وقتی اصلاح‌طلبان خبرهای خود را تکذیب می‌کنند

وقتی اصلاح‌طلبان خبرهای خود را تکذیب می‌کنند

 

تناقض در بیان برخی اخبار و تلاش برای بزرگ‌نمایی و دروغ جلوه دادن برخی مناسبت‌های اقتصادی کشور سبب شده تا رسانه‌های اصلاح‌طلب طی روزهای اخیر مطالب یکدیگر در قطع ارتباط شرکت‌های بزرگ نفتی جهان با ایران را تکذیب کنند.

شبکه ایران نوشت؛ اهمیت صنعت انرژی در جهان سبب شده تا کشورهای آسیای میانه و روسیه برنامه‌های خود را برای افزایش صادرات نفت و گاز توسعه بخشند. در این میان بازار صادراتی ایران و البته راه میان‌بری که این روند را به خلیج‌فارس تسهیل می‌کند سبب شده تا کشورهای متکی به انرژی در این منطقه همچنان به توسعه فعالیت‌های خود با ایران بپردازند.

با وجود تمایل این کشورها برای راه یافتن به بازار نفت ایران ، رسانه‌ها و سایت‌های اصلاح‌طلب در چند روز گذشته در اخبار مختلف سعی در کم‌رنگ نشان دادن این روابط اقتصادی داشته و حتی برخی از قطع ارتباط شرکت‌های بزرگ نفتی جهان با کشور خبر دادند. اما رسانه‌ای همسو با آنها در روز دیگر معترف شد که این مناسبات اقتصادی همچنان ادامه دارد.

خبر توقف عرضه نفت به ایران از سوی شرکت "لوک‌اویل " روسیه، از جمله خبری است که در چند روز گذشته در بسیاری از سایت‌ها و رسانه‌های مخالف دولت به آن پرداخته شد. ترس از مجازات آمریکا دلیل توقف مبادلات نفتی ایران و "لوک‌اویل " روسیه اعلام شده است.

این رسانه‌ها، از یک سو خبر از خداحافظی شرکت روسی "لوک اویل " داد‌اند و از سوی دیگر رسانه‌ای اصلاح‌طلب، امروز با تکذیب خبرهای خود از ادامه ارتباط این شرکت‌ها با ایران خبر داده و نوشت: "گرچه این ارتباط به طور کامل قطع نشده اما به حداقل رسیده است. "

این نوع انتشار خبر، چیزی جز این نیست که آنها برای اینکه به دروغگویی متهم نشوند، قطع ارتباط اقتصادی با شرکت‌های نفتی جهان را به کم رنگ شدن این مناسبات تشریح کرده تا بتوانند اشتباه خود را تطهیر کنند.

هرچند سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران درطی ماه‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته اما آنچه که در عمل مشاهده می‌شود، دست ردی است که متحدان آمریکا برای همراهی این کشور در تحریم ایران در پیش گرفته‌اند.

به عنوان مثال شرکت نفتی توتال اعلام کرد با وجود فشارهای آمریکا فعالیت‌های خود در ایران را متوقف نکرده است و در حال حاضر موافقت‌نامه‌ای در زمینه ارائه خدمات فنی برای میدان درود بین دو طرف وجود دارد.

انعکاس خبر ادامه همکاری شرکت "توتال " با ایران نیز از سوی مخالفان دولت وارونه منتشر شد به طوری که یکی از سایت‌های اصلاح‌طلب نوشت: "شرکت توتال فرانسه در جدیدترین گزارش خود نسبت به اعمال تحریم‌های جدید از سوی ایالات متحده علیه ایران هشدار داده است! "

در خبر دیگری هم برخی نشریات کاهش خرید نفت از ایران توسط یک شرکت هندی را مورد توجه قرار دادند اما به دنبال آن خبرگزاری رویترز اعلام کرد، شرکت پالایشگاهی "مانگالور " هند از تمدید قرارداد خود برای خرید نفت خام ایران در سال 2011-2010 خبر داده است. شرکت مانگالور شرکتی دولتی است و بزرگترین شرکت هنی واردکنند نفت خام از ایران است.

در حالی برخی رسانه‌های داخلی از تحریم‌های آمریکا استقبال کرده‌اند که طی ماه‌های اخیر حتی رسانه‌های آمریکایی نیز به بی‌اثر بودن تحریم‌های این کشور نسبت به ایران اعتراف کردند زیرا آن‌ها نیز تاکید دارند، توبیخ و جریمه شرکت‌هاى خارجى همکار با ایران فقط زیان‌هاى شرکت‌های بزرگ نفتی آمریکا را بیشتر کرده است.

با توجه به آمارهای رسمی، تولید چهار میلیون و 500 هزار بشکه نفت تا پایان سال، خودکفایى در تولید بنزین تا یک سال و نیم آینده و افزایش 20 میلیون مترمکعبى گاز، نتیجه این تحریم‌ها بر صنعت نفت و گاز ایران بوده است.

وزیر نفت هم تاکید کرده که با وجود تشدید تحریم‌ها، در یک ماه اخیر، حجم مراجعه‌کنندگان برای سرمایه‌گذاری در نفت و گاز ایران‌، بیشتر شده و در این مدت مذاکرات زیادی هم صورت گرفته است.

/ 0 نظر / 3 بازدید