جنگ در عراق آمریکا را از گزند القاعده مصون نکرده است

جنگ در عراق آمریکا را از گزند القاعده مصون نکرده است

خبرگزاری فارس: یک تحلیلگر مسایل بین‌الملل با اشاره به اینکه دیگر اهداف و اغراض آمریکا در مورد عراق قبل از 11 سپتامبر بر همگان عیان شده است، نوشت: این جنگ حتی نتوانسته آمریکا را از گزند القاعده مصون بدارد.


به گزارش فارس "مالو اینوسنت " (Malou Innocent) تحلیلگر امور بین‌الملل در مقاله‌ای که در پایگاه خبری اینترنتی "آنتی وار " (Anti War) منتشر شد، با بررسی پیامدهای حمله آمریکا به عراق، "جنگ بوش " را یک اشتباه محض نامید که وجهه آمریکا در عرصه بین‌الملل را بیش از پیش خدشه‌دار کرد.
اینوسنت در این مقاله نوشت: تنها کسانی که از رویدادهای اخیر عراق راضی هستند، جنگ عراق را یک موفقیت می‌نامند ولی انتخابات هفتم مارس این کشور بهای گزاف جان‌ها، هزینه‌ها و وجهه خدشه‌دار شده آمریکا است و این ژئوپولیتیک اشتباه را تغییر نخواهد داد.
وی با بیان اینکه این باور در واشنگتن رواج یافته که دموکراسی در حال شکل‌گیری عراق، هفت سال جنگ و حضور نظامی آمریکا در این کشور را هدفمند می‌سازد، نوشت: برخی از این ناظران، انتخابات هفتم مارس عراق را دلیلی بر این امر می‌دانند که ارتقاء دموکراسی از طریق اشغال نظامی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد، گفته‌های آنها را باور نکنید؛ جنگ عراق اشتباهی بزرگ در مقیاسی بزرگ بود. انتخابات هفتم مارس عراق هم پیروزی ناچیزی محسوب می‌شود چرا که بهای اخلاقی اشغال بسیار بیشتر از فواید آن است.
تحلیلگر سیاست خارجی "موسسه کیتو " (Cato Institute) ادامه داد: جنگ عراق منجر به ریخته شدن خون‌های بسیار و به هدر رفتن مبالغ گزاف شد. باور عموم بر این است که این جنگ برای اقتصاد آمریکا بیش از 700 میلیارد دلار هزینه داشته است که این مبلغ همچنان رو به افزایش است. در این جنگ همچنین چهار هزار و 400 سرباز آمریکایی کشته و بیش از 31 هزار تن هم معلول شده‌اند و این در حالی است که تعداد بیشماری هم از نظر روانی دچار ضربه شده‌اند.

* افزایش نفوذ و قدرت ایران بزرگترین پیامد جنگ عراق برای آمریکا

عضو موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک افزود: طبق برآوردها از آغاز حمله آمریکا بیش از 100 هزار عراقی در این جنگ کشته شده‌اند. بیش از دو میلیون عراقی آواره شده و به بی‌ثباتی این منطقه از پیش ناآرام دامن زده شده است.
اینوسنت با بیان این مطلب که جنگ عراق تعادل قدرت در خاورمیانه را بهم زده است، نوشت: در حال حاضر نفوذ ایران در عراق افزایش یافته است که این امر گزینه‌های سیاسی آمریکا در مواجهه با حکومت تهران را بشدت محدود کرده است. هیچ برنامه‌ریزی پیش از جنگی نمی‌توانست مانع نفوذ سیاسی ایران در این کشور همسایه با اکثریت 60 درصد شیعه شود. برکناری صدام حسین بعنوان یک عمل استراتژیک عمده برای حفظ تعادل با ایران راه را برای افزایش نفوذ ایران در عراق هموار کرد و تهران را با مصونیت بسیار زیادی برای حمایت از متحدان سیاسی خود در بغداد توانمند ساخت.
وی با اشاره به اینکه ایران بیش از حوادث 11 سپتامبر برنامه هسته‌ای در حال رشدی داشته است، افزود: ایران پر جمعیت‌ترین کشور منطقه است، زرادخانه‌ای در حال توسعه از موشک‌های بالستیک دارد و نفوذ چشم‌گیری بر گروه شیعه حزب‌الله لبنان دارد. حال با اضافه کردن نفوذ سیاسی ایران در عراق به این فهرست، ایران می‌تواند از نظر ژئوپولیتیک مدعی برجسته‌ای در منطقه باشد و بیش از پیش گزینه‌های سیاسی آمریکا را محدود سازد.
نویسنده "وال استریت ژورنال آسیا " (Wall Street Journal Asia)، "کریستین ساینس مونیتور " (Christian Science Monitor) و "گاردین " (the Guardian) افزود: سومین اثر جانبی جنگ عراق که به طرز معنی‌داری به نام دموکراسی اعمال شد، ویران شدن وجهه از پیش خدشه‌دار آمریکا در جهان اسلام است. آمریکا که هیچ کس به آن به عنوان آزادی‌بخش خیراندیش نمی‌نگرد، بیشتر به یک غول پراشتباه، سوءاستفاده‌گر و ریاکار تبدیل شده است که باید از آن دوری جست.
اینوسنت ادامه داد: مردم منطقه بخوبی از سیاست‌های واشنگتن در قبال عراق در دهه‌های پیش از 11 سپتامبر آگاهند. سیاست‌گذاران آمریکایی به طور ضمنی از سرکوب حزب کمونیست عراق توسط حزب بعث در سال 1963 حمایت کردند و به بعثی‌ها کمک کردند پس از قدرت‌گیری ملی‌گرایان عرب طرفدار ناصر (pro-Nasser Arab nationalists)، قدرت را دوباره بدست گیرند. از 1980 تا 1988 طی جنگ ایران و عراق، سی آی ای و سازمان جاسوسی وزارت دفاع آمریکا به صدام حسین در برنامه‌ریزی‌های جنگی، تصویربرداری‌های ماهواره‌ای، برنامه‌ریزی‌های تاکتیکی برای حملات هوایی و اطلاعات درباره جبهه‌های ایران کمک می‌کردند.
وی افزود: طبق گزارش نشریه "اکونومیست " (The Economist) در پاییز گذشته، شکنجه در رژیم نوری المالکی که توسط آمریکا حمایت می‌شد، به امری عادی و معمول تبدیل شد. سیاست‌های سانسور کننده‌ای که در زمان صدام حسین رایج بود، در زمان مالکی دوباره ظاهر شد. دولت عراق برنامه‌هایی برای سانسور بعضی کتاب‌های واداتی و همچنین اینترنت اعلام کرد و گمنامی صاحبان ایمیل و وبلاگ‌نویسان را که به دلایل امنیتی برقرار بود، لغو کرد. این سیاست‌های سرکوب کننده مشابه همان سیاست‌هایی است که یکی دیگر از دیکتاتورهای تحت حمایت آمریکا اعمال می‌کند؛ حسنی مبارک رئیس جمهور مصر. همانگونه که از مصر و عراق هویداست، کشورهایی که انتخابات سطحی دارند و در عین حال فاقد هنجارهای آزادی‌خواهانه‌اند، تنها می‌توانند روستاهای پوتمکین (Potemkin villages) باشند که نقاب دموکراسی به چهره زده‌اند.

* جنگ عراق فرصت‌های بیشماری را از آمریکا گرفت

این نویسنده، چهارمین پیامد جنگ عراق را که به گفته وی تعیین کننده این امر است که آیا این جنگ موفقیت‌‎آمیز بوده یا خیر؟ این دانست که جنگ عراق نتوانسته است آمریکا را از گزند القاعده بعنوان عامل 11 سپتامبر دور نگه دارد.
وی در این باره نوشت: آنچه که "جنگ بوش " را یکی از بزرگترین اشتباهات استراتژیک مستدل در تاریخ آمریکا می‌سازد، نه شکست‌های بیشماری که برای آمریکا به همراه داشت که فرصت‌هایی است که آمریکا بخاطر آن از دست داد. فاجعه عراق اطلاعات بشدت مورد نیاز، توجه عموم و کاستی‌های کنگره آمریکا را از جنگ فراموش شده افغانستان منحرف کرد.
وی ادامه داد: شاید به همین دلیل است که اعضای حزب GOP کنگره آمریکا که به تازگی از بنیاد کیتو در واشنگتن بازدید کردند، اعلام کردند که بسیاری از جمهوریخواهان کنگره به این باور رسیده‌اند که جنگ عراق یک اشتباه بود. آنها همچنین اظهار کردند که بیش از نیمی از کمیته جمهوریخواهان در کنگره بر این باورند که نحوه آغاز جنگ آمریکا در افغانستان هم اشتباه بود. امروزه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد مردم آمریکا معتقدند که جنگ عراق اشتباه بود و ارزش آن را نداشت.
این تحلیلگر با انتقاد از کسانی که در حمایت از جنگ عراق، آن را توجیه می‌کنند، نوشت: مهمترین درسی که آمریکا باید از این جنگ بگیرد این نیست که در جنگ بعدی، افزایش تعداد سربازان، تاکتیک‌های بهتر و همکاری بیشتر می‌تواند موفقیت به همراه داشته باشد؛ بلکه این است که جنگ این توانایی را دارد که حدود قدرت نظامی کشورها را آشکار سازد و مداخله نظامی تنها باید هنگامی صورت گیرد که برای امنیت یک کشور بطور قاطعانه ضروری باشد.
اینوسنت در پایان افزود: بیایید امیدوار باشیم که با گذشت این هفت سال مردم آمریکا درسی را که باید، از این جنگ گرفته باشند. بیایید امیدوار باشیم که اوضاع خاورمیانه، نه تنها برای آمریکا و وجهه خدشه‌دارش که برای میلیون‌ها شهروند بیگناهی که در این مناقشات لطمه دیده‌اند، بهبود یابد.

/ 0 نظر / 3 بازدید