سوشیتدپرس: تنش‌های بین ایران و آمریکا فروکش می‌کند

آسوشیتدپرس: تنش‌های بین ایران و آمریکا فروکش می‌کند

خبرگزاری فارس: یک خبرگزاری آمریکایی در گزارشی تحلیلی با اشاره به اظهارات اخیر مقامات ایران و آمریکا این‌گونه نتیجه می‌گیرد که تنش‌ها بین ایران و آمریکا در حال فروکش کردن است.


به گزارش فارس، خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در گزارشی درباره اظهارات اخیر مقامات ایران و آمریکا نوشت که با توجه به این اظهارات، این امید به وجود آمده است که تنش‌ها بین ایران و آمریکا در حال فروکش کردن است.
روز گذشته یکی از مقامات ارشد دفاعی آمریکا هرگونه حمله نظامی به ایران در آینده نزدیک را رد کرد و سخنگوی پنتاگون نیز اعلام کرد که ارتش آمریکا این اطمینان را دارد در صورتی که ایران موشک‌های دوربرد خود را توسعه دهد می‌تواند در برابر این موشک‌ها از خود دفاع کند. ایران نیز پیشنهادهایی داده که می‌تواند از توانایی این کشور برای ساخت بمب [فناوری هسته‌ای] جلوگیری کند.
این خبرگزاری آمریکایی در ادامه نوشت: آرامش ممکن است زیاد طول نکشد، ایران آماده است تا رزمایش بزرگی در تنگه استراتژیک هرمز برگزار کند، اما به نظر می‌رسد "باراک اوباما " مصمم است تا تنش‌ها با ایران را کاهش دهد. حال این به ایران بستگی دارد که این اشاره‌ها را دریافت کند یا خیر.
آسوشیتدپرس البته هیچ اشاره‌ای به تهدید هسته‌ای بی‌سابقه باراک اوباما علیه ایران که مخالف عرف حقوقی بین‌الملل است و در روزهای اخیر اتفاق افتاد نکرد. در صورتی که این خبرگزاری کوشید تا رزمایش دفاعی ایران برای تامین مرزهای آبی جنوبی خود را عملی تنش زا توصیف کند.
مقامات ایران بارها اعلام کرده‌اند که با توجه به خلف وعده‌های فراوان و موضع‌گیری‌های این مقامات علیه ایران برای بهبود شرایط بوجود آمده مقامات غربی باید اقداماتی را جهت اثبات حسن نیت و اعتمادسازی انجام دهند و در عین حال جمهوری اسلامی ایران از تعامل سازنده و اعتمادساز طرف مقابل استفاده می‌کند.
در طرف مقابل مقامات غربی می‌کوشند تا با استفاده از تهدید وضعیت وخیم دیپلماتیک خود را ترمیم کنند.
خبرگزاری آسوشیتد پرس در ادامه با اشاره به ناامیدی مقامات آمریکایی از ثمربخشی تهدیدات نظامی علیه ایران می‌نویسد: آخرین کورسوی امید در رابطه با ایران روز چهاشنبه مطرح شد. در سنگاپور، "میچله فلورنوی " معاون وزارت دفاع آمریکا آشکارا هرگونه حمله نظامی به ایران را در آینده نزدیک رد کرد. این مقام آمریکایی بر مذاکرات و پیشبرد تحریم‌ها برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به آنچه سلاح اتمی نامید، تاکید کرد.
پیش از این مقامات نظامی آمریکایی در راستای تهدید سازی مدعی شده‌بودند که ایران در تلاش برای دستیابی به موشک‌هایی است که برد آن تا خاک امریکا را نیز پوشش می‌دهد. کارشناسان مسائل امنیتی و نظامی معتقدند که انتشار این گزارش بیش از این که با واقعیت مرتبط باشد بیشتر به عنوان بهانه‌ای جهت توجیه استقرار سپر موشکی آمریکا در اروپای شرقی که روسیه با آن مخالف است کاربرد دارد. پیش از این منابع مختلف امنیتی تاکید کرده بودند که آمریکا برای افزایش فشار بر روسیه و محدود ساختن حوزه نفوذ آن سعی دارد به هر روش ممکن سپر موشکی را در منطقه اروپای شرقی مستقر کند. با این حال انتشار این خبر و ابراز نگرانی سران نظامی آمریکا در رسانه‌ها به عنوان ابراز ضعف این مقامات در مقابل ایران محسوب شد.
در همین زمینه و در واکنش نسبت به برداشت‌های رسانه‌ای از ابراز ضعف مقامات آمریکایی، آسوشیتدپرس می‌نویسد: در واشنگتن نیز، "جئوف مورل " معاون مطبوعاتی پنتاگون گفت که سامانه‌های دفاعی آمریکا در کالیفرنیا و آلاسکا برای حفاظت از آمریکا در صورتی که ایران قادر باشد آمریکا را مورد حملات موشکی قرار دهد، کافی هستند.
از سوی دیگر در تهران نیز، ایران پیشنهاد جایگزینی برای حمایت از برنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در معاوضه اورانیوم با درصد پایین غنی‌سازی با میله‌های سوختی ارائه کرده است. هنوز پیشنهادی که ایران ارائه کرده است به طور واضح مشخص نیست.
"منوچهر متکی " وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که توافقنامه [تبادل] سوخت می‌تواند به افزایش اعتماد با غرب منتهی شود.
به گزارش این خبرگزاری آمریکایی، هنوز جزئیات بیشتری از این پیشنهاد مشخص نیست، اما بار دیگر، در حالی که ایران به آهستگی برنامه هسته‌ای خود را به پیش می‌برد این می‌تواند پایه‌ای برای مذاکرات باشد.

/ 0 نظر / 3 بازدید