ادعاهای کسینجر درباره ایران به نقل از مقام های دولت روسیه

ادعاهای کسینجر درباره ایران به نقل از مقام های دولت روسیه
گروه‌های مسلمان روسیه در حال پیوستن به ایران‌ هستند

خبرگزاری فارس: وزیر امورخارجه سابق آمریکا در جلسه روز گذشته کنگره آمریکا که به منظور بررسی پیمان استارت جدید برگزار شده بود، ادعاهای جدیدی را درباره موضوع هسته‌ای ایران مطرح کرد.


به گزارش فارس به نقل از روزنامه "پرس تراست آو ایندیا "، "هنری کیسینجر " روز گذشته در اظهاراتی در کنگره آمریکا مدعی شد: ایران هسته‌ای خطری بزرگتر برای روسیه است تا برای آمریکا، چرا که این دو کشور در مجاورت یکدیگر قرار دارند و گروه‌های غیرقابل کنترل در روسیه نیز که اکثرا مسلمانند، در حال پیوستن به ایران‌ هستند.
این در شرایطی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های خود درباره برنامه هسته‌ای ایران، مکررا بر صلح‌آمیز بودن این برنامه و تطابق کامل آن با توافقات بین‌المللی تأکید کرده است.
وزیر امورخارجه سابق آمریکا در ادامه خطاب به قانونگذاران آمریکایی گفت: پس از مذاکراتی که شخصا با رهبران روسیه داشته‌ام، متقاعد شده‌ام که آنها نیز درباره ایران بسیار نگران هستند.
بنا بر این گزارش، هنری کیسینجر این اظهارات را در پاسخ به سؤالی که در جلسه استماع کنگره که در رابطه با پیمان استارت جدید برگزار شده بود، مطرح کرد. این جلسه استماع را کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در کنگره برگزار کرده بود. پیمان جدید استارت چندی پیش به امضای رؤسای جمهور روسیه و آمریکا رسیده بود، اما قبل از اینکه اجرایی شود، باید در کنگره آمریکا نیز به تصویب برسد.
وزیر امورخارجه سابق آمریکا ادعا کرد: روس‌ها که به خوبی از خطرات ایران هسته‌ای آگاه هستند، تمایلی ندارند تا وارد درگیری شوند که به آنها صدمات زیادی وارد کند.
در شرایطی که ایران در پیگیری برنامه هسته‌ای، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را طرف خود می‌داند و همواره نیز این کار با نظارت دقیق بازرسان آژانس صورت گرفته است، وزیر امورخارجه اسبق آمریکا ادامه داد: علاوه‌براین، اقتصاد روسیه وسوسه‌هایی را بوجود می‌آورد که آنها از تجارت با ایران سود ببرند، حتی با وجود اینکه خطرات این کار را در دراز مدت به خوبی می‌دانند. اما اگر تمایلات کنونی ادامه داشته باشد و اگر ایران به ساخت تأسیسات هسته‌ای خود ادامه دهد، نمی‌دانم که چطور روسیه خواهد توانست از روبرو شدن با عواقب آن ممانعت به عمل آورد.
کیسینجر همچنین گفت: یک رقابت تسلیحات هسته‌ای محدود نشده، برای رهبران هر دو حزب سیاسی آمریکا بسیار خطرناک به نظر می‌رسد و این مسئله طی 30 سال گذشته، دغدغه ذهنی رهبران روسیه نیز بوده است.

/ 0 نظر / 3 بازدید