رئیس ستاد ارتش اسرائیل در درگیری با ایران جا زد (خبر ویژه)

رئیس ستاد ارتش اسرائیل در درگیری با ایران جا زد (خبر ویژه)

یک مقام سابق وزارت جنگ رژیم صهیونیستی از اختلاف شدید میان وزیر جنگ و رئیس ستاد ارتش این رژیم خبر داد و تصریح کرد: مخالفت گابی اشکنازی با عملیات نظامی علیه ایران، محبوبیت زیادی به وی در اسرائیل بخشیده است.
یوسی یهشواع (جانشین دان حالوتس رئیس سابق ستاد ارتش و مدیرکل وزارت جنگ به هنگام جنگ 33روزه با حزب الله) می گوید: تصمیم باراک برای برکناری اشکنازی از ریاست ستاد ارتش 10ماه قبل از پایان دوره چهارساله وی، هدیه ای به دشمنان اسرائیل است. برخی کشورهای اسلامی و عربی به ویژه حزب الله، حماس و ایران در کمین اسرائیل نشسته اند و این در حالی است که محافل نظامی اسرائیل از تشدید این اختلافات و احتمال نابودی تلاش های 3 سال گذشته به ویژه در زمینه آمادگی برای مقابله با چالش های آینده نگران هستند.
روزنامه الحیات از قول این کارشناس ارشد نظامی اسرائیلی گفت: تصمیم باراک برای ابلاغ پایان ریاست اشکنازی موجب از دست رفتن پشتوانه عمومی و مردمی باراک می شود زیرا او با کسی درگیر شده که برای پیشرفت ارتش اسرائیل اقدامات زیادی انجام داد. مخالفت اشکنازی با عملیات نظامی بر ضد ایران و سخنان جنگ طلبانه، محبوبیت زیادی به وی بخشیده است.
جانشین رئیس سابق ستاد ارتش اسرائیل همچنین با بیان اینکه اسرائیلی ها برکناری اشکنازی را از چشم نتانیاهو و ایهود باراک می بینند، اضافه کرد: اشکنازی معتقد است اسرائیل به تنهایی از عهده حمله نظامی به ایران برنمی آید.
به نوشته الحیات، «اختلاف باراک و اشکنازی، موقعیت اسرائیل برای مقابله با چالش های امنیتی را تضعیف می کند و این در حالی است که اسرائیل می کوشید توانایی خود برای مقابله با چالش های امنیتی در شمال (حزب الله) و جنوب (حماس) را به نمایش بگذارد.»
الحیات نوشت: اختلاف اخیر و تلاش برای برکناری اشکنازی، حاکی از کشمکش در نهادهای امنیتی است و برخی تحلیل گران این شرایط را برای اوضاع امنیتی اسرائیل خطرناک توصیف می کنند. یوسی یهشواع می گوید این وضعیت و تصمیم برای برکناری اشکنازی هدیه ای برای دشمنان ماست.

/ 0 نظر / 3 بازدید