بازتاب سخنان رئیس جمهور در اجلاس بازنگریNPT

بازتاب سخنان رئیس جمهور در اجلاس بازنگریNPT
 احمدی نژاد در کنفرانس نیویورک ، رشته های آمریکا را پنبه کرد

سرویس سیاسی-
سخنرانی رئیس جمهور کشورمان در کنفرانس بازنگری ان.پی.تی مورد توجه بسیاری از رسانه های بین المللی قرار گرفت. این رسانه ها که نشست نیویورک را صحنه رویارویی مستقیم ایران با آمریکا توصیف کرده اند به صراحت به برتری ایران در آغاز این ماراتون سیاسی اذعان داشتند.
در همین رابطه روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به قلم «نیل مک فارکیو» نوشت: آمریکا و ایران از مراسم افتتاحیه نشست بازنگری برای بیان مواضع خود درباره برنامه هسته ای ایران استفاده کردند و نمایشی ناگهانی را به مراسم افتتاح کنفرانس بین المللی تجدیدنظر در پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای که معمولا در شرایطی آرام برگزار می شود، افزودند.
روزنامه نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود نوشت: احمدی نژاد گفت همه قدرت های هسته ای تلاش کرده اند کشورهای فاقد تسلیحات هسته ای را مرعوب کنند اما وی آمریکا را مهم ترین متهم در تشدید مسابقه تسلیحات هسته ای دانست.
وی گفت به علت آن که آمریکا اولین و تنها کشوری است که بمب هسته ای بکار گرفته است به پیدایش تنفر در سراسر جامعه جهانی منجر شده است زمانی که احمدی نژاد این اظهارات را مطرح کرد نمایندگان شماری از کشورها از جمله آمریکا و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا محل سخنرانی را ترک کردند.
شبکه تلویزیونی بی بی سی هم در گزارشی اعلام کرد: فضای غالب در کنفرانس نبرد میان ایران و آمریکا بود، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران اتهامات آمریکا را مبنی بر تلاش مخفیانه تهران برای تولید سلاح هسته ای به شدت رد کرد و در سخنرانی خود گفت مشکل اصلی شکاف میان کشورهای هسته ای و کشورهای غیرهسته ای است. وی به شنوندگان یادآوری کرد که فقط یک کشور در جهان از سلاح هسته ای استفاده کرده است.
خبرنگار بی بی سی افزود: احمدی نژاد با مطرح کردن خود به عنوان سخنگوی کشورهای محروم هسته ای نشان داد که این نخستین راند از مبارزه در کنفرانس یک ماهه نیویورک خواهد بود.
پایگاه اینترنتی لوموند هم در گزارشی از کنفرانس بازنگری ان.پی.تی نوشت: احمدی نژاد حضور آمریکا در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را زیر سؤال برد.
گاردین نیز در همین زمینه گزارش داد: در حالی که همزمان با سخنان احمدی نژاد هیئت های نمایندگی آمریکا، انگلیس و دیگر دولت های اروپایی محل نشست را ترک می کردند اظهارات رئیس جمهور ایران با تحسین و استقبال بسیاری دیگر از هیئت های حاضر در کنفرانس روبرو شد که از آن جمله برزیل و کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها بودند که بیش از یکصد کشور را شامل می شود.
جان بولتون نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در این خصوص گفت: 192عضو سازمان ملل متحد در این کنفرانس شرکت داشتند، از این رو تقریبا بیشتر کشورهای جهان نمایندگانشان هنگام سخنرانی احمدی نژاد در جلسه حضور داشتند و این خود حمایت معنوی از احمدی نژاد را در این کنفرانس نشان داد.
فایننشال تایمز هم با اشاره به سخنرانی احمدی نژاد در این کنفرانس نوشت: حضور رئیس جمهور ایران در کنفرانس، تلاش آمریکا برای جلب توجه بازرسان هسته ای سازمان ملل را پیچیده تر کرده است.
روزنامه وال استریت ژورنال نیز به سخنان احمدی نژاد و کلینتون درباره مساله هسته ای در اجلاس بازنگری ان.پی.تی اشاره کرد و نوشت: در این مجمع کلینتون، ایران را به سرپیچی از قوانین معاهده ان.پی.تی متهم کرد و ادعا کرد که اکنون زمان پاسخ محکم از سوی جامعه بین المللی به ایران است. رئیس جمهور ایران نیز با رد این گونه اتهامات، گفت: آمریکا حتی یک مدرک قابل استناد در این باره ندارد.
وال استریت ژورنال با اشاره به اینکه انجام هرگونه تغییر و بازنگری در معاهده ان. پی.تی نیازمند اجماع کل اعضای معاهده است، دیدگاه و رای ایران در این کنفرانس را حائز اهمیت دانست.
آسوشیتدپرس هم با اشاره به اینکه محمود احمدی نژاد تنها رئیس جمهور در این کنفرانس بود، به نقل از وی نوشت: آمریکا و متحدانش ایران را به انحراف در برنامه هسته ای اش متهم می کنند در حالی که حتی یک سند قابل اتکا در این باره ندارند.
11پیشنهاد ایران
برای بازنگری ان.پی.تی
محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان در سخنان خود در اجلاس بازنگری معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (NPT) که در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، به ارائه پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران در مورد بازنگری ان.پی.تی و مشکلات کنونی این معاهده پرداخت.
احمدی نژاد اولین پیشنهاد خود را اصلاح و تکمیل ان.پی.تی عنوان کرد و گفت: به اعتقاد ما باید NPT به DNPT معاهده خلع سلاح و منع اشاعه سلاح هسته ای تغییر یابد و در واقع محور مأموریت و ساز و کارهای روشن و با تضمین های لازم دیده شود.
رئیس جمهور دومین پیشنهاد را تشکیل یک گروه مستقل بین المللی برای تهیه دستورالعمل اجرایی ماده 6 معاهده و برنامه ریزی و نظارت کامل بر خلع سلاح اتمی و جلوگیری از اشاعه با اعطای اختیارات کامل از سوی کنفرانس عمومی عنوان کرد و اظهار داشت: این گروه به گونه ای عمل کند که همه دولت ها و ملت های مستقل در مدیریت کار مشارکت مأثر داشته باشند با تعیین یک ضرب الاجل یک برنامه زمانی فوری و حداکثر تمام سلاح های هسته ای خنثی شود.
احمدی نژاد در سومین پیشنهاد خود ارائه تضمین های جامع امنیتی الزام آور حقوقی، بدون تبعیض و بدون شرط تا حصول خلع سلاح کامل هسته ای از ناحیه دارندگان سلاح هسته ای را ارائه کرد.
وی افزود: چهارمین پیشنهاد توقف فوری هرگونه تحقیق و توسعه و نوسازی سلاح های هسته ای و تأسیسات مربوطه و طراحی راستی آزمایی مندرج در پیشنهاد 2 است.
رئیس جمهور در پنجمین پیشنهاد «تدوین دستورالعمل الزام آور حقوقی برای ممنوعیت کامل تولید، توسعه، انباشت، ارتقاء، اشاعه و حفظ و نگهداری و استفاده از سلاح هسته ای» را مطرح کرد.
احمدی نژاد در ششمین پیشنهاد تعلیق استفاده کنندگان و تهدیدکنندگان به سلاح هسته ای از عضویت در آژانس بین المللی انرژی اتمی عنوان کرد و گفت: تاکنون حضور و فشار آنها و تسلط سیاسی بر آژانس مانع از انجام وظایف قانونی خصوصاً در مواد 4 و 6 معاهده و موجب انحراف آژانس از انجام مأموریت های قانونی شده است و به خصوص دولت آمریکا که علاوه بر اقدام اتمی علیه ژاپن در جنگ عراق نیز از اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده چگونه می تواند عضو شورای حکام باشد.
وی قطع هرگونه همکاری هسته ای با کشورهای غیر عضو معاهده ان پی تی و تدوین اقدامات تنبیهی مأثر برای کشورهایی که به همکاری خود با غیر اعضاء ادامه می دهند را به عنوان هفتمین پیشنهاد خود مطرح کرد.
رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: تهدید به حمله و یا هرگونه استفاده از سلاح هسته ای یا حمله به تأسیسات هسته ای به عنوان نقض صلح و امنیت بین المللی و لزوم واکنش سریع سازمان ملل و قطع همکاری کشورهای عضو ان پی تی با کشور تهدید و یا حمله کننده هشتمین پیشنهاد ایران است.
احمدی نژاد در مورد نهمین پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: اجرای هرچه سریعتر و بدون قید و شرط قطعنامه کنفرانس 5199 درباره منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه یکی دیگر از پیشنهادات ایران برای تحقق هدف انسانی خلع سلاح هسته ای و جلوگیری از اشاعه و همچنین استفاده عمومی و صلح آمیز از انرژی هسته ای است.
وی افزود: برچیده شدن سلاح های هسته ای در پایگاه های نظامی آمریکا و متحدانش مستقر در سایر کشورها از جمله آلمان، ایتالیا و ژاپن و در هلند دهمین پیشنهاد ایران است.
رئیس جمهوری یازدهمین پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران را تلاش جمعی برای اصلاح ساختار شورای امنیت عنوان کرد و ادامه داد: ساختار فعلی به شدت ناعادلانه و ناکارآمد است و از عوامل اصلی این ناکارآمدی حمایت از دارندگان سلاح هسته ای است.
بان کی مون خواستار
از سرگیری مذاکرات
ایران و 1+5 شد
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در حاشیه برگزاری کنفرانس بازنگری ان.پی .تی، خواستار از سرگیری مذاکرات میان ایران و اعضای گروه 1+5 درباره برنامه هسته ای تهران شد.
وی در دیدار با احمدی نژاد اعلام کرد: مذاکرات میان ایران و اعضای 1+5 دوباره باید از سر گرفته شود.
دبیرکل سازمان ملل در ادامه گفت: «پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص ارسال سوخت هسته ای، فرصت و شانسی برای جلب اعتماد است و من از ایران می خواهم که به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس احترام بگذارد.»
بان کی مون همچنین مدعی شد: «من به عنوان یکی از مسئولان سازمان ملل از آقای احمدی نژاد می خواهم که برای پیشرفت روند پیمان ان پی تی از خود انعطاف نشان دهد و به شیوه ای سازنده در خصوص مسائل منطقه ای، جهانی و منافع مشترک عمل کند.»
احمدی نژاد هم در این دیدار با اشاره به برنامه هسته ای کشورمان و حق همه کشورها در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای گفت: جمهوری اسلامی ایران همچنان آمادگی دارد تا نقش مثبت و سازنده خود را در ایجاد گشایش تازه ای در مذاکرات مربوط به تبادل سوخت هسته ای ایفا کند.
رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه ملت ایران اهل منطق، گفت وگو و تعامل سازنده است، از آمادگی ایران برای تعامل و همکاری با اتحادیه اروپا در خصوص مسائل گوناگون خبر داد.
اظهارات آشفته کلینتون
وزیرخارجه آمریکا هم در این کنفرانس که هیچ جوابی برای سخنان صریح رئیس جمهوری ایران نداشت، ایران را متهم به فرار از مسئولیت خود در قبال جامعه بین المللی کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیلاری کلینتون در کنفرانس بازنگری ان.پی.تی، احمدی نژاد را به مطرح کردن ادعاهای کهنه و دروغین علیه آمریکا متهم کرد.
وزیر امورخارجه آمریکا همچنین مدعی شد: ایران تمامی تلاش خود را برای منحرف کردن اذهان از تلاش های خود برای فرار از مسئولیت خود در قبال جامعه بین الملل، به کار گرفته است.
وی در حالی که تلاش کرد تا سخنان احمدی نژاد را عادی جلوه دهد، اعلام کرد که اصلا شگفت زده نشد که احمدی نژاد تلاش خود را برای منحرف کردن توجه جهان از نقض قوانین پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای توسط تهران، به کار گرفت.
کلینتون در حالی که از سخنان احمدی نژاد به خشم آمده بود ادامه داد که رئیس جمهور ایران نمی تواند کنفرانس بازبینی پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را برهم زند و گفت؛ به نظر می رسد که رئیس جمهور ایران امروز بدون آنکه قصدی برای بهبود پیمان «ان پی تی» داشته باشد، به اینجا آمده بود. وی به اینجا آمد تا توجهات را از عدم تعهد دولت خود به تعهدات بین المللی منحرف کند و از مسئولیت خود فرار کند و تعهد مشترک ما برای تقویت این پیمان را خدشه دار کند.
پیشنهادات 11 گانه ایران در کنفرانس بازنگری، دولت آمریکا را عملا به انزوا کشاند و این موضوع در کنفرانس مطبوعاتی کلینتون هم کاملا آشکار شد.
وی در این گفت وگو ناچار شد اعتراف کند که کشورش و روسیه 59 درصد سلاح های اتمی دنیا را در اختیار دارند.
در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در یک گزارش بی سابقه از زرادخانه هسته ای مخفی خود که در دوران جنگ سرد به وجود آمد اعلام کرد که آمریکا 3511 کلاهک هسته ای و چند هزار کلاهک هسته ای از رده خارج دارد که در انتظار انهدام هستند.

/ 0 نظر / 3 بازدید