آقای اوباما، نصف دولتت رفت از 30 سال گذشته عبرت بگیر! (خبر ویژه)

 

آقای اوباما، نصف دولتت رفت از 30 سال گذشته عبرت بگیر! (خبر ویژه)

همزمان با حرافی مقامات آمریکایی مبنی بر اعمال تحریم های سخت علیه ایران، محافل سیاسی و رسانه ای جهان به دیده ناکارآمدی و لجاجت کور به ماجرا می نگرند.
دیروز هیلاری کلینتون در ادامه لفاظی های یک سال و نیم گذشته گفت: «واشنگتن به دنبال اعمال تحریم های سخت علیه ایران است تا سران ایران با انتخاب سختی روبرو باشند و وادار به تسلیم شوند.» وی در دیدار هیئتی از اتحادیه اروپا اظهار داشت: «مذاکرات با ایران بی حاصل بوده است و تنها با فشار است که می توانیم این کشور را بر سر برنامه هسته ای وادار به تغییر مسیر کنیم.
اما مقارن با این اظهارات، روزنامه روسی کامر سانت در ارزیابی روند تحریم ها نوشت: باید از 30سال گذشته عبرت گرفت. اعمال تحریم ها در این 30 سال نه تنها اراده ایرانیان را تغییر نداده بلکه مواضع این کشور را بیش از پیش تثبیت کرده است.
کامرسانت می نویسد: تجربه های گذشته نشان داد که تحریم ها بر علیه ایران موفقیتی ندارند و در عوض موضع ایران را مستحکم تر می کنند. 3 دهه تحریم ها بر علیه ایران بی تأثیر بوده اند و باعث شده اند که نظام ایران مشروع تر از قبل شوند. بنابراین بهتر است که دولت آمریکا از طریق دیپلماسی مشکل هسته ای را حل نماید. با این اقدام و حل این موضوع از طریق مسالمت آمیز می توان گام منطقی برای بازگشت صلح به منطقه همیشه پرمخاطره خاورمیانه برداشت.
همچنین سایت صدای آمریکا با ارزیابی چالش دنباله دار 8سال گذشته بر سر برنامه اتمی ایران نوشت: «تحلیل گران می گویند تغییر رفتار ایران در سخن به مراتب آسان تر است تا در عمل و اگر ایران تصمیم گرفته باشد که یک قدرت اتمی شود، احتمالاً آمریکا و متحدانش نمی توانند حتی کاری انجام دهند.»
گری توماس خبرنگار صدای آمریکا افزود: با وجود تلاش های آمریکا برای جلوگیری از اتمی شدن ایران، هنوز هیچ قطعنامه ای در حاشیه دیده نمی شود. مارک فیتزجرالد (مدیر طرح عدم تولید و گسترش تسلیحات اتمی و خلع سلاح در انستیتو بین المللی مطالعات استراتژیکی در لندن) می گوید: «ما مدت هاست با ایران در یک جنگ سرد طولانی به سر می بریم.ایران از مرز تولید بمب اتمی نخواهد گذشت. شاید بتوان با یک ایران دارای توانایی اتمی کنار آمد و از ساختن بمب اتمی منصرف کرد.»
«تیت نوکین» یکی از تحلیل گران اطلاعات نظامی- امنیتی در انتشارات جینز هم به صدای آمریکا گفت: اقدام نظامی، برنامه اتمی ایران را متوقف نخواهد کرد و حتی ممکن است برخورد گسترده تری را بوجود آورد. شما ممکن است برنامه اتمی ایران را برای چندین ماه به تعویق بیندازید، با این همه من فکر می کنم که نتایج آن غیرقابل پیش بینی بوده و برخوردهائی را در منطقه بوجود خواهد آورد.
مارک فیتز جرالد هم گفته است: به نظر نمی رسد اعمال تحریم ها ایران را از ادامه برنامه هسته ای منصرف کند.
روزنامه صهیونیستی هاآرتص هم با ابراز تردید بر توانایی آمریکا برای مهار ایران نوشت: دولت اوباما اکنون تقریباً 40درصد از دوره کاری خود را سپری کرده است. فقط ممانعت از پیشرفت برنامه هسته ای ایران چاره ساز نیست، باید به تضعیف نیروی نظامی جمهوری اسلامی و یک مبارزه همه جانبه استراتژیک برای مقابله با اهداف سیاسی منطقه ای ایران و سوریه روی آورد.
هاآرتص همچنین در تحلیل دیگری تحلیل کرد که «بر این شواهد، اسرائیل در برابر ایران تنهاست هر چند که آمریکا خود را متعهد به حمایت از اسرائیل در برابر تهدیدها می داند. می بینیم هر تاریخی که کاخ سفید برای ممانعت از برنامه هسته ای ایران تعیین کرده، سپری شده و این نگرانی وجود دارد که دولت آمریکا پذیرفته باشد که ایران یا به بمب اتمی دست پیدا خواهد کرد یا دست کم قابلیت ساختن آن را به دست می آورد و پیش از ساختن بمب، موافقت خود را با توقف این کار اعلام می کند.
هاآرتص در تحلیل سوم خود نیز خطاب به اوباما نوشت: آقای اوباما! برای مقابله و مهار ایران، روی اعراب حساب نکن. استراتژی ایجاد یک جبهه عربی میانه رو مقابل ایران محکوم به شکست است چنان که در مانور نظامی و دریایی اخیر ایران، فرمانده نیروی دریایی قطر حضور پیدا کرد و گفت که مایل است از تجارب نیروهای دریایی ایران استفاده کند. او وعده کرد در آینده در مانورهای مشترک با ایران شرکت کند. مخالفت یا تحریم های بیشتر علیه ایران هم تنها مختص به قطر نیست و برخی مقامات کشورهای عربی دیگر را هم شامل می شود. کشورهای عربی دارای روابط تاریخی ریشه دار با ایران هستند... شعار تشکیل جبهه متحد عربی مقابل ایران فقط به درد دالان ها و راهروهای کاخ سفید می خورد و تاکنون منافع عملی برای واشنگتن، در برابر ایران نداشته است.

/ 0 نظر / 3 بازدید