درخواست اوباما برای شروع مذاکرات با ایران در وین

اختصاصی رجانیوز/
درخواست اوباما برای شروع مذاکرات با ایران در وین

 

باراک اوباما به هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه این کشور دستور داده است که دور جدید مذاکرات در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین با ایران را برای انجام معامله سوخت هسته ای برگزار کند.

بنابر گزارش رجانیوز، امریکا قصد دارد در طی سه هفته آینده نمایندگان خود را به وین فرستاده تا به همراه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و نمایندگان 1+5، مذاکرات خود را با ایران برای مبادله سوخت هسته ای آغاز کنند.

روز گذشته نیز نخست‌وزیر ترکیه با اشاره به فعالیت‌های دیپلماتیک ترکیه برای اقناع جهانی در خصوص بیانیه تهران تصریح کرد: من در گفتگوی تلفنی یک ساعت و پانزده دقیقه‌ای با رئیس‌جمهور آمریکا درباره موضوع مبادله اورانیوم با وی گفتگو کردم و او شخصاً از اقداماتی که انجام داده‌ایم، تقدیر کرد.

ایران سه روز پیش در عمل به بند شش بیانیه تهران، نامه اعلام موافقت خود با بیانیه را به آژانس بین‌المللی اتمی تحویل داد. بر مبنای همین بند از بیانیه، گروه وین (امریکا، روسیه، فرانسه و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) نیز باید موافقت خود را بیانیه اعلام کنند.

این در حالی است که آژانس برای اعلام موافقت در این زمینه نیاز به مصوبه شورای حکام دارد و مدیرکل آژانس باید بیانیه را در نشست فصلی که حدود 10 روز دیگر آغاز می‌شود، به رأی اعضا بگذارد.

در صورت موافقت نهایی امریکا برای آغاز دور جدید مذاکرات، به نظر می‌رسد روسیه و فرانسه نیز مخالفتی در این زمینه نداشته باشند.

با این حال، اخبار رسیده به رجانیوز حاکی است علاوه بر مذاکرات برای تبادل اورانیوم غنی شده ایران، هدف دیگر امریکا از انجام مذاکرات با ایران درخواست توقف عملیات غنی سازی دو آبشار 164 سانتریفیوژی ایران است که هم اکنون در حال فعالیت برای تولید اورانیوم غنی شده 20 درصدی در مجتمع غنی سازی اورانیوم نطنز است و تاکنون مقادیر قابل توجهی اورانیوم 20 درصد تولید کرده‌اند.

این در خواست در شرایطی قرار است مطرح شود که امریکایی‌ها در دوره بوش پیش‌شرط قطعی برای انجام هرگونه مذاکره را تعلیق کامل فعالیت‌های هسته‌ای ایران عنوان می‌کردند. با این حال، پس از اطمینان از ناکارآیی ادامه این رفتار در مذاکرات ژنو یک ویلیام برنز حاضر شد و رسانه‌های غربی برای توجیه این حضور، از وی به‌عنوان عضو ناظر نام بردند.

برنز اما یک سال بعد (نهم مهرماه 88) بار دیگر در مذاکرات ژنو میان ایران و نمایندگان 1+5 حاضر شد و در حالی که ایران نه تنها فعالیت‌های هسته‌ای خود را به حالت تعلیق در نیاورده بلکه بر تعداد سانتریفیوژهای خود در نطنز افزوده و خبر احداث سایت جدید هسته‌ای به نام فوردو در دل کوه‌های اطراف قم را نیز اعلام کرده بود، وی پنج بار از سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درخواست وقت برای مذاکره کرد و سرانجام به مدت 45 دقیقه با او گفت‌وگو کرد.

امریکایی‌ها چند روز بعد از آن نیز رسماً به‌عنوان یکی از طرف‌های فعال مذاکره با ایران در گفت‌وگوهای وین شرکت کردند تا بدون اینکه هیچ حرفی از تعلیق غنی‌سازی در میان باشد، برای تبادل سوخت مذاکره کنند.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی اساساً ادبیات تعلیق را ادبیات تاریخ مصرف گذشته می‌داند و در بیانیه تهران نیز که باید مبنای مذاکرات با گروه وین و تهیه توافقنامه کتبی باشد، هیچ‌گونه اشاره‌ای به این موضوع نشده است.

در عین حال، اوباما که پیش از این وعده داده بود موضوع ایران را تا پایان 2009 حل خواهد کرد و حتی برای این وعده، ضرب‌الاجلی تلویحی نیز به ایران داده بود که در رسانه‌ها به ضرب‌الاجل ژانویه معروف شد، در حال حاضر با مشاهده ادامه روند صعودی پیشرفت‌های ایران و افزایش ذخیره اورانیوم 3،5 و 20 درصد در این کشور، و همچنین پیروزی‌های دیپلماتیک پی در پی که نمونه آن بیانیه تاریخی تهران بود، چاره‌ای جز بازگشت به مذاکرات آن‌هم در چارچوب بازی طراحی شده از سوی ایران نمی‌بیند و حتی حاضر شده پالس‌های مثبتی نیز ارسال کند.

پس از درخواست دولت امریکا از مجلس نمایندگان و مجلس سنا برای به تعویق انداختن تصویب قعطنامه های تنظیم شده در این مجلسین برای تحریم بخش انرژی ایران و همچنین تعویق رسیدگی به قعطنامه پیشنهادی در شورای امنیت سازمان ملل در زمینه تحریم ایران، دستور به کلینتون برای آغاز مذاکرات وین، پالس مثبت دیگری است که اوباما برای به انجام رساندن معامله هسته ای تبادل سوخت ارسال کرده است.

/ 0 نظر / 3 بازدید