شکاف عمیق در جامعه آمریکا!

شکاف عمیق در جامعه آمریکا!

فاصله ثروت سیاهپوست های آمریکایی و سفیدهایش در 20 سال گذشته آنقدر زیاد شده که «شکافی عمیق در رشد و پیشرفت جامعه» آمریکا به وجود آورده است!
در واقع، طبق تحقیقات دانشگاه «براندیس» ماساچوست، بین سال های 1984 و 2007 فاصله ثروت سیاهان و سفیدها چهار برابر شده، به طوری که تعداد خانواده های سفیدپوست که درآمد متوسط داشتند، خیلی بیشتر از خانوارهای سیاهپوست بوده است که اصولاً در پایین ترین سطح درآمدی قرار دارند! «توماس شاپیرو»، از تهیه کنندگان این گزارش، در این ارتباط می گوید: «تحقیقات ما نشان می دهد که شکافی کامل در رشد اجتماعی آمریکا وجود دارد. به این ترتیب که، سیاهان آمریکایی حتی اگر هم آنچه که لازم است انجام بدهند- یعنی درس بخوانند، سخت کار کنند و درآمد خوبی هم به دست آورند- نمی توانند به سطح ثروت همکاران سفیدپوست شان برسند. به عبارت دیگر، شانس شان با یکدیگر بسیار متفاوت است!»
این تحقیقات همچنین نشان می دهد که بخش اعظم سیاهان آمریکایی بیشتر بدهی دارند تا پس انداز! و این که، خانواده شان در صورت بروز مشکلات مالی هیچ پولی ندارند که مشکلشان را برطرف کنند! محققان این تحقیقات تأکید می کنند که: «این چهار برابر شدن تفاوت ثروت بیانگر پیامدهای سیاست های دولت آمریکا- مثل کاهش مالیات بر سرمایه گذاری ها و ارثیه ها- است که به نفع پولدارترهاست، و همینطور وجود تبعیض در زمینه مسکن، دریافت وام و یا بازار کار!» در این گزارش همچنین می خوانیم که، یک خانواده سفیدپوست آمریکایی در سال 2007 به اندازه 74 هزار دلار پول نقد و پس انداز جمع آوری کرده، اما یک خانواده سیاهپوست با «درآمد بالا» در مقایسه با سال 1984 به میزان 7 هزار دلار هم از دست داده بود!
سرویس خارجی کیهان

/ 0 نظر / 3 بازدید