرار داده است.

خبر توافق سه جانبه تهران امروز در صدر خبرهای رسانه های مختلف جهان قرار داشت و هر یک از این رسانه ها بر اساس رویکرد خاص خود به ارائه تحلیل و گزارش پرداختند.

/ 0 نظر / 3 بازدید