اقتدار و هوشمندی ایران در بیانیه 3 جانبه تهران

گامی دیگر در دیپلماسی هسته ای کشور
 اقتدار و هوشمندی ایران در بیانیه 3 جانبه تهران

با امضای بیانیه هسته ای تهران میان سه کشور ایران، برزیل و ترکیه بار دیگر اقتدار و هوشمندی جمهوری اسلامی ایران به رخ جهانیان کشیده شد.
به گزارش منابع خبری صبح دیروز وقتی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان، لولاداسیلوا رئیس جمهور برزیل و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در نشستی سه جانبه به بررسی موضوع هسته ای پرداختند تمامی توجهات محافل سیاسی بین المللی را به خود معطوف کردند.
اما در پایان این نشست سه جانبه، بیانیه مشترکی به امضای وزرای خارجه سه کشور صادر شد که به موجب آن ایران آمادگی خود را برای تبادل سوخت در ترکیه به آژانس اعلام خواهد کرد و در صورت پذیرش بندهای این بیانیه از سوی گروه وین، این تبادل صورت خواهد گرفت.
منوچهر متکی وزیرامورخارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با وزرای خارجه برزیل و ترکیه، با اشاره به بیانیه صادر شده بین سه کشور، مفاد آن را قرائت کرد که به شرح ذیل است:
1- ما بر تعهد به معاهده عدم گسترش سلاحهای هسته ای و مواد مرتبط آن تاکید می کنیم و حقوق تمام اعضاء، شامل جمهوری اسلامی ایران، در استفاده صلح آمیز و بدون تبعیض در تحقیق، توسعه، تولید و استفاده از انرژی هسته ای (همچنین چرخه سوخت هسته ای شامل فعالیت های غنی سازی) را یادآوری می کنیم.
2- ما اعتقاد راسخ خود را بیان می داریم که اکنون فرصتی بدست آمده است تا روندی رو به جلو در فضایی مثبت، سازنده و غیرتقابلی شروع تا به دوره ای از تعامل و همکاری رهنمون شود.
3- ما معتقدیم که تبادل سوخت هسته ای بستری برای شروع همکاری در عرصه های مختلف، خصوصا همکاری های صلح آمیز هسته ای شامل ساخت نیروگاه هسته ای و راکتورهای تحقیقاتی می باشد.
4- براساس این نکات، تبادل سوخت هسته ای حرکتی سازنده، رو به جلو و نقطه شروعی برای همکاری میان ملت ها است. چنین حرکتی باید به تعامل مثبت و همکاری در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای هدایت شود و از هرگونه تقابلی اعم از اقدامات، رفتار و یا بیانیه های تهدیدآمیزی که به حقوق و تعهدات هسته ای ایران تحت NPT لطمه می زند اجتناب گردد و همکاری هسته ای جایگزین آنها شود.
5- براساس موارد فوق، در راستای تسهیل همکاری هسته ای ذکر شده در بالا، جمهوری اسلامی ایران بر امانت گذاری 1200 کیلوگرم اورانیوم کم غنی شده (LEU) در ترکیه موافقت می کند. این مواد LEU در مالکیت ایران در ترکیه قرار خواهد داشت. ایران و آژانس امکان نظاره گری بر نگهداری ایمن از این مواد LEU را در ترکیه دارند.
6- ایران موافقت خود را با موارد فوق به آژانس ظرف هفت روز پس از این بیانیه اعلام می کند. متناسب با دریافت پاسخ مثبت گروه وین (آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس) جزییات بیشتر تبادل سوخت از طریق توافقنامه کتبی و ترتیبات مربوط بین ایران و گروه وین که به طور مشخص خود را متعهد به تحویل 120 کیلوگرم سوخت لازم برای رآکتور تحقیقاتی تهران نموده اند، به تفصیل بیان می شود.
7- از زمانی که گروه وین تعهد خود را به شرایط و مفاد این بیانیه اعلام نماید، طرفین خود را به اجرای تعهدات موافقت نامه مندرج در بند 6 ملزم می نمایند. جمهوری اسلامی ایران پس از توافقنامه بند 6، برای به امانت گذاشتن مواد با غنای کم (1200 کیلوگرم)، آمادگی خود را در طول یک ماه بیان خواهد نمود. گروه وین نیز مطابق همین توافقنامه در طول یک سال 120 کیلوگرم مواد مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران را به ایران تحویل می دهد.
8- در صورتی که مفاد این بیانیه مورد توجه و احترام قرار نگیرد، ترکیه حسب درخواست ایران، LEU ایران را بدون هیچگونه شرطی و بسرعت به ایران برگشت می دهد.
9- ترکیه و برزیل از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تداوم گفتگوها با کشورهای 1+5-کما فی السابق- در هر مکان از جمله در ترکیه و برزیل حول نگرانی های مشترک بر مبنای تعهدات دسته جمعی براساس مشترکات دو بسته پیشنهادی، استقبال می کنند.
10- ترکیه و برزیل از رویکرد سازنده جمهوری اسلامی ایران در پیگیری ایفای حقوق هسته ای کشورهای عضو NPT و پای بندی اش به این معاهده قدردانی نمودند. متقابلاً ایران نیز از تلاش های سازنده کشورهای دوست ترکیه و برزیل در ایجاد فضای همکاری و حمایت از حقوق هسته ای ایران تشکر نمود.
نشست تهران راه جدیدی را فراروی جهان قرار می دهد
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان هم در پایان نشست سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه اظهار داشت: این بیانیه مقدمه امضای موافقت نامه درباره تبادل سوخت به حساب می آید.
وی تصریح کرد: دستاورد و توافقی که در نشست سه جانبه ایران، ترکیه و برزیل انجام شد متعلق به همه بشریت است و نتایج تعیین کننده ای در عرصه بین المللی خواهد داشت.
رئیس جمهور گفت: کاری که در تهران انجام شد اقدام بسیار بزرگی بود و قطعاً ابعاد این بیانیه فراتر از سه کشور است و این بیانیه پایه گذار راهکارهای مناسب برای حل و فصل مسایل در جهان است.
احمدی نژاد افزود: نشست تهران راه جدیدی را فراروی جهان برای تعامل و همکاری بر پایه عدالت و دوستی قرار می دهد و ضرورت دارد گروه 1+5 نیز از اقدام بزرگی که در تهران انجام شد، استقبال و فضای موجود را از فضای تحریم و درگیری خارج کنند تا فرصت برای تعامل و همکاری ایجاد شود.
صالحی: حجت تمام شد
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان هم پس از امضای بیانیه مشترک سه کشور در خصوص تبادل سوخت مورد نیاز رآکتور تهران در جمع خبرنگاران گفت: امروز روزی تاریخی است زیرا شاید برای اولین بار باشد که کشورهای در حال توسعه توانسته اند از جایگاه بین المللی خود استفاده کرده و برای اولین بار قدرت نمایی کنند و حرف حق خودشان را به گوش جهانیان برسانند.
وی با بیان اینکه 9 ماه از تقاضای ایران برای تأمین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران که به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال کرده بود می گذرد، اظهار داشت: همه شاهدند که برای سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران که یک امر تجاری و ساده است، چه شرایط خاصی را پیش روی ما گذاشتند ولی ما برای چندمین بار حسن نیت، تفاهم و همکاری بیش از حد خودمان را اعلام کردیم و پذیرفتیم که تبادل سوخت انجام شود.
صالحی گفت: موردی که آنها خیلی بر آن اصرار کردند این بود که باید سوخت اولیه ایران در کشور دیگری تودیع می شد که این نیز مورد پذیرش قرار گرفت و قرار شد جزئیات تبادل سوخت براساس موافقت نامه ای که بعداً بین ایران و گروه وین به امضا خواهد رسید، روشن شود. ما برای تودیع سوخت در ترکیه اعلام آمادگی کردیم و تنها بهانه آنها به این صورت رفع می شود ولی به نظر ما اینها همه بهانه بوده است و یقیناً از این به بعد آنها به دنبال بهانه جویی های دیگری خواهند بود.
وی تصریح کرد: این بار برای مردم ما و تمام دنیا حجت تمام شد که ایران با حسن نیت و در راستای شفاف سازی و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی و جامعه بین المللی هر آنچه که مستلزم صلح، ثبات و حفظ انسجام معاهده NPT بود، انجام داد.
رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان همچنین در گفت وگو با شبکه تلویزیونی العالم عنوان کرد: به نظر می رسد در این شرایط هیچ بهانه ای برای مجازات و تحریم باقی نمی ماند، چرا که ایران به تنها شرط غربی ها یعنی غنی سازی در خارج از کشور جواب مثبت داده است.
امانت ایران در دست هایی مطمئن قرار دارد
نخست وزیر ترکیه نیز تاکید کرد که اورانیوم امانت داده شده ایران در دست هایی مطمئن قرار دارد.
به گزارش روزنامه زمان چاپ ترکیه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور گفت: طبق توافقنامه امضا شده درباره تبادل سوخت، اورانیوم امانت داده شده ایران در دست های مطمئنی قرار دارد، این بیانیه راه ایران را باز خواهد کرد.
وی امضای توافق مبادله سوخت را از سوی ایران یک فرصت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اعتمادی که ایران به ترکیه و برزیل دارد باید این دو کشور مسئولیت های خود را به انجام برسانند.
اردوغان ادامه داد: اجرای این توافقنامه بسته به انجام توافقات خاص میان ایران و گروه 1+5 است و نگهداری اورانیوم 5/3 درصدی ایران در ترکیه به دلیل وجود اعتماد دوطرفه است.
نخست وزیر ترکیه با بیان اینکه انرژی صلح آمیز هسته ای حق همه کشورهاست، ادامه داد: این حق طبق قوانین بین المللی برای همه وجود دارد که هیچ کشوری نباید نسبت به این حق ناراضی باشد. ایران نیز در همین چارچوب حق دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای را دارد.
اردوغان اضافه کرد: امروز در چارچوب ایجاد شده دیگر به جای فشارها و تحریم ها، راه حل های ارائه شده از طریق گفت وگو یک میدان پویای جدید ایجاد کرده است.
احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در همین رابطه تصریح کرد: اورانیومی که به ترکیه ارسال می شود، امانت مردم ایران نزد ماست و در ترکیه محفوظ می ماند.
سلسلوآموریم وزیر خارجه برزیل هم تحریم ها را راهکار موثری ندانست و بر انجام گفت وگو و راه حل های مسالمت آمیز در این خصوص تاکید کرد.
لولاداسیلوا رئیس جمهور برزیل نیز نشست سه جانبه تهران را دارای ارزش بالایی در عرصه دیپلماسی دانست و گفت: این نشست یک پیروزی دیپلماتیک در سطح جهانی به شمار می رود و راهکار مناسبی برای حل و فصل موضوعات مختلف است.
وی افزود: حسن نظر، اعتماد و دیدگاه دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران نسبت به موضوعات بین المللی و نیز گفت وگو در زمینه هسته ای بسیار ارزشمند است.
اتحادیه اروپا از بیانیه مشترک حمایت می کند
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه را مورد حمایت اتحادیه اروپا دانست.
به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس24، «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به امضای توافقنامه مبادله سوخت هسته ای تهران گفت: امضای این توافقنامه گامی در مسیر صحیح است.
وی افزود: در صورتی که گزارش رسمی توافقنامه سه جانبه میان ایران، برزیل و ترکیه به طور رسمی تحویل آژانس بین المللی انرژی اتمی شود، اتحادیه اروپا از آن حمایت می کند.
نماینده پارلمان اروپا هم از توافق نامه سه جانبه مبادله سوخت در تهران استقبال کرد.
«هانس اسوبودا» نماینده پارلمان اروپا در گفت وگو با ایرنا عنوان کرد: امضای این توافق نامه از سوی ایران یک «قدم بسیار بزرگ و مثبت» است.
قائم مقام جناح حزب سوسیال دمکرات ها در پارلمان اروپا تاکید کرد: این یک نشانه بسیار خوبی از سوی ایران است و من امیدوارم که با امضای این توافق نامه اختلافات موجود رفع شود.
نماینده پارلمان اتحادیه اروپا، این اقدام ایران را یک تصمیم بسیار مناسب و خوب توصیف کرد و گفت که قطعا بعنوان یکی از عناصر مهم و قوی در بخشی از روابط بین ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا محسوب می شود. اسوبودا ابراز امیدواری کرد که با این قدم درست از سوی ایران اختلافات موجود دیگر نیز کاهش و رفع شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید