ناگفته‌های سفراحمدی‌نژاد به نیویورک از زبان ثمره‌هاشمی

 

مجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد رییس جمهوری که رییس جمهوری را در سفر اخیرش به نیویورک برای شرکت در اجلاس بازنگری معاهده ان پی تی، همراهی کرد در گفت و گو با ایرنا به بیان ناگفته هایی از این سفر پرداخت.

رییس جمهوری اسلامی ایران در روز 13اردیبهشت ماه راهی نیویورک شد تا با شرکت در اجلاس بازنگری معاهده ان پی تی پیشنهادات مهم ایران برای خلع سلاح و عدم اشاعه را به جهانیان ارایه کند.

محمود احمدی نژاد درسخنرانی انقلابی و عزتمندانه خود 11 پیشنهاد مهم را در این اجلاس مطرح کرد که اصلاح و تکمیل N.P.T، تشکیل یک گروه مستقل بین‌المللی برای تهیه دستور العمل اجرایی ماده 6 معاهده N.P.T، ارایه تضمین های جامع امنیتی و الزام آورحقوقی، بدون تبعیض و بدون شرط تا حصول خلع سلاح کامل ازناحیه دارندگان سلاح هسته ای، توقف فوری هرگونه تحقیق و توسعه ونوسازی سلاح های هسته ای و تاسیسات مربوطه و طراحی راستی آزمایی توسط گروه مندرج درپیشنهاد 2 و تدوین دستورالعمل الزام آورحقوقی برای ممنوعیت کامل تولید، انباشت، ارتقا، اشاعه، حفظ، نگهداری و استفاده از سلاح هسته ای، از جمله این پیشنهادها بود.

تعلیق استفاده کنندگان و تهدید کنندگان به سلاح هسته‌ای ازعضویت در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطع هرگونه همکاری هسته‌ای با کشورهای غیرعضو معاهده N.P.T و تدوین اقدامات تنبیهی موثرعلیه کشورهایی که به همکاری خود با غیراعضا ادامه می دهند، احتساب تهدید به حمله و یا هرگونه استفاده از سلاح هسته ای یا حمله به تاسیسات هسته ای به عنوان نقض صلح و امنیت بین المللی و لزوم واکنش سریع سازمان ملل و قطع همکاری کشورهای عضو N.P.T با کشور تهدید کننده و یا حمله کننده، اجرای هرچه سریعتر و بدون قید و شرط قطعنامه کنفرانس 1995 درباره منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه و برچیده شدن سلاح‌های هسته‌ای در پایگاههای نظامی امریکا و متحدانش مستقردرسایر کشورها ازجمله آلمان، ایتالیا، ژاپن و هلند وتلاش جمعی برای اصلاح ساختارشورای امنیت از جمله موارد مهم دیگر این پیشنهادات بود.

این سخنرانی با استقبال گسترده نمایندگان کشورهای مختلف مواجه شد.

** تغییر فضای اجلاس با حضور احمدی نژاد

مجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد رییس جمهور در این گفت و گو با بیان اینکه دلیل سفر آقای رییس جمهور به نیویورک استفاده از فرصت کنفرانس بازنگری معاهده ان پی تی برای بیان مواضع جمهوری اسلامی ایران بود، خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه برخی از مفاد ان پی تی به موضوع خلع سلاح توجه کرده است اما با گذشت 42 سال ازتصویب این معاهده ،کشورهای صاحب سلاح هسته ای هیچ قدمی را در جهت خلع سلاح برنداشتند.

وی افزود: برخی از مواد ان پی تی اعضا را موظف کرده تکنولوژی انرژی هسته ای را در اختیاردیگران قرار دهند اما این بخش هم مورد غفلت واقع شده است به طوریکه دولت های صاحب سلاح هسته ای این سلاح را به چند کشور اشاعه و تکنولوژی آن را صادر کرده اند بنابراین عملا معاهده ان پی تی با بی توجهی کامل مواجه شده است.

دستیار ارشد رییس جمهور با اشاره به حضور فعال کشورمان در کنفرانس بازنگری معاهده ان پی تی تصریح کرد: در کنفرانس اخیر جمهوری اسلامی ایران با حضور فعال خود مبانی نظری خود را به صورت شفاف وعادلانه مطرح کرد.

وی درباره اصول مبانی نظری ایران که در این کنفرانس مطرح شد، بیان کرد: براساس این مبانی همه ملت ها حق دارند درفضای امن زندگی کنند و دریک فضای امن به پیشرفت و ترقی برسند همچنین همه ملت ها با تبعیض مخالف هستند وحق دارند به صورت عادلانه ازحقوق خود برخوردار شوند.

ثمره هاشمی درباره تاثیر حضور ایران بر تغییر فضای اجلاس بازنگری معاهده ان پی تی خاطرنشان کرد:این تغییر فضا را می توان در سوالات مطروحه در اجلاس متوجه شد.دراین اجلاس مطرح شد آیا دولتی که اولین بمب هسته ای را تولید وازآن استفاده کرده و درحال حاضربه طور رسمی اعلام می کند سلاح هسته ای جزیی از برنامه دفاعی و نظامی آن است. آیا صلاحیت عضویت درشورای حکام آژانس ،عضویت دائم درشورای امنیت وبهره مندی ازحق وتو را دارد، آیا چنین دولتی می تواند مدعی عدم اشاعه سلاح هسته ای باشد وآیا چنین دولتی حق دارد که دراین مجامع به عنوان مدعی شرکت کند.

**حاشیه های سخنرانی رییس جمهور

وی با تاکید براینکه استقبال بسیارخوبی از سخنرانی رییس جمهورانجام شد، گفت: پس ازسخنرانی رییس جمهور نمایندگان بسیاری از کشورها به اوتبریک گفتند و ازمواضع جمهوری اسلامی ایران دفاع کردند. سخنرانی موفق آقای احمدی نژاد موجب شد کشورهای عضو ان پی تی حاضر دراجلاس فرصت پیدا کنند آزادانه تراز گذشته مسایل خود را مطرح کنند.

دستیارارشد رییس جمهور افزود: تاثیر سخنان رییس جمهور به گونه ای بود که خانم کلینتون بسیارعصبانی شد به طوریکه در اجلاس مطرح کرد این صحبت ها تکراری ، کسل کننده و برای انحراف افکارعمومی ازعمل نکردن ایران به تعهداتش بود، درحالیکه این صحبت ها موجب شد با کنار رفتن پرده ها مسایلی که هیچ گاه مطرح نمی شد مطرح شود.

رییس جمهور کشورمان هم اخیرا در سخنانی درباره این اظهارات وزیر امورخارجه آمریکا گفت: هیلاری کلینتون مانند آدم های وحشت زده بود به دلیل اینکه آنها تبلیغات گسترده ای کرده بودند تا همه کشورها درهنگام سخنرانی رییس جمهور ازسالن بیرون بروند بنابراین بیانیه دادند وبا کشورهای مختلف تماس تلفنی گرفتند اما کشورهای مختلف نه تنها بیرون نرفتند بلکه ما را تشویق هم کردند.

احمدی نژاد ادامه داد: نماینده کشورمان در ژنو به نماینده یکی ازکشورهای اروپایی که جلسه را ترک کرده بود گفته بود شما چرا بیرون رفتید او پاسخ داده بود به ما دستوردادند بیرون برویم اما من درگوشه سالن ایستاده بودم و به سخنرانی گوش می دادم.

** شکست برنامه رسانه ای آمریکا

ثمره هاشمی درباره حواشی مصاحبه های رییس جمهور در نیویورک اظهار کرد: برخی خبرنگاران که جزیی ازدولت آمریکا محسوب می شوند در مصاحبه های خود با رییس جمهور ازسلاح تهدید استفاده کردند و گفتند فکر نمی کنید ایران مورد تهدید قرار بگیرد؟ آقای رییس جمهور گفتند تهدید ازسوی چه کسی؟ خبرنگار سکوت کرد رییس جمهور گفتند آیا منظورشما کشورچین است؟ پاسخ داد نه ، آقای احمدی نژاد سوال کردند آیا منظور شما دولت روسیه است گفت نه ، پس از این خبرنگارآمریکایی سریع گفت آمریکا هم حمله نمی کند ، رییس جمهور گفت پس چه کسی؟ خبرنگار گفت اسراییل حرف هایی را می زند ،دراین هنگام رییس جمهورگفتند اصلا ما اسراییل را دراستراتژی خود به حساب نمی آوریم.

گفتنی است آقای احمدی نژاد نیز پیش از این درمراسم تجلیل ازاساتید و دانشجویان نمونه کشور به این موضوع اشاره کرد و گفت: این خبرنگار آمریکایی در واقع مذاکره می کرد به طوریکه به او گفتم شما درهیبت یک مذاکره کننده ازسوی دولت آمریکا صحبت می کنید،او هم در پاسخ گفت درست می گویید عذرمی خواهم.

ثمره هاشمی با اشاره به مصاحبه دیگر رییس جمهور در حاشیه اجلاس بازنگری معاهده ان پی تی گفت:خبرنگار دیگری به رییس جمهور گفت ما شنیده ایم متهم اصلی 11 سپتامبردرایران زندگی می کند رییس جمهور با تعجب پاسخ داد اتفاقا ما شنیدیم درواشنگتن زندگی می کند. خبرنگارپرسید از کجا می دانید درواشنگتن زندگی می کند آقای احمدی نژاد درپاسخ گفتند مگر شما نمی دانید این آقا به همراه بوش از سهامداران شرکت های نفتی بوده است بنابراین شنیدیم درواشنگتن است.

ثمره هاشمی با تاکید براینکه آمریکایی ها برای رییس جمهور ایران یک برنامه رسانه ای را تدارک دیده بودند خاطرنشان کرد: حضورموفق هیات ایرانی در نیویورک موجب شد برنامه رسانه ای آنها خنثی شود به طوریکه حضور هیات ایرانی و سخنرانی رییس جمهوردرصدراخباررسانه های مهم جهان بود و بسیاری ازبخش های خبری این سخنرانی به صورت مستقیم پخش شد.

** اظهارات جالب بان کی مون در دیدار با متکی

دستیار ارشد رییس جمهوربا اشاره به گزارش متکی از دیدارها ومذاکرات خود در سازمان ملل بیان کرد:دبیرکل سازمان ملل دردیدارخود با دبیرکل سازمان ملل گفته است تعداد بسیاری ازنمایندگان کشورهای مختلف دردیدارخود با "بان کی مون" ازمواضع جمهوری اسلامی ایران دفاع کردند.

** اظهارات جالب دیگر

وی درباره سخنانی که نمایندگان کشورهای مختلف در دیدار خود با رییس جمهور کشورمان مطرح کردند،تصریح کرد:تعداد قابل توجهی ازنمایندگان کشورهای مختلف دراین دیدارها به رییس جمهور گفتند سخنان شما حرف ما است ،با صحبت های شما فضای نوی ایجاد شده و برنامه های آمریکا را به هم ریخته است زیرا آنها به گونه ای برنامه ریزی کرده بودند که با برعهده گرفتن رهبری کنفرانس نظرات خود را اعمال ومعاهده ان پی تی را به نفع خود تفسیر کنند.

این عضو دولت دهم با اشاره به تلاش آمریکا برای فضاسازی برعلیه جمهوری اسلامی ایران دراجلاس بازنگری معاهده ان پی تی گفت: با وجود تبلیغات بسیاری که برای ترک جلسه در هنگام حضور ایران کرده بودند تنها تعداد معدودی از دولت های غربی کنفرانس را ترک کردند که این موضوع نشان داد برخلاف تبلیغات آنها که سعی دارند جمهوری اسلامی ایران را در انزوا قرار دهند خود آنها منزوی هستند.

**پیشنهادات رییس جمهور نتیجه کار کارشناسی

وی درپاسخ به اینکه بر روی پیشنهادات رییس جمهوری چه مراحل کارشناسی انجام شده بود گفت:این پیشنهادات براساس نظرات مختلف نهادهایی مانند وزارت خارجه ودبیرخانه شورای عالی امنیت جمع‌آوری شد ودرجلساتی پس از کار کارشناسی این پیشنهادات تهیه شد

/ 0 نظر / 3 بازدید