فرید زکریا: ایران در چالش هسته ای طلبکارتر از همیشه است (خبر ویژه)

 

فرید زکریا: ایران در چالش هسته ای طلبکارتر از همیشه است (خبر ویژه)

سردبیر مجله نیوزویک گفت ایران در چالش هسته ای طلبکارتر از همیشه به نظر می رسد و قطعنامه تحریم هایی که فعلا به جایی نرسیده حتی اگر هم تصویب شود، راه به جایی نخواهد برد.
فرید زکریا در برنامه «در دنیا چه خبر» شبکه سی ان ان گفت: آنچه توجه مرا جلب کرد ایران بود که بیش از همیشه طلبکار و مقابله جو به نظر می رسد. تنها به این هفته بنگرید. ایران دومین دوره از رزمایش نظامی خود را که نمایشی از توانایی نظامی و هدف آن ترساندن دشمنانش است برگزار کرد. سپس، رئیس جمهور احمدی نژاد بود که تریبونی به او داده شده بود تا این هفته در آمریکا با دنیا صحبت کند. او بیشتر وقت 35 دقیقه ای سخنرانی اش را صرف سرزنش آمریکا به عنوان تنها «جنایتکار اتمی» کرد. در این میان، آمریکا هنوز به توافقی با شرکایش در شورای امنیت دست نیافته، تا تحریم های جدید سخت تری را بر تهران، به خاطر به تمسخر گرفتن توافقنامه های سازمان ملل، اعمال کند.
وی همچنین گفت: با وجود عدم تصویب تحریم ها، سؤال این است که این تحریم ها تا چه اندازه موثر هستند؟ یک گزارش بسیار ناراحت کننده در این هفته در «واشنگتن پست» وجود داشته که اشاره به آن دارد که برخی از این تحریم ها ممکن است، آنگونه که مد نظر بوده، کارگر نباشند. در واقع این تحریم ها می تواند بسیاری از افراد و مؤسسات را که در نظر بوده تا به آنها صدمه وارد شود، تقویت کند. ما می خواهیم جریان نفت آنها قطع شود، این عالی به نظر می رسد اما چیزی نیست که اتفاق بیفتد. بسیاری از آنچه که در گذشته به وسیله شرکت های غربی انجام می شده اینک در کنترل شرکت های بومی ایران است. آنها می گویند با افتخار می توانند جایگزین شرکت های خارجی شوند.

/ 0 نظر / 3 بازدید