فتنه و نسخه عبور از آن در نگاه حضرت امام(ره)- قسمت اول درس های ماندگار

فتنه و نسخه عبور از آن در نگاه حضرت امام(ره)- قسمت اول درس های ماندگار

ابراهیم حاجی محمدزاده
برادر عزیزم حسین شریعتمداری در اولین یادداشت و هدیه نوروزی سال جدید از برکات آگاهی و تعهد هر چه بیشتر حزب الله در آبدیده شدن در فتنه 8 ماهه سال گذشته برای تحکیم مقتدرانه انقلاب اسلامی در عصر غیبت و انتظار ظهور، و ثمرات پیروی از خامنه ای خمینی دیگر است سخن گفتند.
هنگام مطالعه یادداشت فوق در جای جای نکات آن به یاد رهنمودهایی از امام راحل می افتادم. تصمیم گرفتم گوشه ای از رهنمودهای امام در عبور از فتنه ها را برای خوانندگان گرامی کیهان یادآور شوم. چرا که در شرایط کنونی احساس می شود سران فتنه و هم پالکی های آنان با احساس شکست از حضور مردم در صحنه دوباره تکرار همان ترفندها که در زمان امام راحلمان به کار می بردند را از سر گرفته اند.
پس از عبور پیروزمندانه امت ما از فتنه جهانی جنگ تحمیلی و بر باد رفتن امید استکبار و شیطان بزرگ در نابودی انقلاب اسلامی با جنگ تحمیلی، امام (ره) در پاسخ به شبهه افکنی های گوناگون بلندگوهای خارجی که ثمرات جنگ را زیر سؤال می بردند و متاسفانه عده ای از افراد موجه و مرعوب آن زمان نیز آن را تکرار می نمودند می فرمایند: «... در یک تحلیل منصفانه از حوادث انقلاب خصوصا از حوادث ده سال پس از پیروزی باید عرض کنم که انقلاب اسلامی ایران در اکثر اهداف و زمینه ها موفق بوده است و به یاری خداوند بزرگ در هیچ زمینه ای مغلوب و شکست خورده نیستیم، حتی در جنگ پیروزی از آن ملت ما گردید و دشمنان در تحمیل آن همه خسارت چیزی بدست نیاوردند. البته اگر همه علل و اسباب را در اختیار داشتیم در جنگ به اهداف بلندتر و بالاتری می نگریستیم و می رسیدیم ولی این بدان معنا نیست که در اهداف اساسی خود که همان دفع تجاوز و اثبات صلابت اسلام بود مغلوب خصم شده ایم. هر روز ما در جنگ برکتی داشته ایم در همه صحنه ها از آن بهره جسته ایم.»(1) و با بیان دست آوردهای عظیم و الهی ثمرات گذار از فتنه جهانی جنگ تحمیلی که موجب معرفی اسلام ناب محمدی و جهانی شدن انقلاب اسلامی به محرومان و پابرهنگان گردید می فرمایند: «... ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده ایم، ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده ایم ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهانخواران کنار زدیم، ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناخته ایم، ما در جنگ به این نتیجه رسیده ایم که باید روی پای خود بایستیم، ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم، ما در جنگ ریشه های انقلاب پربار اسلامیمان را محکم کردیم، ما در جنگ به مردم جهان و خصوصا مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرت ها و ابرقدرت ها سالیان سال می توان مبارزه کرد...»(2)
و در ادامه با عرض پوزش و معذرت از وارثان راه شهادت به خاطر تحلیل های کسانی که آن روزها بدیهی ترین ارزش های سیاسی الهی راه انبیاء را زیر سؤال می برند می فرمایند: «... من در اینجا از مادران و پدران و خواهران و برادران و همسران و فرزندان شهدا و جانبازان، به خاطر تحلیل های غلط این روزها رسما معذرت می خواهم و از خداوند می خواهم مرا در کنار شهدای جنگ تحمیلی بپذیرد. ما در جنگ برای لحظه ای هم نادم و پشیمان از عملکرد خود نیستیم. راستی مگر فراموش کردیم که ما برای ادای تکلیف جنگیده ایم و نتیجه فرع آن بوده است...»(3)
دست آوردهای مبارک و جهانی فوق از جنگ تحمیلی را حضرت امام(ره) در تاریخ سوم اسفند 1367 خطاب به روحانیون و حوزه علمیه اعلام می فرمایند و در همین پیام به ثمرات گذار از فتنه دیگری که در آن روزها تحت عنوان توهین به پیامبر اکرم(ص) و انتشار کتاب کفرآمیز آیات شیطانی شکل گرفته و حکم ارتداد و اعدام سلمان رشدی، در پاسخ به تبلیغات استکبار جهانی و زمزمه های وابستگان داخلی آنها و ساده لوحان فریب خورده را به دنبال داشت، می فرمایند: «...آنان که هنوز بر این باورند و تحلیل می کنند که باید در سیاست و اصول و دیپلماسی خود تجدیدنظر نماییم و ما خامی کرده ایم و اشتباهات گذشته را نباید تکرار کنیم و معتقدند که شعارهای تند یا جنگ سبب بدبینی غرب و شرق نسبت به ما و نهایتا انزوای کشور شده است و اگر ما واقعگرایانه عمل کنیم، آنان با ما برخورد متقابل انسانی می کنند و احترام متقابل به ملت ما و اسلام و مسلمین می گذارند این یک نمونه است که خدا می خواست پس از انتشار کتاب کفرآمیز «آیات شیطانی» در این زمان اتفاق بیفتد و دنیای تفرعن و استکبار و بربریت چهره واقعی خود را در دشمنی دیرینه اش با اسلام برملا سازد تا ما از ساده اندیشی به درآئیم و همه چیز را به حساب اشتباه و سوءمدیریت و بی تجربگی نگذاریم و با تمام وجود درک کنیم که مساله اشتباه ما نیست بلکه تعمد جهانخواران به نابودی اسلام و مسلمین است و الا مسئله فردی سلمان رشدی آنقدر برایشان مهم نیست که همه صهیونیست ها و استکبار پشت سر او قرار بگیرند...»(4)
حضرت امام با پیش بینی آینده انقلاب و تاکید و اصرار بر تجربه آموزی و آبدیده شدن از عبرت ها و گذار از فتنه ها در مقابله با فتنه های آینده از جمله تبلیغاتی که پس از شکست فتنه اخیر در سال 88 در حال انجام است و هر روز به گونه ای تحت عنوان رافت اسلامی و چشم پوشی از گذشته و ادعای ضرورت وحدت با کسانی که به دنبال تفرقه و چندپارچگی امت ما به نفع شیطان بزرگ بودند می فرمایند: «روحانیون و مردم عزیز حزب الله و خانواده محترم شهدا حواسشان را جمع کنند که با این تحلیل ها و افکار نادرست خون عزیزانشان پایمال نشود. ترس من این است که تحلیلگران امروز، ده سال دیگر بر کرسی قضاوت بنشینند و بگویند باید دید فتوای اسلامی و حکم اعدام سلمان رشدی مطابق اصول و قوانین دیپلماسی بوده است یا خیر؟ و نتیجه گیری کنند که چون بیان حکم خدا آثار و تبعاتی داشته است و بازار مشترک و کشورهای غربی علیه ما موضع گرفته اند، پس باید خامی نکنیم و از کنار اهانت کنندگان به مقام مقدس پیامبر و مکتب بگذریم...»(5)
حضرت امام با ریشه یابی دقیق، تمامی تحلیل ها و تبلیغات از این دست برای ایجاد فتنه را ناشی از ترس از استکبار جهانی و وابستگی به شیطان بزرگ دانسته و صریحا نیات واقعی آنان را اینگونه ترسیم می کنند: «کسی تصور نکند که ما راه سازش با جهانخواران را نمی دانیم ولی هیهات که خادمان اسلام به ملت خود خیانت کنند...»(6)
و علی رغم میل ساده لوحان فریب خورده که سازش با فتنه گران را دلیل بر رأفت اسلامی و خدمت به انقلاب می دانند و از فتنه های گذشته آنان هیچ عبرتی نگرفته اند می فرمایند: «امروز هیچ تاسفی نمی خوریم که آنان در کنار ما نیستند چرا که از اول هم نبوده اند. انقلاب به هیچ گروهی بدهکاری ندارد و ما هنوز هم چوب اعتمادهای فراوان خود به گروه ها و لیبرال ها را می خوریم. آغوش کشور و انقلاب همیشه برای پذیرفتن همه کسانی که قصد خدمت و آهنگ مراجعت داشته و دارند گشوده است ولی نه به قیمت طلبکاری آنان از همه اصول، که چرا مرگ بر آمریکا گفتید! چرا جنگ کردید! چرا نسبت به منافقین و ضدانقلابیون حکم خدا را جاری می کنیم؟ چرا شعار نه شرقی و نه غربی داده اید؟ چرا لانه جاسوسی را اشغال کرده اید و صدها چرای دیگر و نکته مهم در این رابطه این که نباید تحت تاثیرترحم های بیجا و بی مورد نسبت به دشمنان خدا و مخالفین و متخلفین نظام به گونه ای تبلیغ کنیم که احکام خدا و حدود الهی زیر سؤال برود. من بعضی از این موارد را نه تنها به سود کشور نمی دانم که معتقدم دشمنان از آن بهره می گیرند...»(7)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
(1) و (2) و (3) و (4) و (5) صحیفه امام ج 21 ص 283 الی 292
(6) صحیفه امام ج 21 ص 98
(7) صحیفه امام ج 21 ص 285

/ 0 نظر / 3 بازدید