موج فراگیر درخواست های نخبگان از وزارت علوم

موج فراگیر درخواست های نخبگان از وزارت علوم
تسریع در پالایش دانشگاه ها از اساتید سکولار ضروری است

سرویس سیاسی -
مدتی پس از اظهارنظرهای انقلابی و شجاعانه وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری پیرامون ضرورت پالایش دانشگاه های کشور از اساتید سکولار و حرکت به سمت اسلامی شدن دانشگاه ها در حوزه متون درسی، موج آفرینی های گسترده ای علیه این اظهارات انقلابی از سوی سایت های متعلق به ضدانقلاب خارج از کشور و برخی دنباله های داخلی آنها علیه این سیاستگذاری اصولی صورت پذیرفت.
خبرگزاری ها و سایت هایی نظیر بی بی سی، VOA، جرس، خبرنامه گویا، گذار، خبرنامه امیرکبیر، کلمه و .... که از اظهارات و اقدامات انقلابی و البته دیرهنگام دولت در این خصوص به خشم آمده اند طی روزهای گذشته سیلی از اتهامات و گزارش های تهدیدآمیز و سیاه نمایانه را ارائه داده اند. از سوی دیگر اما، ضرورت اسلامی شدن دانشگاه ها به عنوان مطالبه دیرین اساتید و دانشجویان مسلمان که اکثریت فضای دانشگاهی کشور را به خود اختصاص داده اند دولت محترم را در عزم انقلابی خویش راسخ تر می نماید.
اعتقاد به اصول نظام
خط قرمز پالایش دانشگاه هاست
در همین راستا یک نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال های اولیه انقلاب باتوجه به شرایط بسیار سخت آن زمان، دقت و حساسیت بیشتری نسبت به اصل تعهد متخصصین وجود داشت ولی متأسفانه و با گذشت یکی دو دهه از انقلاب این حساسیت ها و دقت ها به میزان قابل توجهی کاهش یافت.
جعفر قادری، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با کیهان با اشاره به اظهارات اخیر وزیر علوم مبنی بر لزوم پالایش دانشگاه ها از اساتید سکولار گفت: دانشگاه ها از آنجا که در تأمین نیروی انسانی اداره کننده آینده کشور و همچنین تعامل ما با دنیای پیشرفته نقشی مهم و اساسی دارند، بر این اساس کسی که به پایه ها و اصول نظام جمهوری اسلامی اعتقادی نداشته باشد و نتواند علم را در خدمت اصول و پایه های نظام به کار بگیرد، نمی تواند در دانشگاه ها حضور داشته و از امکانات و فضای آموزشی کشور در جهت ترویج افکارو اندیشه های خود استفاده کند.
وی در عین حال تأکید کرد: این پالایش یقینا به معنی آن نیست که این افراد حق کار و اشتغال در کشور ندارند بلکه به راحتی می توان از آنها در محیط های هماهنگ و متناسب با تخصص شان استفاده کرد اما در عرصه آموزشی به نظر می رسد که حضور اینگونه اساتید جای تردید دارد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید مجدد بر اینکه این اقدام در جهت محدود کردن افراد و سلب امکانات اشتغال از آنها نیست، افزود: این افراد می توانند در مشاغل دیگر حضور داشته باشند ولی با توجه به حساسیت عرصه دانشگاهی و مراکز آموزش عالی بایدفردی که عضو هیئت علمی می شود حداقل های لازم را برای استادی در دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. در عین حال، ذکر این نکته لازم است که اختلافات سلیقه ای مسائل قابل توجهی نیستند و نمی توانند ملاکی برای پالایش محسوب شوند.
قادری، خطر قرمز و ملاک اصلی برای پالایش هیئت علمی دانشگاه ها را صرفا «اعتقاد به چارچوب ها و اصول نظام جمهوری اسلامی» دانست.
وی با اشاره به فضای کنونی حاکم بر دانشگاه ها نیز اظهار داشت: با نگاهی به آنچه این روزها در دانشگاه های کشور می گذرد، موضوع به کارگیری اعضای هیئت علمی دانشگاه ها جای کار بیشتری دارد و نگرانی هایی که در زمینه آینده نیروی انسانی اداره کننده کشور وجود دارد، با جذب اعضای جدید در هیئت علمی ها و دقت در دیدگاه های این افراد می تواند نگرانی ها را برطرف کند.
قادری با اشاره به اینکه «اساتید سکولار به مرور جای خود را به اعضای جدید خواهند داد»، تصریح کرد: در سال های اولیه انقلاب در آن شرایط بسیار سخت که برخی جریان ها با حضور جدی در دانشگاه ها سعی در خرابکاری و مقابله با نظام نوپای جمهوری اسلامی داشتند، نگرانی ها بسیار زیاد بود و بر همین اساس، دقت وحساسیت بیشتری نسبت به اصل تعهد متخصصین وجود داشت ولی متاسفانه و با گذشت یکی دو دهه از انقلاب این حساسیت ها و دقت ها به میزان قابل توجهی کاهش یافت.
رئیس دانشگاه اصفهان:
اساتید ناسازگار درک روشنی از نظام ندارند
برخی از اساتید دانشگاه که امروز سرناسازگاری با نظام، انقلاب و اعتقادات دینی دارند هنوز به درک روشنی از جایگاه امروز ایران و اقدامات سه دهه گذشته نظام نرسیده اند.
رئیس دانشگاه اصفهان در گفت وگو با کیهان با بیان این که امروز ما صاحب نظامی با چارچوب معرفتی و مدنیت خاص هستیم، گفت: اگر دانشگاه ها را به عنوان تولیدکنندگان فرآورده های علمی و فکری این تمدن بدانیم باید این فرآورده ها همسو با جهت گیری انقلاب و نظام و باورهای ریشه دوانده در ایرانی ها باشد.
دکتر رامشت با تاکید بر این که سیستم علمی کشور باید به گونه ای تجهیز و تعریف شود که بتواند این هدف را محقق کند، گفت: در همه جای دنیا این امر متداول است که نیروی انسانی شاغل در یک سازمان، تامین کننده اهداف و مجری طرح های آن سازمان هستند، از این نقطه نظر اگر دانشگاه سازمان ذهنی و فکری نظام باشد باید بتواند اهداف و آرمان های انقلاب را در این بخش محقق سازد.
وی افزود: البته عمده اساتید دانشگاه های کشور معتقد به ارزش های دینی و اخلاقی هستند و کسانی که ابهام ها و اشکالاتی در این زمینه دارند باید با روشنگری با آن ها برخورد شود.
دکتر رامشت گفت؛ تبعیت از استراتژی های کلی یک سازمان وظیفه بدیهی کارکنان آن است، بنابراین دانشگاه نیز نمی تواند از چارچوب های تعیین شده در استراتژی نظام عدول کند و ساز دیگری بزند.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز:
برخورد قانون با اساتید سکولار ضروری است
برخورد با اساتید سکولار باید مبتنی بر قانون باشد، در این زمینه کارآیی قوانین موجود دانشگاه ها در برخورد با این اساتید ضروری است. رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در گفت وگو با «آوای نهاد» با اشاره به این که احترام به قوانین و تبعیت از اصول پذیرفته شده یک اصل معقول و منطقی در همه نظام ها است، گفت: اگر قانون و اصول روشن یک نظام دچار خدشه شود مشکلات متنوعی به وجود می آید، از این نظر بسیاری از موانع و چالش ها نتیجه عمل نکردن درست به اصول و قوانین است.
دکتر زرگر شوشتری افزود: به هیچ عنوان قابل قبول و منطقی نیست که از امکانات، امتیازات و دستاوردهای نظام و انقلاب بهره برداری کنیم و در مقابل اعتنا و احترامی به قوانین و اصول آن نگذاریم.

/ 0 نظر / 3 بازدید