حمایت یک "جاسوس" از "تروریست"

 

شبکه ایران: رکسانا صابری که سال گذشته در ایران به اتهام جاسوسی برای وزارت امور خارجه آمریکا دستگیر شد و پس از آزادی به دیدار وزیر امور خارجه آمریکا رفت، به دفاع از تروریست‌های گروهک تجزیه‌طلب در کردستان پرداخته است.

صابری در مطلبی که برای روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" نوشته، اعتراف این تروریست‌ها مبنی بر اقدامات مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران را "زیر شکنجه" دانسته و اظهار داشته است: "ایران به این پنج نفر برچسب "تروریست" زد، اما فعالان حقوق بشر می گویند زندانیان هرگونه اتهام علیه خود را رد کرده بودند، آنها را زیر شکنجه قرار داده بودند و حکم آنها در یک دادگاه ناعادلانه صادر شده بود."

این متهم به جاسوسی برای وزارت امور خارجه آمریکا همچنین اعتراف یکی از این تروریست‌ها مبنی بر اقدام به بمب‌گذاری در برخی مکان‌های دولتی را به نیابت از او، رد کرده و نوشته است: "شیرین علم هولی به دروغ در مقابل دوربین اعتراف کرده است."

این سخنان صابری درحالی مطرح شده که در روزهای گذشته، دادستان تهران جزئیات مربوط به دستگیری و محاکمه این افراد را بیان کرده است.

البته بیان اینگونه اظهارات از سوی رکسانا صابری، موضوعی جدید نیست. وی چند ماه پیش در کتاب خاطرات خود مدعی شده بود که در دوران اسارتش در ایران شکنجه شده اما نه از نوع فیزیکی بلکه شکنجه‌ای که به شکنجه سفید موسوم است.

صابری درباره نحوه شکنجه شدنش گفته بود: "من مدت دو هفته از محکومیتم را در زندان انفرادی گذراندم. یک سلول کوچک هفت در نه متر (63 متر!). آن‌ها مرا شکنجه فیزیکی ندادند اما برخی از مدافعان حقوق بشر به من گفتند شکنجه ای وجود دارد که به شکنجه سفید موسوم است. منزوی کردن شما از جهان خارج!"

به نظر می‌رسد ادعای وی درباره شکنجه شدن "شیرین علم‌هولی" و سایر تروریست‌ها نیز همانند شکنجه شدن خود او با یک اتاق 63 متری است.

دیدار رکسانا صابری با هیلاری کلینتون (وزیر امورخارجه آمریکا)

رکسانا صابری؛ از "سی‌ان‌ان" تا دادگاه انقلاب

رکسانا صابری 31 ساله، حدود شش سال پیش به عنوان خبرنگاری که با چند رسانه خارجی همکاری می‌کرد به ایران آمد. وی که از پدری ایرانی و مادری ژاپنی در آمریکا متولد شده در بهمن ماه سال 1387 به اتهام جاسوسی دستگیر و بازداشت شد.

بازداشت صابری واکنش‌های زیادی در محافل سیاسی-رسانه‌ای غرب بویژه از سوی مقامات کاخ سفید در پی داشت اما شعبه‌ 28 دادگاه انقلاب بدون توجه به این واکنش‌ها به پیگیری پرونده صابری پرداخت.

در همین حال رئیس دفتر رئیس جمهور با ارسال نامه‌ای به دادستان تهران از وی خواست در درباره رای صادره برای رکسانا صابری، "ترتیبی اتخاذ نماید تا مراحل رسیدگی به اتهامات افراد مذکور با دقت کامل و رعایت قسط و عدل و جمیع موازین قانونی صورت گیرد".

البته شعبه‌ 28 دادگاه انقلاب پیش از این با حکم "بدوی" صابری را به هشت سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. با این حال رکسانا هنوز فرصت اعتراض داشت و البته او این کار را نیز انجام داد و به حکم دادگاه انقلاب اعتراض کرد.

پس از بررسی دوباره حکم رکسانا، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت از صدور حکم جدید خبر داد. حکمی که پس از سه ماه جنجال خبری درباره بازداشت رکسانا صابری، جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه آن را تائید کرد و گفت :دادگاه تجدید نظر حکم رکسانا صابری را لغو کرد.

در مدت سه ماهی که پرونده صابری در دستور کار دادگاه انقلاب قرار داشت، رسانه‌های ضد انقلاب نیز مانند گذشته بیکار نبودند و همزمان با ادعای "اعتصاب غذا از سوی رکسانا" و "وخیم بودن" حال او، تلاش کردند که با استفاده از تاکتیک‌های رسانه‌‌ای پرونده صابری را به موضوعی فرهنگی اجتماعی تبدیل کنند.

محور اصلی این سناریو بهمن قبادی بود که خود را نامزد صابری معرفی کرد؛ در حالی که پدر رکسانا صابری با تکذیب این ادعا به یک روزنامه آمریکایی گفت که بهمن قبادی، کارگردان ایرانی، در حال سوء استفاده از نام دخترش برای کسب شهرت است.

/ 0 نظر / 3 بازدید