برنامه هسته‌ای تهران با قدرت ادامه می‌یابد

برنامه هسته‌ای تهران با قدرت ادامه می‌یابد

خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در مصاحبه با تلویزیون الجزیره با بیان اینکه چنانچه کشوری مرتکب حماقتی در حمله به ایران شود؛ دیگر فرصتی برای پشیمانی نخواهد داشت؛ گفت: برنامه هسته‌ای خود را با قدرت ادامه می‌دهیم.


به گزارش مانیتورینگ فارس، "رامین مهمان پرست " سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با تلویزیون الجزیره در پاسخ به سئوالی مبنی بر تهدید آمریکا بر اعمال تحریم‌ها علیه ایران و مواضع روسیه و چین در این زمینه، گفت: 30 سال است که آمریکا کشور ما را تهدید می‌کند و حتی قبل از برنامه هسته‌ای کشورمان به دنبال بهانه‌هایی برای تحریم ایران بودند و حتی اگر در خصوص برنامه هسته‌ای با آمریکا به توافق برسیم باز هم پرونده جدیدی را باز خواهند کرد.
وی با بیان اینکه ملت ما این تحریم را غیر منطقی می‌داند، اظهار داشت: این تحریم‌ها نمی‌تواند ملت ما را از دستیابی به حقوق مشروع خود باز دارد بنابراین با قدرت برنامه هسته‌ای خود را با همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای ادامه خواهیم داد و تهدید آنها مبنی بر تحریم ایران هیچ تاثیری در عزم ملتمان نخواهد داشت زیرا برنامه هسته‌ای ما صلح آمیز و تحت نظارت آژانس انرژی اتمی است و کشورهایی که به دنبال تحریم ایرانند تنها خود را از بازارهای ما محروم می‌کنند.
مهمان پرست در پاسخ به سئوالی درباره احتمال تغییر مواضع چین و روسیه در خصوص برنامه‌ هسته‌ای ایران گفت: ما با کشور روسیه روابط بلند مدتی داریم و شرایط و امکانات سیاسی و جغرافیایی ما را به سمت استفاده از این امکانات به سود منافع کشورهایمان سوق می‌دهد. همین طور روابط خوبی با چین داریم و معتقدم که به یکدیگر نیاز داریم و هر چند ممکن است که مسائل سیاسی بر روابط دو کشور تاثیر بگذارند ولی ما همسایه هستیم و همسایه‌ها روابطشان را برای مدت طولانی تنظیم می‌کنند و مصالح و منافع ما بزرگتر از تاثیر کشورهای دور و پتانسیل آنها در تخریب این روابط است. بنا براین اعتقاد داریم که رابطه ما با روسیه و چین همانند گذشته ادامه خواهد یافت.
مهمان پرست افزود: درباره فشارهایی که بر روسیه و چین برای کاستن روابطشان با ایران وارد می‌شود تنها از زاویه سیاسی نمی‌توان به این مساله نگاه کرد زیرا مصالح و منافع اقتصادی وجود دارند که سیاست کشورها را تعیین می‌کنند و اعتقاد داریم که فعالیت‌ها در پروژه هسته‌ای بوشهر به نحو مطلوبی رشد یافته و به مراحل نهایی رسیده است. بقیه مسائل مشترک بین ما و چین و روسیه نیز به همین منوال است لذا روابط ما با این کشور‌ها خوب ارزیابی می‌شود.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه "گفته می‌شود که میزان واردات چین از نفت ایران کاهش یافته است. این موضوع جقدر صحت دارد؟ و چنانچه درست باشد آیا این موضوع بیانگر نزدیکی موضع چین با آمریکا نیست؟ " گفت: خیر اینگونه نیست. کشورهای بزرگ سعی می‌کنند که در آینده سایر کشورها نقش اقتصادی موثری داشته باشند و از جمله چین سعی می‌کند که برنامه‌های بلند مدتی برای تامین انرژی مورد نیاز خود تنظیم کند و لذا برنامه‌های آنان تحت تاثیر قضایای سیاسی ساده قرار نمی‌گیرد. ما تغییری در تعامل چین با ایران نمی‌بینیم.
مهمان پرست درباره دیدگاه ایران نسبت به نشست امنیت هسته‌ای واشنگتن با بیان اینکه ما از هر اجلاسی برای خلع سلاح هسته‌ای در هر نقطه‌ای از جهان استقبال می‌کنیم، ‌افزود: معتقدیم هر گامی که برای خلع سلاح اتمی برداشته شود به سود ملت‌هاست. بنابراین در حالی که باید از استفاده کشورها از انرژی صلح آمیز هسته‌ای حمایت کنیم بایستی برای خلع سلاح هسته‌ای و از بین بردن تسلیحات کشتار جمعی فعالیت کنیم.
وی با بیان اینکه چنانچه نشست واشنگتن برای خلع سلاح هسته‌ای عزم جدی دارد باید گام‌های عملی در این زمینه بردارد، نشست موسوم به امنیت هسته‌ای واشنگتن را تبلیغاتی خواند و با دعوت کشورهای دارنده سلاح اتمی به صداقت برای خلع سلاح هسته‌ای افزود: چرا ایالات متحده آمریکا، ایران و کره شمالی را به حمله هسته‌ای تهدید می‌کند؟ آیا سلاح اتمی به سود ملت های مظلوم است؟ و آیا کشورهایی که دیگران را به حمله هسته‌ای تهدید می کنند از تروریسم حمایت نمی‌کنند؟ بنابراین چنانچه واقعا نگران تروریسم هسته‌ای هستند باید از خودشان شروع کنند.
وی در پاسخ به ادعایی مبنی بر اینکه نشست تهران پاسخی به واشنگتن است، گفت: تقریبا از دو سال پیش برای برگزاری اجلاس خلع سلاح در تهران برنامه ریزی شده است بنابراین هیچ ارتباطی به نشست واشنگتن ندارد و همان گونه که قبلا نیز گفتم ما از هر کشوری که برای خلع سلاح هسته‌ای گام جدی بردارد حمایت می کنیم و احساس می‌کنیم که استقبال کشورها از کنفرانس خلع سلاح و عدم اشاعه تهران و آن هم در سایه فشارهای آمریکا و کشورهای غربی بر برخی کشورها، دلیلی بر عزم جدی کشورها برای خلع تسلیحات اتمی است... البته این کنفرانس نخستین گام در این زمینه است و قرار نیست همه مشکلات همین حالا حل شود.
وی هدف نخست نشست تهران را حمایت از استفاده همه کشورها از انرژی صلح آمیزهسته ای دانست و افزود: دومین هدف کنفرانس تهران منع استفاده و کاربرد سلاح هسته‌ای بدون هیچ گونه استثنایی است و بر همه است که از سلاح های هسته‌ای دوری کنند. این کنفرانس به صورت دوره‌ای هر ساله برگزار خواهد شد.
مهمان پرست در پاسخ به سئوال خبرنگار الجزیره در تهران مبنی بر اینکه " برخی‌ها می‌گویند که نشست تهران برای ایجاد قدرتی بین المللی برای حمایت از برنامه هسته‌ای ایران بود، نظر شما در این زمینه چیست؟ " گفت: این تحلیل درستی نیست زیرا همان گونه که پیش از این هم اشاره کردم فعالیت‌های هسته‌ای ما صلح آمیز است و این حق مسلم ماست ... این پرونده تنها باید در آژانس انرژی هسته‌ای مورد بررسی قرار گیرد و بررسی آن در خارج از این چهارچوب را سیاسی و غیر قانونی می‌دانیم. معتقدیم که پرونده برنامه هسته‌ای ما بسته شده است و ما در این زمینه به پیش خواهیم رفت...همه کشورها بدون استثنا حق استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای را دارند و این یکی از اهداف کنفرانس خلع سلاح و عدم اشاعه تهران بوده است.
وی اتهامات کشورهای غربی به برنامه هسته‌ای ایران را عاری از صحت دانست و افزود: دستگاه‌های اطلاعاتی غربی بویژه آمریکا خوب می‌دانند که هیچ فعالیت هسته‌ای برای اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد.
سخنگوی وزارت خارچه کشورمان با بیان اینکه هم اکنون ده‌ها هزار کلاهک هسته‌ای در آمریکا وجود دارد و واشنگتن با وقاحت علاوه بر حمایت از رژیم صهیونیستی که خود دارای سلاح اتمی است؛ ملت ما را به استفاده از این کلاهک‌ها تهدید می‌کند،‌افزود: نشست تهران برای دستیابی به اهدافش ادامه خواهد یافت و جهت تحقق آنچه ملت‌ها به دنبال آنند؛ کشورهای بیشتری را جذب خواهد کرد.
مهمان پرست در پاسخ به سئول "ملحم ریا " خبرنگار این شبکه در تهران مبنی بر علت افزایش تشنج در روابط تهران واشنگتن گفت: ما از زمان به ریاست رسیدن اوباما سعی کردیم که با خوش بینی به کابینه او نگاه کنیم و حتی رئیس جمهوری ما نیز پیام تبریکی را با خوشبینی به اوباما فرستاد و آمادگی خود برای هر گامی که به سمت تغییر بر می‌دارند را اعلام کردیم ولی هیچ نشانه‌ای دال بر تغییر ندیدیم.
وی افزود: ما احساس می‌کنیم که فشار بالایی از سوی لابی صهیونیسم بر کابینه اوباما وارد می‌شود و یا اینکه او نمی‌تواند شعارهای تغییر را عملی سازد و یا اینکه تحت تاثیر همان فشارها در حال فاصله گرفتن از راهی که در ابتدا رسم کرد، باشد و هر آنچه درباره تشدید لهجه مسئولان آمریکایی در استفاده از واژه‌های غیر دیپلماتیک می‌بینیم بیانگر ناراحتی،‌غضب و شکست سیاست‌های آنهاست.
مهمان پرست با بیان اینکه ملت در مقابل این تهدیدات قوی‌تر می‌شود؛ ‌تصریح کرد: آمریکایی‌ها سخت در اشتباهند زیرا گمان می‌کنند که با این تهدیدات ما را از دستیابی به فناوری‌های هسته‌ای باز می‌دارند. قبلا گفتند که نمی‌توانیم اورانیم را با غنای بالا غنی سازی کنیم و وقتی دیدند که این کار را کردیم گفتند که ایران نمی‌تواند صفحات سخت فولادی را تولید کند زیرا تولید آنها مرحله‌ای پیشرفته است و وقتی موفقیت ما را در این زمینه مشاهده کردند بسیار عصبانی شدند.
وی در پایان گفت: ما آمریکایی‌ها را نصیحت می کنیم که به جای تهدید ملت ایران، بپذیرند که ایران به یک کشور هسته‌ای تبدیل شده است و هدف ما تنها استفاده صلح آمیز از این علم است.
وی در پاسخ به سئوالی درباره احتمال هدف قرار گرفتن تاسیسات هسته‌ای ایران از سوی رژیم صهیونیستی و یا ایالات متحده آمریکا گفت: در اینکه رژیم نا مشروع اسرائیل هویتی جز تهدید ملت‌ها و ارتکاب جنایت‌ و از بین بردن امنیت ندارد شکی نیست ولی سئوالی که مطرح می‌شود این است که آیا جرأت چنین کاری را دارد؟ اعتقاد دارم که تردید بزرگی در این زمینه وجود دارد زیرا اسرائیل بهتر از هر کس دیگری نیک می‌داند که تبلیغاتی که قبلا مبنی بر شکست ناپذیری آن ترویج شده است؛ به پایان رسید.
مهمان پرست با اشاره به پوچی رژیم صهیونیستی و شکست‌های پی در پی آن از حزب الله و حماس گفت: رژیم اشغالگر قدس در جنگ 33 روزه از حزب الله شکست خورد و به هیچ کدام از اهدافش در حمله به غزه دست نیافت پس چگونه می تواند به مقابله با کشور قدرتمندی چون ایران بپردازد؟
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان افزود: چنانچه کشوری مرتکب حماقتی در حمله به ایران شود؛ دیگر فرصتی برای پشیمانی نخواهد داشت.

/ 0 نظر / 3 بازدید