چالش‌های جدید "رفتار سینوسی" کروبی

 

شبکه ایران: گرچه حضور شخصیت‌ها و چهره‌های مختلف سیاسی، حزبی و مسئولان شاخص کشور در مراسم ترحیم پدر سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نکات جالبتوجه مراسم دیروز بود اما حضور و رفتار تامل برانگیز مهدی کروبی که به عنوان یکی از سران مخالف جمهوری اسلامی شناخته می شود،تعجب برانگیزترین موضوع این مراسم بود.

مصافحه همراه با کرنش شیخ اصلاحات با رئیس مجلس - کسی که ادعای او درباره آزار جنسی بازداشت شدگان را"کذب محض" و "دروغ بزرگ" دانسته استو بارها به عملکرد وی اعتراض شدید کرده است- و نیز دست دادن کروبی با وزیر ارشاد دولت دهم با شگفتی و تعجب مخالفان جمهوری اسلامی ایران بویژه بدنه "جریان فتنه" روبرو شده است.

این شگفتی از آنجا ناشی شده که مخالفان نظام و فتنه گران ازشیخ اصلاحات به عنوان یکی از رهبران و امیدهای خود یاد کرده و حتی محافل سیاسی و رسانه ای بیگانه او را به دلیل مواضع مختلفی که علیه نظام جمهوری اسلامی اتخاذ کرده است، "شیخ شجاع" لقب داده اند.

گرچه دست دادن همراه با کرنش مهدی کروبی به علی لاریجانی و وزیر ارشاد دولت دهم، به معنای آغاز تلاش های وی برای متقاعد کردن مسئولان به چشم پوشی از رویکرد غیرقانونی و همراهی او با بیگانگان ارزیابی شده است اما بنابر گزارش های مختلف، پیامدهایاین اقدام بسیار فراتر از آن است که شیخ اصلاحات گمان برده.

 

مهدی کروبی و علی لاریجانی - رئیس مجلس سالگذشته ادعاهای کروبی را کذب محض دانسته بود

 

حضور مهدی کروبی در مراسم ختم پدروزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم

 در واقع رفتار روز گذشته آقای کروبی در راستای رویکرد "سینوس‌وار" او در سال اخیر ارزیابی شده است؛ موضوعی که با بسیاری از مواضع پیشین وی در تضاد است و با برخی دیگر نیز همخوانی دارد.

ماجرای آزار جنسی در زندان‌ها؛ هدیه کروبی به مخالفان جمهوری اسلامی

مهدی کروبی سال گذشته و پس از انتخابات ریاست جمهوری با استناد به شنیده‌ها که به گفته خودش از طریق اطرافیانش به او انتقاد داده شده بود، مدعی شد که بازداشت شدگان پس از انتخابات مورد تعرض وآزار جنسی قرار گرفته اند.

این ادعا در حالی مطرح می شد که او نظام را به "تقلب" هم متهم کرده بود.

هرچند شیخ اصلاحات چندی بعد اعلام کرد که صحت این ادعا برایش مسجل نشده و حتی گفت که این موضوع از اساس، اشتباه و نادرست بوده، با این حال رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران از طرح این مساله توسط آقای کروبی، حداکثر استفاده را کردند و با تبلیغات گسترده به انتشار این خبر پرداختند.

بعد از اعلام این مطلب از سوی مهدی کروبی، مجلس شورای اسلامی کمیته‌ای را مسئول بررسی این مساله کرد که نتیجه آن از سوی رئیس مجلس اعلام شد: "ادعای تجاوز در زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها، کذب محض و یک دروغ بزرگ است و به هیچ عنوان حقیقت ندارد."

دور جدید اتهامات به نظام از سوی کروبی

بعد از آنکه مهدی کروبی اعلام کرد که دولت را به رسمیت می‌شناسد، مردم و مسئولان به این نتیجه رسیدند که او تصمیم گرفته تا بالاخره و با کمی تاخیر،رای مردم را بپذیرد و با پیروی از قانون به ادامه فعالیت‌های سیاسی خود در جمهوری اسلامی ایران بپردازد اما چندی بعد، اظهارات تند کروبی علیه نظام، مشخص کرد که هنوز موضع آقای کروبی حتی برای طرفدارانش هم مشخص و روشن نیست.

شیخ اصلاحات در بیانیه‌ای که درباره حوادث روز عاشورای سال گذشته منتشر کرد و ضمن "عزادار حسینی" نامیدن اغتشاشگران روز عاشورا،به بیان اظهاراتی تند علیه مسئولان نظام پرداخت و اعلام کرد که حاضر است در راه این مبارزه، جان خود را هم فدا کند.

انتشار این بیانیه که بعد از هتک حرمت مخالفان نظام در روز عاشورا منتشر شد، باعث خشم مردمی شد که از توهین به اعتقاداتشان به شدت ناراحت بودند. همین مساله باعث شد تا در راهپیمایی 9 دی - که بنا به گفته رسانه‌های خارجی، میلیون‌ها نفر در آن حضور داشتند - مردم شعارهایی را علیه آقای کروبی بیان کنند و او را به همراه میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی، جزو سران فتنه بخوانند.

به رسمیت شناختن دولت

چندی بعد شیخ اصلاحات که به بهانه آنچه تقلب و برخورد باحامیانش می خواند تندترین مواضع را علیه نظام اتخاذ کرده بود، در چرخشی ناگهانی اعلام کرد که دولت را به رسمیت می‌شناسد و معتقد است چون مراسم تنفیذ برگزار شده، دولت مستقر است و باید برای انجام وظایفش در مقابل مردم به آن کمک کرد.

این سخنان آقای کروبی که در کنگره سالیانه حزب "مردمسالاری" بیان شد، یک سونامی خبری ایجاد کرد و شوک بزرگی را به حامیان او در خارج از کشور که به اقدامات و سخنان او دل بسته بودند، وارد کرد.

این جریان تلاش گسترده‌ای را انجام دادند تا مهدی کروبی را وادار کنند که حرف خود را تکذیب کند اما این پسرشیخ بود که به نمایندگی از پدر مدعی شد که چنین حرفی زده نشده است.

شیخ اصلاحات در ادامه در بیانیه هایی که صادر کردو مصاحبه های مختلفی که با رسانه های بیگانه انجام داد، با چرخشی جدید، بار دیگر موجی از اتهامات رابه جمهوری اسلامی نسبت داد.

چیزی نشده، یک اختلاف کوچک بوده کهحل میشه!

اظهارات سینوسی مهدی کروبی به همین جا ختم نشد چرا که اوچند روز پیش هم سخنانی را مطرح کرد که با رفتار و عملکردش در ماه‌های گذشته تناسبی نداشت.

آقای کروبی که بعد از راهپیمایی مردم در روز 22 بهمن و اعتراض شدید مردم نسبت به عملکردش که با استقبال مخالفان نظام روبرو شده بود، سخنان تندی را مطرح کرده بود، در جمع عده ای که نمایندگان سابق مجلس نامیده شدند، بدون اشاره به نقش مثلث آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در فتنه اخیر، آشوب های سال گذشته را "یکاختلاف جناحی" نامیدهو گفته است:"در کشوری که ۳۱ سال از پیروزی شکوهمند انقلابش می گذرد، دعوایی رخ داده است. ما معترض به نتایج انتخابات هستیم و طرف دیگر مدعی به صحت آن. بحث و مقصود بنده در اینجا، داوری این موضوع نیست که ما حق می گوئیم یا آنان راستگو هستند. چه معترضین و چه مدافعان، همگی از مسوولین این نظام و انقلاب هستند."

این سخنان شیخ اصلاحات مجددا باعث تعجب و ایجاد شوک در مخالفان جمهوری اسلامی ایران شد. کسانی که تا دیروز آقای کروبی را "شیخ شجاع" می‌نامیدند، ناگهان با فردی مواجه شدند که تمام اتفاقات و حوادث سال گذشته را "یک اختلاف جزئی" نامیده و از حل شدن آن در آینده‌ای نزدیک خبر می‌دهد.

سخنرانی علیه نظام

کروبی در جدیدترین بیانیه اش که به مناسبت روز کارگر و معلم منتشر شد، با اتهاماتی که به نظام زد،بار دیگر جبهه مخالفان را امیدوار کرد.

البته مواضع متغیر مهدی کروبی که تاکنون "ضعف تحلیل" و "تحریک احساسات" مهمترینعلت آن عنوان شده، در عین حالی که باعث ایجاد سردرگمی برای بدنه مخالف نظام بوده است، با سخنان و اظهارات جالبی شیخ هم همراه و باعث انبساط خاطر مردم شده است .

آیا باید سخنان کروبی را جدی گرفت؟

بر پایه آنچه فعالان سیاسی داخل و خارج از ایران نسبت به مواضع متغیر مهدی کروبی در ماه‌های گذشته اعلام کرده‌اند، شیخ اصلاحات تاکنون نتوانسته یک موضع و رویکرد ثابتی رانسبت به حوادث و اتفاقات سال گذشته اتخاذ کند.

این افراد معتقدند که مواضع آقای کروبی که در برخی مواد متاثر از اطرافیان او است، بر طبق یک نمودار سینوسی پیش می‌رود و دارای فراز و فرودهای متعددی است که اظهارنظر درباره اقدامات آینده شیخ را ناممکن می‌سازد.

اما فراتر از این تحلیل ها، در نتیجه "مواضع سینوسی" شیخ اصلاحات بویژه رفتار دیروز او، موجی از ناامیدی بر سر "جریان فتنه" سنگینی می‌کند چنانچه این زمزمه از درون جبهه مخالفان جمهوری اسلامی شنیده می‌شود که نمی‌توان بر روی اقدامات و سخنان مهدی کروبی حساب باز کرد، زیرا ممکن است در وقایع مختلف، رفتارهای پیش‌بینی نشده‌ای از سوی شیخ اصلاحات صورت بگیرد.

بر همین اساس، اقدامات آقای کروبی این افراد را به این نتیجه رسانده که نمی‌توان به او دل بست و از او به عنوان رهبری برای مخالفان جمهوری اسلامی استفاده کرد.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید