اوباما اعتراف کرد

اوباما اعتراف کرد

 

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت که رئیس‌جمهور آمریکا در نشست امنیت هسته‌ای واشنگتن اعتراف کرد که پکن در تلاش‌ها برای افزایش فشار بر ایران، با کشورهای غربی همراه نیست.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمریکایی "نیویورک دیلی‌نیوز "، "باراک اوباما " در مراسم پایانی نشست امنیت هسته‌ای واشنگتن اعتراف کرد: چین که عضو دائم و دارای حق وتو در شورای امنیت است، در افزایش فشار بر ایران کاملا با ما همراه نیست.

رئیس‌جمهور آمریکا افزود: در رابطه با تحریم‌ها، من بر این باورم که تعداد زیادی از کشورهای شورای امنیت معتقدند که اعمال تحریم‌ها علیه ایران اقدام صحیحی است، اما به اعتقاد من گفت‌وگوها درخصوص اعمال تحریم‌ها علیه ایران در شورای امنیت می‌تواند دشوار باشد.

این گزارش افزود: یک روز پس از اینکه کاخ‌سفید مدعی شد که "هو جینتائو " رئیس‌جمهور چین موافقت کرده است تا برای تهیه پیش‌نویس تحریم‌ها علیه ایران با کشورهای غربی همکاری کند، کاملا مشخص بود که پکن به طور کامل برای افزایش فشار بر ایران متعهد نشده است.

بنا بر این گزارش، هو جینتائو تنها با اعزام مذاکره‌کنندگان خود به نشست نیویورک که البته با هدف تهیه پیش‌نویس تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برگزار شده بود، موافقت کرد، اما همچنان تاکید کرد که موضوع هسته‌ای ایران باید از طریق گفت‌وگو حل شود.

بر اساس این گزارش، آمریکا و کشورهای اروپایی هم‌پیمان آن سعی دارند تا قطعنامه تحریم‌های جدید علیه ایران را در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برسانند، اما با وجود مخالفت چین به عنوان یکی از اعضای دائم شورا و دارای حق وتو با این سری تحریم‌ها، روند تصویب قطعنامه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران با مشکل مواجه شده است.

در این گزارش همچنین آمده است: "ما ژائوشو " سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن همچنان امیدوار است تا بدون تحریم‌ها توافقی میان قدرتهای غربی و ایران حاصل شود.

ما ژائوشو افزود: چین امیدوار است تا طرفین گوناگون در این زمینه به تلاش‌های دیپلماتیک خود ادامه داده و به طور فعال نیز به دنبال روش‌هایی موثر برای حل موضوع هسته‌ای ایران از طریق گفت‌وگو و مذاکرات باشند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش خود نوشت: چنانچه گفت‌وگوها کارساز نباشد، چین به راحتی می‌تواند تحریم‌ها را در شورای امنیت وتو کند.

نشست امنیت هسته‌ای واشنگتن که به مدت دو روز با حضور 47 کشور جهان برگزار شده بود، با توافق این کشورها برای تامین امنیت کامل مواد هسته‌ای آماده برای تولید سلاح هسته‌ای تا 4 سال آینده، روز گذشته به کار خود پایان داد.

/ 0 نظر / 3 بازدید