تحلیل گاردین از نخستین مواضع احمدی‌نژاد پس اجلاس اتمی واشنگتن

تحلیل گاردین از نخستین مواضع احمدی‌نژاد پس اجلاس اتمی واشنگتن
رئیس‌جمهوری ایران، سه‌شنبه شب در یک نطق تلویزیونی به ارتباط مستقیم میان فشار بر ایران و مقاومت، واژه‌ای مختص به گروه‌های شبه نظامی اسلامی چون حزب‌الله و حماس و نیروهای ضدآمریکایی شیعه در عراق اشاره کرد...مصاحبه احمدی‌نژاد با رسانه دولتی ایران، نخستین واکنش او به نشست هسته‌ای اوباما در واشنگتن بود. این در حالی است که تهران در واکنش به...

سرویس بین‌الملل ـ رئیس‌جمهوری ایران، سه‌شنبه شب در یک نطق تلویزیونی به ارتباط مستقیم میان فشار بر ایران و مقاومت، واژه‌ای مختص به گروه‌های شبه نظامی اسلامی چون حزب‌الله و حماس و نیروهای ضدآمریکایی شیعه در عراق، اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»، روزنامه انگلیسی «گاردین» با بیان موضوع بالا در گزارشی نوشت، احمدی نژاد با تأکید بر این موضوع گفت: «آمریکا در جهان با مشکلات امنیتی روبه‌روست و نفوذش در عراق و افغانستان در حال از میان رفتن است و می‌بینند که موج امید و عدالت جویی و مقاومت به واسطه ایران در جهان روی به افزایش گذاشته است. آنها می‌خواهند بر جهان سلطه یابند؛ اما ایران به آن‌ها اجازه نمی دهد.»

مصاحبه احمدی نژاد با رسانه دولتی ایران، نخستین واکنش او به نشست هسته‌ای اوباما در واشنگتن بود. این در حالی است که تهران در واکنش به سخنانان اوباما مبنی بر این که تعهد آمریکا به عدم استفاده از سلاح هسته‌ای در برابر کشورهای غیرهسته‌ای شامل ایران نمی‌شود، رسما شکایتی برای ارایه به سازمان ملل تنظیم کرده است.

احمدی نژاد با تأکید بر این مسأله که پیشرفت ایران در فناوری هسته‌ای به سطحی رسیده است که راه بازگشتی وجود ندارد، تصریح کرد: «آمریکا دو راه دارد، یا به سیاست‌های نادرست خود ادامه دهد یا با ایران همکاری کند.»

او در ادامه سخنانش افزود: «حقیقت مسأله برنامه هسته‌ای ایران نیست، بلکه توانایی ما در ایستادن در برابر سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه است.»

به نوشته «گاردین»، ایران از نظر مالی و نظامی گروه‌های حماس و حزب‌الله را حمایت می‌کند و در عین حال روابط نزدیکی با گروه‌های ضدآمریکایی شیعه در عراق دارد و متهم است که طالبان افغانستان را از نظر تسلیحاتی تأمین می‌کند. احمدی‌نژاد در این مصاحبه گفت: «سیاست‌های آمریکا در فلسطین، عراق و افغانستان به بن بست رسیده است و اوباما برای قدرتمند و موفق ماندن تنها یک راه دارد و آن ایران است.»

روز سه‌شنبه اسرائیل نیز حزب‌الله را به در اختیار گرفتن موشک‌های اسکاد از سوریه، هم پیمان اصلی ایران، متهم کرد. احمدی‌نژاد، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله، در ماه فوریه نشستی برگزار کردند که اسرائیل از آن وحشت دارد که این نشست شورایی برای جنگ بوده و نشانه آن نیز تنش‌های اخیر در مرزهای شمالی با حزب‌الله است.

در همین حال، آمریکا همراه با فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی هم اکنون به دنبال تصویب طرح تحریم‌های جدید شورای امنیت علیه ایران تا پایان ماه آوریل هستند چراکه پس از آن ریاست دوره ای شورا را لبنان بر عهده خواهد گرفت.

در ادامه این گزارش می‌افزاید: ارزیابی مقامات آمریکایی نشان می‌دهد ایران تا ساخت سلاح هسته‌ای بیش از یک سال و در حدود سه سال فاصله دارد. این در شرایطی است که کنگره آمریکا کماکان برای اعمال اقدامات سختگیرانه تر تلاش می‌کند. به باور یک تحلیلگر انگلیسی، تحریم‌های ضعیف تنها موضع ضدآمریکایی ایران را سخت تر می‌کند. او بر این باور است احمدی‌نژاد در سخنانش جدی، اهل بلوف زدن نیست.

این در حالی است که ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا، از ادامه تلاش‌های واشنگتن در این زمینه خبر داد. برنز گفت: «اقدامات تنبیهی و افزایش انزوای ایران سیاست تهران را تغییر نخواهد داد. اما ما بر این باور هستیم که اعمال فشارهای سیاسی و مالی بر مقامات این کشور، می‌تواند تهران را به بررسی دوباره رویکردش در قبال جهان متقاعد سازد.»

/ 0 نظر / 3 بازدید