اوباما در نامه خود به رئیس‌‌جمهور برزیل و ترکیه چه نوشت؟

اوباما در نامه خود به رئیس‌‌جمهور برزیل و ترکیه چه نوشت؟

 

رئیس جمهور آمریکا پیش از نشست تهران و اجلاس گروه 15 در ماه می به روسای جمهوری برزیل و ترکیه موافقت خود را با انتقال سوخت ایران به یک کشور ثالث اعلام و از مواضع قبلی خود عقب نشینی کرده بود.

به گزارش رجانیوز، باراک اوباما در این نامه تأکید کرده است که با یک کشور ثالث و مشخصاً انتقال سوخت ایران به ترکیه در جریان تبادل سوخت موافق است.

این در حالی است که پیش از این در جریان مذاکرات وین (اکتبر 2009)‌ نماینده آمریکا در مذاکرات چندین بار خطاب به طرف ایرانی تصریح کرده بود که آقای اوباما به هیچ وجه با تبادل سوخت در خاک ایران و یا یک کشور ثالث موافق نیست.

بنابراین گزارش ایده اولیه آمریکا که در نامه‌ای به ایران نیز اعلام شده بود انتقال سوخت از ایران به روسیه به منظور افزایش غنای محموله اورانیوم تا سطح 20درصد و سپس انتقال به فرانسه و تبدیل به میله‌های سوخت بود که مقامات ایرانی خواستار ارائه تضمین‌های عینی شده بودند.

درعین حال طرف‌های مذاکره کننده با ایران در وین شامل آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس بین المللی اتمی به تضمین‌هایی از مرجع شورای امنیت سازمان ملل و یا شورای حکام آژانس اشاره کرده بودند اما ایران این تضمین‌ها را ناکافی دانسته بود.

افشای قسمتی از نامه‌ی اوباما به روسای جمهور برزیل و ترکیه نشان می‌دهد برخلاف اظهار نظر شتاب‌زده برخی افراد در داخل مبنی بر اینکه ایران از موضع قبلی خود عقب نشینی کرده است این دولت آمریکا است که ایده اولیه خود را پس گرفته و جمهوری اسلامی نیز تضمینهای کافی را در بیانیه تهران پیش بینی کرده‌است.

همچنین بیانیه تهران تا تبدیل شدن به توافقنامه راه طولانی در پیش دارد و اظهارنظرهای دو روز اخیر مقامات آمریکایی و اروپایی و اقدام دولت ایالات متحده درخصوص ارائه پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت نشان می‌دهد بیانیه تهران به هیچ وجه مورد پسند قرار بود و می کوشند روند دیپلماتیک سازنده ای را که آغاز شده است مختل کنند.

/ 0 نظر / 3 بازدید