دفاعیات مدیر مسئول کیهان در دادگاه - قسمت اول

دفاعیات مدیر مسئول کیهان در دادگاه - قسمت اول
 اینجا که ایستاده ام جای شاکی است یا متهم ؟ !

اشاره: از امروز متن کامل دفاعیات مدیرمسئول کیهان در پاسخ به شکایت های متعدد شیرین عبادی در چند شماره به چاپ خواهد رسید. این دفاعیات روز یکشنبه 29/1/89 در جلسه علنی 4 ساعته دادگاه مطبوعات که به ریاست قاضی مدیرخراسانی و با حضور اعضای هیئت منصفه و 4 تن از وکلای شیرین عبادی و نیز وکلای چند تن دیگر از شاکیان روزنامه کیهان برپا شده بود، مطرح گردیده است. بعد از اعلام رسمیت دادگاه، آقای صالح نیکبخت به عنوان وکیل جدید «انجمن دفاع از حقوق زندانیان»! که ادعا می کرد روز قبل از سوی انجمن یاد شده وکالت گرفته است پشت تریبون رفت. این در حالی بود که پرونده شکایت عمادالدین باقی و انجمن مزبور در جلسه قبلی دادگاه مطرح شده و بعد از طرح شکایت از سوی دو وکیل مدافع شاکی، حسین شریعتمداری به اتهامات وارده پاسخ داده و اسناد غیرقابل انکاری از همراهی این انجمن با گروههای تروریستی ارائه کرده بود- که متن کامل آن در کیهان به چاپ رسیده بود- بنابراین طرح مجدد همان شکایت غیرقانونی به نظر می رسید، چرا که اگر آنچه صالح نیکبخت در پی مطرح کردن آن بود، همان مواردی بود که در شکایت قبلی مطرح شده، طرح مجدد آن وجاهت قانونی نداشت و چنانچه در پی طرح موارد جدیدی بود، مطابق قانون بایستی ابتدا به عنوان یک شکایت جدید به دادستانی ارجاع شده و بعد از تفهیم اتهام به دادگاه فرستاده شود. ولی دادگاه به دلیلی که توجیه قانونی آن بر ما پوشیده است به وی اجازه طرح دعوا داد و هنگامی که صالح نیکبخت اظهارات خود را شروع کرد به وضوح معلوم شد که تکرار همان ادعاهای قبلی است. وی نزدیک به یک ساعت از وقت به دست آمده را به فحش های رکیک علیه مدیرمسئول کیهان اختصاص داد و بدون توجه به تذکرات چندباره رئیس دادگاه و اعضای هیئت منصفه که از وی می خواستند فقط به شکوائیه بپردازد و از فحش های رکیک صرفنظر کند، به فحاشی و ناسزاگویی ادامه داد و تنها چند دقیقه از وقتی که با سخاوت دادگاه به دست آورده بود را به طرح شکایت- آنهم شکایتی که قبلاً مطرح شده بود- اختصاص داد.
شریعتمداری بعد از سومین تذکر دادگاه به صالح نیکبخت برای متوقف کردن ناسزاگویی، از رئیس دادگاه اجازه خواست و گفت؛ اجازه بدهید فحاشی کند، این ناسزاها برای من تازگی ندارد و تمامی آنها بدون استثناء طی چند سال گذشته از سوی رادیوهای بیگانه و گروههای ضدانقلاب مخصوصاً رادیو اسرائیل و منافقین نثار اینجانب و کیهان شده است، ملاحظه می فرمائید که ایشان از شدت عصبانیت می لرزد و ظاهراً مأمور به این فحاشی هاست.
بسیاری از خوانندگان از کیهان خواسته اند متن کامل فحاشی 51 دقیقه ای صالح نیکبخت را از نوار صوتی که در اختیار دارد پیاده کرده و بدون کم و کاست به اطلاع مردم برساند تا بر همگان آشکار شود مدعیان اصلاحات و حامیان گروهک های تروریستی وقتی از استدلال باز می مانند چگونه زبان به فحاشی و ناسزا می گشایند.
¤¤¤
بعد از اظهارات صالح نیکبخت، رئیس دادگاه از شریعتمداری برای ارائه دفاعیات خود دعوت کرد. مدیرمسئول کیهان پرسید آیا می تواند به اظهارات صالح نیکبخت پاسخ دهد؟ و بی آن که فحاشی های او را درخور جواب بداند، نمونه های مستندی از وابستگی انجمن موسوم به حمایت از زندانیان به کشورهای بیگانه و سوابق برخی از آنها، از جمله آقای صالح نیکبخت ارائه دهد؟ که رئیس دادگاه از مدیرمسئول کیهان خواست به دفاعیات خود درباره شکایت شیرین عبادی بپردازد و از حق قانونی خود برای پاسخگویی به اظهارات صالح نیکبخت در جلسات بعدی استفاده کند.
متن دفاعیات شریعتمداری
ریاست محترم دادگاه و اعضای محترم هیئت منصفه
با عرض سلام؛
ابتداء اجازه می خواهم به استحضار برسانم در پرونده پیش روی اگر چه خانم شیرین عبادی و اینجانب به ترتیبی نامرتب و متأسفانه معکوس در جایگاه شاکی و متهم قرار گرفته ایم و دادگاه برای رسیدگی به شکایت های چندجانبه ایشان از روزنامه کیهان در جریان است، ولی داستان به مراتب فراتر از آن است که در نگاه اول به نظر می آید. در جلسه پیشین دادگاه یکی از وکلای محترم خانم عبادی با استناد به این که موکل ایشان یک شخصیت بین المللی است، پرونده را در مقیاس «ملی» ارزیابی کردند که با نظر ایشان درباره «ملی» بودن پرونده موافقم و ماجرای مورد مناقشه را نمایه ای گویا از یک کارزار تمام عیار می دانم که بیرون از دادگاه میان دشمنان تابلودار جمهوری اسلامی ایران و مردم خون داده و خون دل خورده این مرز و بوم در جریان است و این که هر یک از دو سوی پرونده در کدام جبهه ایستاده اند، نکته ای است که انشاءالله در خلال دفاعیاتم به آن خواهم پرداخت. البته با این بخش از نظر وکیل مدافع محترم که خانم شیرین عبادی را یک شخصیت برجسته بین المللی می دانند، موافق نیستم و این ادعا را مصداق بزرگ نمایی و نمونه ای از ترفند معروف دمیدن در «بادکنک»ها می دانم. شگردی که در عمر سی و چند ساله انقلاب اسلامی بارها به کار گرفته شده و همیشه نیز نتیجه معکوس داشته است. این هم شاید یکی دیگر از اشتباهات فاحش دشمنان است که فرق هندوانه و بادکنک را نمی دانند و هر دو را به شرط چاقو می فروشند!
ریاست محترم دادگاه و اعضای محترم هیئت منصفه
اگر مواضع و عملکرد خانم شیرین عبادی محدود به شخصیت حقیقی ایشان بود به یقین در این دادگاه زبان به کام می گرفتم و در کیهان نیز قلم به نیام می کشیدم زیرا نه ایشان را در حد و اندازه ای می دانم که گفتار و رفتارش را بر صفحه روزنامه بنگارم و نه خود و همکارانم را تا آن اندازه فارغ البال تلقی می کنم که مواضع ایشان بخشی از دغدغه های خاطرمان باشد. اما، به صراحت می گویم و با اسنادی که ارائه خواهم کرد جای کمترین تردیدی باقی نمی ماند که خانم شیرین عبادی برانگیخته بیگانگان است که فقط شناسنامه ایرانی دارد. این سخن صریح را اهانت تلقی نفرمائید که واقعیتی تلخ، اما غیرقابل انکار است و صدها شاهد و قرینه و سند که به آن اشاره خواهم کرد از درستی این پدیده نادرست حکایت می کند. اهانت را خانم شیرین عبادی مرتکب شده و می شود که مردم مسلمان و پاکباخته این مرز و بوم را تنها به این جرم که با تکیه بر آموزه های دینی در مقابل نظام سلطه بین المللی ایستاده اند، فریب خورده! می نامد. و آنان را ملامت می کند که چرا «همجنس بازی» را قدر نمی دانند! و دخترانی را که قبل از ازدواج باردار شده اند، بر صدر نمی نشانند! از این که حزب صهیونیست ساخته بهائیت در کشور به رسمیت شناخته نمی شود، تأسف می خورد! با رژیم وحشی و کودک کش اسرائیل و دزد اعضای بدن فلسطینی های اسیر و مردم زلزله زده هائیتی همصدا می شود. دست گدایی در کاسه خون گرفته قاتلان مرد و زن و کودک افغانی و عراقی دارد. به جان نثاری خود برای شاه معدوم افتخار می کند. قتل عام مردم وطن خویش به دست جلادان رژیم خونریز پهلوی را تلاش اعلیحضرت همایونی برای مقابله با اراذل و اوباش می داند و... این همه، البته همه آنچه که هست و باید گفته شود نیست، بلکه واگویه بخشی از هویت خانم شیرین عبادی به زبان خود ایشان است و نه گفته این و نوشته آن که قابل خدشه باشد و درخور درنگ!
آنچه کیهان درباره هویت خانم شیرین عبادی نوشته و شکایت ایشان را در پی داشته است فقط مشتی از خروارها و اندکی از بسیارهاست که وقتی پای دفاع از مردم مظلوم و نظام اسلامی مظلوم تر از آن در میان باشد- که بوده و هست- نباید و نمی توانست ناگفته بماند.
ریاست محترم دادگاه و اعضای محترم هیئت منصفه
گناه کیهان چیست؟ و من به چه جرمی در جایگاه متهم ایستاده ام؟ ماده 5 قانون مطبوعات تصریح می کند که «کسب و انتشار اخبار داخلی و خارجی به منظور افزایش آگاهی عمومی و حفظ مصالح جامعه، حق قانونی مطبوعات است» و تبصره یک ذیل همان ماده برای مسئولانی که مانع از ایفای این حق قانونی مطبوعات شوند، مجازات زندان از 6 ماه تا 2 سال و در صورت تکرار، انفصال دایم از خدمات دولتی را در نظر گرفته است. اکنون سؤال این است که آیا اطلاع رسانی کیهان درباره هویت خانم شیرین عبادی با شرحی که گذشت و مواردی که در پی خواهد آمد، مصداق «افزایش آگاهی عمومی به منظور حفظ مصالح جامعه» نیست؟ جرم کیهان فقط آن است که خیلی زودتر از دیگران به هویت خانم شیرین عبادی پی برده و درباره آن به مردم و مسئولان هشدار داده است. آیا شکایت خانم عبادی از کیهان و احضار اینجانب و محاکمه در جایگاه متهمان مصداق این بیت از غزل لسان الغیب شیراز نیست؟ آنجا که می سراید؛
جای آن است که خون موج زند در دل لعل
زین تغابن که خزف می شکند بازارش
ادامه دارد

/ 0 نظر / 3 بازدید