وکیل شیرین عبادی :دفاعیات‌شریعتمداری "غیبت" و از "زنا" بدتر است

وکیل شیرین عبادی :دفاعیات‌شریعتمداری "غیبت" و از "زنا" بدتر است

 

محمد علی دادخواه، یکی از وکلای شیرین عبادی، گفت که دفاعیات شریعتمداری در دادگاه "غیبت" خانم عبادی است.

محمد علی دادخواه، یکی از وکلای شیرین عبادی، در گفت وگو با شبکه ایران در پاسخ به این سئوال که با وجود اسنادی که مدیر مسئول کیهان به دادگاه ارائه کرده است، آیا هنوز شکایت خانم عبادی علیه آقای شریعتمداری را وارد می داند؟، گفت: آقای شریعتمداری در موضوع دادستان، دادیار و یک مقام قضایی اعاده حیثیت کردند نه به عنوان یک روزنامه نگار که در نظام ما برابر قانون اساسی تفکیک قوا بوجود آمده و در تفکیک قوا صراحتا هر کسی مسئولیت خاص خود را دارد.

وی که به همراه ابراهیم یزدی، حبیب پیمان، عبدالفتاح سلطانی، تقی رحمانی و نرگس محمدی و با وساطتت شیرین عبادی کانون موسوم مدافعان حقوق بشر راه اندازی کرده اند، در دفاع از موکلش اظهار داشت: سند هنگامی مورد تایید است که سند رسمی برابر قانون تعریف شده باشد و آقای شریعتمداری فاقد صلاحیت برای تشخیص اسناد رسمی است.

دفاعیات شریعتمداری "غیبت" و از "زنا" بدتر است

دادخواه افزود: از نظر شرعی اعلام موارد اتهامی خانم عبادی خلاف قانون اساسی است زیرا اصل 4 قانون اساسی به صراحت ذکر می کند که شرع ملاک و معیار قانون اساسی است که در این صورت اظهارات آقای شریعتمداری "غیبت" محسوب می شود و غیبت نیز از زنا بدتر و یا تهمت است که تهمت هم از غیبت بدتر است.

وکیل شرین عبادی در برابر این سئوال خبرنگارما که آیا این اسناد سخنان و عملکرد خانم عبادی نیست که در رسانه های رسمی خارجی منتشر شده است، با تکذیب این موضوع گفت: نه این موضوع نیست و وقتی که قانون صراحتا می گوید که دادستان، دادیار، بازپرس و نه حتی قاضی حق ندارد که تا موقعی که اتهامی محرز نشده است به بیان این موارد بپردازد و این موضوع بر خلاف صریح قانون دادرسی کیفری است.

محمد علی دادخواه همچنین در ارتباط با این موضوع که آیا اسناد ارائه شده توسط آقای شریعتمداری در دفاعیات خود که از منابع و رسانه های خارجی استخراج شده است، قانونی نیست،پاسخ داد: معیار ما اصل قانونی بودن جرم است و قانونی بودن جرم معیار رسیدگی و احراز قانون است.

وکیل شیرین عبادی اضافه کرد: مگر رسانه های خارجی مرجع قضایی بودند که ما آنها را به عنوان سند ارائه کنیم بر این مبادی هست که این موارد فاقد وجاهت قانونی و بی اعتبار است.

عبادی هرگز به دادگاه نخواهد آمد

وی در پاسخ به این سئوال که آیا شیرین عبادی برای پاسخگویی به اتهاماتی که به وی وارد شده در دادگاه حضور خواهند یافت، اظهار داشت: ابدا؛ آیا مگر قانون گفته است که اگر روزنامه نگاری بر مبنای میل خود مطلبی را بر علیه کسی بازگو کند در این شرایط ما باید پاسخ یک روزنامه نگار را بدهیم.

گفتنی است که مدیرمسئول روزنامه کیهان در دفاعیات خود با استناد به سخنان و گفته های عبادی و ارائه برخی اسناد دیگر، به اثبات اخبار منتشره شده در این روزنامه درباره وی پرداخته است.

شریعتمداری در سخنانش، به دفاع عبادی از "رژیم طاغوت"، "همجنس بازی" و "فرقه ضاله بهائیت" اشاره کرده است.

به دنبال این موضوع، شیرین عبادی در مصاحبه با سایت ضدانقلابی "جرس" درباره پخش دفاعیات حسین شریعتمداری در دادگاه از رسانه ملی، ضمن "بازجوی کهنه‌کار" خواندن مدیرمسئول کیهان، مدعی شده است که پخش تصاویر دادگاه، "تلاشی مضاعف است برای آنکه فعالیت‌های حقوق‌بشرخواهان را در ایران متوقف کنند"!

/ 0 نظر / 3 بازدید