هیچ کس ظرفیت احمدی‌نژاد را در تحمل هتاکی رسانه‌ها ندارد

هیچ کس ظرفیت احمدی‌نژاد را در تحمل هتاکی رسانه‌ها ندارد

 

معاون سابق خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: از صدر مشروطه تاکنون هیچ شخصیتی مثل احمدی‌نژاد از سوی رسانه‌ها مورد هتاکی قرار نگرفته است و این ظرفیت برای تحمل هتاکی‌ها در طول دولت‌های پس از انقلاب بی‌سابقه بوده است.

به گزارش فارس عصر امروز یکشنبه مناظره‌‌ عبدالرضا داوری، معاون سابق خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی درباره «عملکرد دولت در حوزه رسانه‌ در محل روزنامه تهران امروز برگزار شد که در این جلسه داوری در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه تهران امروز مبنی بر اینکه صحبت‌های رئیس جمهور در خصوص فضای رسانه‌ای و اینکه بسیاری از بگیر و ببند‌ها در عرصه رسانه خلاف قانون بوده و با صرف انتقاد از یک فرد نمی‌توان با افراد برخورد کرد و هیئت منصفه‌ باید به جرم فرد رسیدگی کند، مبنای دیدگاه رئیس‌جمهور در خصوص آزادی رسانه‌ها است یا خیر، گفت: صحبت‌های احمدی‌نژاد از یک مبانی نظری برخوردار است که مورد استقبال اصحاب رسانه نیز قرار گرفته است

وی افزود: در عرصه حقوقی 3 رویکرد در رسانه‌ها وجود دارد که اولین رویکرد اقتدار‌گرایی است یعنی جریان‌هایی معتقد هستند که رسانه‌ها باید در یک نسبت تام و نزدیک با حاکمیت قرار داشته باشند و تمامی مطالب محتوا باید بر اساس سلایق و رویکردهای حاکم بر جامعه باشد که در این فضا می‌توان به شوروی سابق و بخشی از کشورهای عربی اشاره کرد.

این فعال رسانه‌ای افزود: بر همین اساس رویکرد دوم نقطه مقابل رویکرد اول است و فردبنیاد و فردمحور بوده که بر اساس آن رسانه‌ها از هیچ خط قرمزی به جز خطوط قرمزی که در مکتب لیبرالیسم به آن اشاره می‌شود که مربوط به حقوق فردی است، نمی‌توانند عبور کنند.

وی رویکرد سوم را با ظهور انقلاب اسلامی دانست که در نظریات امام راحل مشهود است و متذکر شد: رویکرد سوم خارج از رویکرد اقتدار‌گرا و لیبرالیستی است و مسئولیت اجتماعی رسانه‌ها را شامل می‌شود.
داوری با تاکید بر اینکه در رویکرد سوم رسانه‌ها باید نسبت به منافع اجتماعی، ملی، چارچوبها، هنجارها و ارزش‌های یک جامعه تعهد و مسئولیت داشته باشند، افزود: رسانه‌ها در عین حال نباید زمینه را برای باندها، جریان‌ها و گروه‌های خاص ایجاد کنند و به عنوان بازوی عمل آنها باشند.

وی با اشاره به اینکه در جریان رسانه‌ای در طول 30 سال پس از انقلاب اسلامی معمولا بخشی از جریان‌ها اعتقاد داشتند که باید رویکرد اول یعنی اقتدار‌گرا وجود داشته باشد و مطبوعات باید کاملا با منویات حاکمان همسو باشند، تصریح‌کرد: همچنین برخی نیز رویکرد لیبرالیسم را توصیه می‌کردند که مصادیق آن وجود دارد.
این کارشناس سیاسی با تاکید بر اینکه دولت احمدی‌نژاد در سیاست‌های رسانه‌ای خود بر مبنای قانون مطبوعات که در سال 64 و در اوج جنگ وضع شده متکی است، اظهار داشت: مسئولان دولتی بپذیرند که عملکرد آنها با بی‌رحمانه‌ترین ادبیات و با تند‌ترین رویکرد‌ها مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و اینکه بخشی از گروه‌ها باندهای خاصی را در عرصه رسانه نمایندگی کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی مواقع فضای نقد از چارچوب اخلاقی هم فراتر رفته است، تاکید کرد: ما مطالعه‌ای را در دوره 3 رئیس جمهور پیاپی هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد که مربوط به 3 سال اول دوره ریاست جمهوری وی می‌شود تا شهریور 87 داشتیم که در دوره هاشمی، وی هیچگاه از سوی نشریات و مطبوعات مورد توهین قرار نگرفته است.
داوری با اشاره به اینکه کمترین نقدی در مطبوعات در زمان هاشمی تحمل نمی‌شد و با اشاره به اینکه عباس عبدی به دلیل انتقاداتش نسبت به هاشمی بازداشت شد، گفت: هاشمی زمانی که یک نمایشگاه دانشجویی برگزار شد پاسخ آن را در تریبون نماز جمعه داد.
وی بر همین اساس دولت خاتمی را دارای یک فضای باز رسانه‌ای دانست و متذکرشد: هدایت فضای باز رسانه‌ای در زمان خاتمی از سوی یک شبکه‌ای خاص بود که شبکه کیان را مدیریت می‌کرد.

معاون سابق خبرگزاری ایرنا با اشاره به اینکه در طول 8 سال ریاست جمهوری خاتمی فقط 5 بار وی مورد هتک قرار گرفت، اظهار داشت: یکی از مواردی که به خاتمی توهین شد این بود که در روزنامه جامعه اقدامات وی مشابه با عملکرد شاه‌ سلطان حسین معرفی شد که البته این توهین‌ها به رئیس‌جمهور یک کشور مورد پذیرش نیست.
وی با تاکید بر اینکه از زمانی که احمدی‌نژاد سکان دولت را در شهریور 84 به دست گرفت تا سال 87 نزدیک به 1700 بار مورد توهین و هتاکی از سوی 23 روزنامه قرار گرفت، اظهار داشت: واقعیت این است که از صدر مشروطه که روزنامه به عنوان یک رسانه ایجاد شد تاکنون هیچ شخصیتی مثل احمدی‌نژاد مورد هتاکی قرار نگرفته است و این ظرفیت دولت نهم و دهم برای تحمل هتاکی و نقد رفتار خود در طول دولت‌های پس از انقلاب بی‌سابقه بوده است.

/ 0 نظر / 4 بازدید