دغدغه جدید آمریکا؛ مقابله با «قدرت هسته‌ای مجازی» ایران

دغدغه جدید آمریکا؛ مقابله با «قدرت هسته‌ای مجازی» ایران
مرز امر مجازی و امر واقعی کجاست؟ حدود یک هفته پیش باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در مصاحبه با «نیویورک تایمز» گفت، بر آن نیست به تجزیه و تحلیل چنین مسأله‌ای بپردازد، اما افزود که به کره شمالی به عنوان قدرتی بالقوه می‌نگریسته‌اند، تا اینکه دولت این کشور، بازرسان هسته‌ای را بیرون کرد و خود را یک قدرت هسته‌ای خواند... کسانی که از مضمون یادداشت وزیر دفاع آمریکا آگاه هستند، فقط به بخش سیاسی آن اشاره می‌کنند. یادداشت اما گویا دارای طرح‌هایی سری در قبال جمهوری اسلامی و...

سرویس بین‌الملل ـ این روزها در آمریکا، بحث بر سر استراتژی مناسب در برابر برنامه‌‌های  هسته‌ای ایران ادامه دارد. وزیر دفاع آمریکا بر این باور است که واشنگتن هنوز فاقد سیاست روشنی برای مهار کردن برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی است.

به گزارش «تابناک»، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، روز گذشته با بیان موضوع بالا و محور قرار دادن یادداشت محرمانه رابرت گیتس که گفته می‌شود در سه صفحه تنظیم و در ماه ژانویه‌ امسال خطاب به مقامات ارشد کاخ سفید نوشته شده است به تحلیل رفتار احتمالی کاخ سفید با برنامه هسته‌ای ایران پرداخت.

وزیر دفاع آمریکا در این یادداشت تأکید کرده است که آمریکا هنوز سیاست روشنی در قبال برنامه‌های هسته‌ای در حال توسعه ایران ندارد. یادداشت ظاهراً زمانی نوشته شده که وزارت دفاع آمریکا، کاخ سفید و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، تلاش فشرده‌ای برای تعیین هوشمندانه سیاستش در قبال تهران داشته‌اند.

«نیویورک تایمز» در ادامه نوشته است، کسانی که از مضمون یادداشت وزیر دفاع آمریکا آگاه هستند، تنها به بخش سیاسی آن اشاره می‌کنند. یادداشت اما گویا دارای طرح‌هایی سری در قبال جمهوری اسلامی و توضیحاتی درباره‌ اتحاد عمل با کشورهای حوزه‌ خلیج فارس در برابر ایران است.

 
یک مقام ارشد در واشنگتن یادداشت رابرت گیتس را یک «هشدار» خوانده است. مقامات آمریکا اما بر این نظر نیستند که به هشدار نیاز دارند. آنان تأکید می‌کنند که در پانزده ماهه‌ گذشته از مسأله‌ ایران غافل نبوده و روی طرح‌های گوناگون کار کرده‌اند.
تصور وزیر دفاع آمریکا از برنامه‌های هسته‌ای ایران این است که تهران به سمت تولید سلاح هسته‌ای می‌رود؛ موضوعی که ایران پیوسته منکر آن است.

به تازگی رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفته است که حکومت ایران برای تولید بمب  هسته‌ای به مشکل برخورده، اما همچنان به سمت هدف تبدیل شدن به یک قدرت نظامی هسته‌ای پیش می‌رود! به گفته‌ او، «هرچند حرکت آنان آهسته‌تر از انتظارش است، همچنان دارند در این راه پیش می‌روند.»

«نیویورک تایمز» می‌افزاید، ایران هنوز به سلاح هسته‌ای دست نیافته و البته ارزیابی‌های جدی خلاف این را ثابت نمی‌کند.
بنا بر ارزیابی رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، حکومت ایران عناصر اصلی لازم برای تولید بمب هسته‌ای را فراهم کرده، اما در مرحله‌ ترکیب کردن آنها، متوقف شده است؛ بنابراین، ایران عملا قرارداد منع گسترش سلاح‌های  هسته‌ای را زیر پای نگذاشته، اما دارای این امکان است که به بمب هسته‌ای دست یابد؛ در بحث‌های استراتژیک به چنین قدرت هسته‌ای بالقوه‌ای، «قدرت مجازی هسته‌ای» می‌گویند.

این گزارش می‌‌افزاید، مرز امر مجازی و واقعی کجاست؟
حدود یک هفته پیش، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در مصاحبه با «نیویورک تایمز» گفت، بر آن نیست به تجزیه و تحلیل چنین مسأله‌ای بپردازد؛ اما افزود که به کره شمالی به عنوان قدرتی بالقوه می‌نگریسته‌اند، تا اینکه دولت این کشور بازرسان هسته‌ای را اخراج کرد و خود را یک قدرت هسته‌ای خواند.

گزارش «نیویورک تایمز» حاکی از آن است که موضوع تعیین مرز قوه و فعل در آمریکا درباره ایران بسیار جدی شده است. مقامات واشنگتن می‌گویند که می‌خواهند سیاست آمریکا در برابر جمهوری اسلامی را با وسواس بیشتری بررسی کنند و برای همین، مسأله‌ اصلی برای آنان، تعیین حد تحمل فعالیت‌های هسته‌ای ایران و واکنشی است که باید در صورت گذر تهران از خط قرمز نشان داد

/ 0 نظر / 3 بازدید