تحریم ایران فقط در سرزمین عجایب ممکن است

تحلیل آسیاتایمز از رویای اوباما
 تحریم ایران فقط در سرزمین عجایب ممکن است

یک روزنامه معتبر آسیایی در گزارشی پیرامون تلاش کشورهای غربی برای اعمال دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران اعلام کرد که تحریم این کشور فقط در سرزمین عجایب ممکن است.
روزنامه آسیا تایمز در این گزارش با اشاره به مخالفت برزیل با اعمال تحریم ها علیه ایران نوشت: وزیر خارجه برزیل تاکید کرده است که به هیچ عنوان اجماعی در میان جامعه بین المللی در خصوص منزوی کردن ایران وجود ندارد.
براساس این گزارش، کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها (گروه نم) نیز بالاتفاق با اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران مخالفند و حتی بالاتر از این می توان به گروه یکصد و هفتاد و دو اشاره کرد که شامل همه کشورهای جهان به غیر از گروه بیست می شوند که آنها نیز با اعمال تحریم های بیشتر در قبال ایران مخالفت می کنند.
در ادامه این گزارش آمده است: ترکیه نیز در کنار برزیل با در اختیار داشتن دو کرسی اعضای غیردائم شورای امنیت با اعمال تحریم های بیشتر بر تهران مخالف است که این موضع گیری مشترک اساسا بازتابی از دیدگاه های روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت نیز به شمار می رود. هم چنین اعضای «بریک» که شامل کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین می شوند در نشست اخیر خود که کمتر از دو هفته پیش در شهر برازیلیا برگزار شد بار دیگر هرگونه اعمال تحریم های جدید را بر ایران به عنوان راهی برای حل و فصل موضوع هسته ای این کشور رد و تاکید کردند که این پرونده باید از طریق مسالمت آمیز و از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی به نتیجه برسد.
آسیا تایمز در ادامه با اشاره به دلایل مخالفت چین و روسیه با تحریم ها علیه ایران نوشت: مسکو ارسال کننده فناوری رآکتور هسته ای و تسلیحات به تهران است و به خوبی می داند واشنگتن دیر یا زود این واقعیت را خواهد پذیرفت که ایران به عنوان تولیدکننده اصلی انرژی، یک بازیگر منطقه ای واقعی به شمار می رود. برای پکن نیز موضوع امنیت انرژی بسیار حائز اهمیت است و اعمال تحریم های بیشتر در قبال تهران می تواند ثبات آن را تهدید کند و می تواند چین را وارد ورطه ای کند که آمریکا خواهان آن است. دهلی نو نیز تمایل دارد تا از اتحاد آمریکا و پاکستان در افغانستان جلوگیری کند و بنابراین به ایرانی باثبات نیاز دارد که به عنوان قدرتی در قبال اسلام آباد بتواند در افغانستان حضور داشته و حتی با طالبان نیز مقابله کند.
در ادامه این گزارش آمده است: واشنگتن در خصوص اعمال تحریم ها علیه ایران نیاز دارد تا براساس واقعیت، آن را بررسی کند و این باور که کشورهای عضو «بریک» یا کشورهای آسیایی و اروپایی از ایران نفت و گاز نخرند و یا حتی بنزین به این کشور نفروشند و این که بانک های ایرانی راه هایی را برای ارتباط از طریق واسطه ها به اقتصاد جهانی ایجاد نکنند همان طور که این کشور شرکایی در امارات عربی متحده و ونزوئلا دارد، در حقیقت زیستن در «سرزمین عجایب» است.
در پایان این گزارش تصریح شده است: همه سران بریک به خوبی می دانند ایران نمی تواند بمب اتمی بسازد و حتی تاسیسات نطنز به شدت تحت بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داشته است و حتی به این حقیقت نیز آگاه هستند که واشنگتن قادر نیست تا از دستیابی تهران به توانایی هسته ای جلوگیری کند حتی اگر تحریم های پیاپی را علیه این کشور اعمال نماید. بنابراین تنها یک راه وجود دارد و آن این است که آمریکا با ایران بر سر میز بنشینند و گزینه های دیپلماتیک را حتی در خصوص امنیت خاورمیانه بررسی کنند که از آن جمله عاری سازی این منطقه از سلاح هسته ای خواهد بود.

/ 0 نظر / 3 بازدید