شرایط داخلی و منطقه‌ای، اسرائیل را به تغییرات در کادر امنیتی واداشت

شرایط داخلی و منطقه‌ای، اسرائیل را به تغییرات در کادر امنیتی واداشت

 

ژنرال بازنشسته ستاد مشترک ارتش لبنان با اشاره به تصمیم اخیر رژیم صهیونیستی مبنی بر ایجاد تغییرات گسترده در سطح مقامات نظامی و امنیتی این رژیم آن را ناشی از وضعیت داخلی و منطقه‌ای دانست که تل‌آویو در آن بسر می‌برد.

"امین حطیط " در گفت‌وگو با فارس با اشاره به تصمیم اخیر رژیم صهیونیستی مبنی بر ایجاد تغییرات گسترده در سطح مقامات نظامی و امنیتی این رژیم طی سال جاری گفت: در هر ارتشی روند جابجایی در کادر فرماندهی وجود دارد و این موضوع به خاطر دو دلیل است. اول نحوه عملکرد آن فرد در آن سمت و دوم آنکه مدت قانونی فعالیت فرد مورد نظر که معمولا 3 سال است، به پایان رسیده است.

وی افزود: علاوه بر اینها دو علت مهم دیگر در جابجایی مقامات نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی وجود دارد. اولین علت، فساد گسترده در ارتش اسرائیل و عدم توجه برخی فرماندهان به این فساد است. بنابراین، رژیم صهیونیستی برای مبارزه با این موج فساد در درون ارتش اسرائیل تصمیم به جابجایی و حذف فرماندهان فاسد و پاکسازی ارتش گرفته است.

این ژنرال بازنشسته ستاد ارتش لبنان اضافه کرد: دومین عامل مسائل نظامی مثل بازنگری در راهبرد نظامی و انجام رزمایش‌های جدید و جوان شدن کادر فرماندهی است تا زمانی که اسرائیل در جنگی شرکت کرد، بتواند بیشتر مقاومت و آسیب‌های جنگی را بیشتر تحمل کند. البته باید برخی مسائل سیاسی و نحوه ارتباطات افسران بلندپایه در مراکز حساس نظامی و امنیتی اسرائیل را به این عوامل اضافه کرد. در مجموع می‌توان گفت که این عوامل در تصمیم رژیم صهیونیستی در جابجایی مقامات نظامی و امنیتی این رژیم نقش دارند.

این کارشناس مسائل نظامی امنیتی با اشاره به رسوایی موساد در ترور المبحوح عضو برجسته حماس در امارات گفت: از دیگر عواملی که می‌توان در ایجاد تغییر و جابجایی مقامات امنیتی اسرائیل مؤثر دانست، رسوایی عملیات ترور المبحوح در دبی و کشف شبکه‌های جاسوسی اسرائیل در لبنان است.

وی با بیان اینکه جابجایی در سطوح فرماندهی ارتش‌های جهان به پیشرفت این ارتش‌ها منجر می‌شود، گفت: جابجایی در ارتش اسرائیل روند عادی همانند دیگر ارتش‌های جهان ندارد. این جابجایی‌ها برآمده از وضعیت داخلی و منطقه‌ای است که این رژیم در آن بسر می‌برد. بنابراین به نظر نمی‌رسد تل‌آویو بتواند به هدف‌های از پیش تعیین شده خود در خصوص این جابجایی‌ها دست یابد.

این ژنرال بازنشسته ستاد ارتش لبنان در پایان تغییرات در سطوح نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی را یکی از مراحل آماده‌سازی ارتش اسرائیل برای جنگ آینده دانست و گفت: جنگ آینده به قدرت و توانایی ارتش اسرائیل محدود نمی‌شود. شروع این جنگ به عوامل و شرایطی بستگی دارد که هنوز این شرایط فراهم نشده است. با وجود این به نظر می‌رسد اسرائیل جنگ آینده را از ضعیف‌ترین جبهه یعنی نوار غزه شروع خواهد کرد تا پیروزی‌های قریب‌الوقوعی بدست بیاورد و از آنها در مراحل بعدی جنگ استفاده کند.

/ 0 نظر / 3 بازدید