آمریکا جواب دو رویی روسیه را داد

آمریکا جواب دو رویی روسیه را داد

 

واشنگتن از زحمات مسکو برای موافقت اولیه با پیش‌نویس قطعنامه چهارم علیه ایران، با تصمیم به نصب اولین سکوهای موشک‌های آمریکایی پاتریوت در مرز لهستان و روسیه قدردانی کرد.

به گزارش شبکه ایران به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، وزیر امور خارجه روسیه تهدید کرد اگر برنامه‌های موشکی آمریکا در خاک اروپا تهدیدی برای روسیه به حساب بیاید، روسیه از پیمان جدید استارت خارج خواهد شد.

سرگئی لاوروف دیروز یکشنبه با ابراز امیدواری نسبت به موضعگیری مثبت نمایندگان مجلس دومای روسیه برای تصویب پیمان جدید استارت میان روسیه و آمریکا تاکید کرد: اما اگر طرح‌های سامانه موشکی آمریکا در اروپا تهدیدی برای نیروهای راهبردی روسیه باشد، مسکو از پیمان جدید کنترل تسلیحاتی میان آمریکا و روسیه خارج خواهد شد.

این اظهارات لاوروف در واکنش به انتقال نخستین بخش از سکوی پرتاب موشک‌های آمریکایی پاتریوت به لهستان صورت می‌گیرد که "بوگدان کلیش" وزیر دفاع لهستان از انجام آن در هفته آینده خبر داده بود.

در حالی که روسیه به شدت با استقرار هرگونه سپر موشکی آمریکا در مرز اروپا و روسیه مخالفت است، قرار است اولین بخش از سکوهای پرتاب موشک‌های پاتریوت آمریکا در منطقه "موراژ" در شمال مرداب "مازوری" در لهستان و در 60 کیلومتری باریکه کالینگراد روسیه مستقر شود.

پیش از این روسیه بارها مخالفت خود را با برنامه‌های موشکی آمریکا در خاک اروپا ابراز داشته است و با اینکه ایالات متحده هدف خود از برنامه موشکی را تهدیدات موشکی کشورهای دیگر توصیف کرده اما روسیه هدف نهایی این برنامه‌ها را تهدیدی برای حاکمیت نظامی خود دانسته است.

مقامات روسیه پیش از این حتی در مخالفت با رویکرد آمریکا در استقرار موشک‌های پاتریوت در خاک لهستان و جمهوری چک، در اقدامی مشابه موشک‌های اسکندر خود را در نزدیکی مرز خود با لهستان مستقر کرده بودند.

کارشناسان معتقدند که این اقدامات آمریکا در قبال روسیه در حالی صورت گرفته است که مسکو همکاری وسیعی را در جریان قطعنامه چهارم علیه ایران، نسبت به آمریکا ابراز داشته است. مقامات روسیه با اتخاذ سیاست دورویی نسبت به ایران، کسب منافع کوتاه‌مدت را به منافع بلندمدت یک همکاری منطقه‌ای ترجیح دادند و متعاقباً اولین قدردانی آمریکا از این سیاست را با استقرار اولین سکوهای موشک‌های آمریکایی علیه خود دریافت کردند.

/ 0 نظر / 3 بازدید