گزارش استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا منتشر شد

گزارش استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا منتشر شد
رویای خاورمیانه بزرگتر آمریکایی با توهم امنیت رژیم صهیونیستی و خیالبافی انزوای ایران

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور آمریکا در استراتژی جدید امنیت ملی واشنگتن که روز گذشته منتشر شد، ادعاهای غرب درباره برنامه هسته‌ای ایران را بار دیگر تکرار کرد و سعی دارد تا با مطرح کردن تهدیدهایی علیه ایران، از تهران اخاذی کند.


به گزارش فارس، "باراک اوباما " رئیس‌جمهور آمریکا در گزارش جامع استراتژی جدید امنیت ملی واشنگتن که روز گذشته منتشر کرد، در دو بخش جداگانه به طور صریح به رویکرد آمریکا در قبال ایران پرداخت و بار دیگر ادعاهای پیشین غرب درباره موضوع هسته‌ای ایران را مطرح کرد. علاوه بر این در بخشی از این گزارش نیز به موضوع خاورمیانه پرداخته است و موضوع "خاورمیانه‌ای بزرگتر " را عنوان کرده است.

بنا بر این گزارش، در بخشی از متن استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا تحت عنوان "تحقق ایرانی پاسخگو "، اوباما مدعی شده است: برای دهه‌ها، جمهوری اسلامی ایران امنیت منطقه [خاورمیانه] و آمریکا را به خطر انداخته است و موفق نشده است که به مسئولیت‌های بین‌المللی خود پایبند باشد. علاوه بر برنامه هسته‌ای این کشور که خلاف مقررات بین‌المللی است، تهران همچنین به حمایت از تروریسم و تضعیف صلح میان اسرائیلی‌های و فلسطینیان ادامه می‌دهد و حقوق جهانی مردم کشورش را نیز انکار می‌کند. امتناع ایران برای تعامل طی سالیان گذشته، در تغییر این رویکرد‌ها شکست خورده است؛ در مقابل، رفتار ایران تهدیدآمیزتر نیز شده است. تعامل چیزی است که ما بدون خیال‌بافی به دنبال آن هستیم. این امر می‌تواند مسیری به سوی آینده‌ای بهتر را پیش روی ایران قرار دهد، اما درصورتی که رهبران این کشور آماده استفاده از این فرصت باشند. به هر طریق، این مسیر بهتر می‌تواند تنها در صورتی حاصل شود که رهبران ایران مسیر خود را تغییر داده، برای احیای اطمینان در میان جامعه بین‌المللی تلاش کرده و به تعهدات خود پایبند باشند. آمریکا به دنبال آینده‌ای است که در آن، ایران به مسئولیت‌های بین‌المللی خود پاسخ گوید، جایگاه به حق خود را در جامعه جهانی پیدا کند و از فرصت‌های اقتصادی و سیاسی که حق مردم این کشور است، استفاده کند. اما اگر دولت ایران به امتناع خود از پایبندی به تعهدات بین‌المللی ادامه دهد، با انزوای بیشتری مواجه خواهد شد.

رئیس‌جمهور آمریکا در شرایطی این ادعاها را مطرح کرد که ایران همواره در پیگیری برنامه هسته‌ای خود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را طرف خود دانسته است و آژانس نیز بارها در گزارش‌های خود درباره برنامه هسته‌ای ایران بر صلح‌آمیز بودن این برنامه و تطابق کامل آن با توافقات بین‌المللی تأکید کرده است.

علاوه بر این، جمهوری اسلامی دو هفته پیش نیز بار دیگر حسن نیت خود را به اثبات رساند و در نشست سه‌جانبه با ترکیه و برزیل، بیانیه‌ای را در خصوص تبادل سوخت هسته‌ای در آنکارا به امضا رساند، اما با این وجود آمریکا همچنان به تکرار ادعاهای خود درباره برنامه هسته‌ای ایران ادامه داد و در همین راستا نیز درست یک روز پس از امضای این بیانیه 3 جانبه، پیش‌نویس قطعنامه تحریم‌ها علیه ایران را به شورای امنیت سازمان ملل فرستاد.

در بخش دوم این گزارش استراتژی امنیت ملی جدید آمریکا، رئیس‌جمهور این کشور موضوع "ارائه گزینه‌ای مشخص در قبال ایران و کره‌شمالی " را مطرح کرده است و در تلاش برای تسلیحاتی نشان دادن اهداف کاملا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران، مدعی شده است: آمریکا به خلع‌سلاح شبه‌جزیره کره و تلاش برای ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای ادامه خواهد داد. این امر به معنی جدا کردن این کشورها نیست، بلکه مربوط می‌شود به مسئولیت‌های تمام کشورها و موفقیت نظام عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای در جهان. هر دو کشور ایران و کره شمالی با گزینه‌های مشخصی روبرو هستند. اگر کره‌شمالی برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را کنار گذارد و ایران نیز به تعهدات بین‌المللی خود در خصوص برنامه‌ هسته‌ای این کشور پایبند باشد، هم ایران و هم کره‌شمالی قادر خواهند بود در مسیر یکپارچگی بیشتر اقتصادی و سیاسی با جامعه بین‌المللی حرکت کنند. اگر آنها تعهدات بین‌المللی خود را نادیده بگیرند، ما از ابزار چندگانه استفاده خواهیم کرد تا انزوای آنها را افزایش داده و آنها را به رعایت نرم‌های عدم اشاعه بین‌المللی وادار سازیم.

باراک اوباما همچنین در بخش دیگری از استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا به موضوع خاورمیانه پرداخته است. این بخش که تحت عنوان "پیشبرد صلح، امنیت و فرصت در خاورمیانه‌ای بزرگتر " مطرح شده است، در زیر آمده است: آمریکا منافع مهمی در خاورمیانه‌ای برزگتر دارد. این منافع عبارتند از همکاری گسترده در زمینه طیف وسیعی از مسائل مرتبط با دوست نزدیکمان، اسرائیل و تعهدی تزلزل‌ناپذیر به حفظ امنیت آن؛ تحقق حقوق مشروع مردم فلسطین برای برخورداری از کشوری مستقل، فرصت‌های جدید و همچنین تحقق قابلیت‌های بالقوه فوق‌العاده آنان؛ حفظ اتحاد و امنیت عراق و ارتقاء دموکراسی در این کشور و پیوند مجدد آن با منطقه [خاورمیانه]؛ تغییر سیاست ایران از پیگیری تسلیحات هسته‌ای، حمایت از تروریسم، و مطرح کردن تهدیدهایی علیه همسایگانش؛ عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای؛ و همکاری در مقابله با تروریسم، دستیابی به انرژی و یکپارچگی منطقه با بازارهای جهانی.

در ادامه این بخش آمده است: به طور همزمان، تعامل ما باید هم جامع باشد و هم استراتژیک. این تعامل باید بدون در نظر گرفتن تهدیدها در کوتاه‌مدت، با پاسخگویی به آمال و آرزوهای مردم برای برخورداری از عدالت، آموزش و پرورش و فرصت و همچنین با پیگیری دیدگاه پایدار و مثبت مشارکت آمریکا در منطقه [خاورمیانه]، گسترش یابد. علاوه‌براین، رابطه ما با دوستان عرب و اسرائیلی‌مان و شرکایمان در منطقه فرای تعهد ما به حفظ امنیت این منطقه گسترش می‌یابد و روابط پیوسته‌ای که در زمینه‌هایی چون تجارت، تبادلات و همکاری در خصوص طیف وسیعی از مسائل داریم را نیز شامل می‌شود.

گزارش استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون 21 گزارش درباره ایران منتشر کرده و 21 بار تأکید کرده که انحرافی از مسیر فعالیت‌های هسته‌ای ایران به سمت اهداف نظامی مشاهده نشده است. علت اینکه آمریکا مانع این است که ما دانش هسته‌ای داشته باشیم این است که در آینده که انرژی‌های فسیلی به اتمام می‌رسد می‌خواهند سایر کشورهای جهان به آنها وابسته باشند در حالی که دنیای امروز خواهان دانش هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز است. اولین نهضتی که در دنیای امروز باید برپا شود از بین بردن سلاح‌های کشتار جمعی به ویژه سلاح‌های هسته‌ای و داشتن جهانی عاری از سلاح هسته‌ای می‌باشد و در این ارتباط بایستی سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی با 200 کلاهک هسته‌ای و آمریکا با 5 هزار و 130 تا 9 هزار سلاح هسته‌ای منهدم شود.

متن کامل استراتژی امنیت ملی آمریکا در روزهای آتی خدمت مخاطبان محترم خبرگزاری فارس ارائه خواهد شد.

/ 0 نظر / 3 بازدید