کیسینجر: تحریم های جدید علیه ایران نتیجه ای نخواهد داشت

کیسینجر: تحریم های جدید علیه ایران نتیجه ای نخواهد داشت

هنری کیسینجر با انتقاد از تلاش های دولت آمریکا در متوقف ساختن برنامه هسته ای ایران گفت که به عقیده وی تحریم های جدید علیه ایران نتیجه ای نخواهد داشت.
هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در مراسمی به میزبانی مرکز نیکسون، طی سخنانی گفت: من فکر نمی کنم تحریم های جدید اهداف مورد نظر را تحقق بخشند.
به گزارش روزنامه واشنگتن تایمز کیسینجر افزود که تحریم ها ممکن است باعث «اذیت» ایران شوند. اما احتمال این که ایران را به توقف غنی سازی مجبور کنند، وجود ندارد.
وی در ادامه با بیان این که نمی خواهد از تیم باراک اوباما، به خاطر آنچه تلاش برای تعامل با ایران خواند ایراد بگیرد، اما به این نکته اشاره می کند که مذاکرات به طور کلی زمانی موفقیت آمیز است که طرفین به توافق برسند و یا عواقبی برای طرفی که توافق نمی کند، وجود داشته باشد.
وی افزود که به نظر می رسد دولت اوباما از تحریم ها به عنوان هدف نهایی استفاده می کند.
وزیر امور خارجه پیشین آمریکا هم چنین گفت که در صورتی که ایران به آن چه وی، تلاش های هسته ای کنترل نشده خواند، ادامه دهد، سیاست های دولت فعلی برای برخورد با برنامه هسته ای ایران در نهایت «وقت تلف کردن» خواهد بود.
کیسینجر در عین حال گفت که فکر نمی کند اقدام نظامی در حال حاضر، گزینه ای باشد که بخواهد توصیه کند.
روزنامه واشنگتن پست هم در گزارشی اذعان داشت که وضع تحریم های جدید، مانعی در سر راه برنامه های هسته ای ایران نخواهد بود.
«دیوید ایگناتیوس» روزنامه نگار سرشناس آمریکایی طی گزارشی در روزنامه واشنگتن پست نوشت: قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل نیز همانند سه نوبت قبلی ایران را از برنامه های هسته ای اش باز نمی دارد. هرچند که پیش نویس قطعنامه جدید تحریم، حوزه انرژی و بخش تسلیحاتی ایران را نشانه گرفته است اما هیچ مکانیسم اجرایی ندارد. آمریکا و متحدینش در پی اعمال تحریم های سنگین بر ایران هستند اما این ها برای توقف برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی کافی نمی باشند. آنچه که مهم است این می باشد که ایران را باید به پای میز مذاکره کشانید.
در ادامه این گزارش آمده است: البته مشکل این جاست که ساعت در حال تیک تاک کردن به سوی جلو می باشد و با وجود چانه زدن های دیپلماتیک، ایران در حال هسته ای شدن می باشد. در حالی که ایران با «بله» یا «نه» گفتن بازی را به پیش می برد مذاکره کنندگان تنها برای حفظ آبرو به این طرف و آن طرف حرکت می کنند و در این چانه زدن های بی رمق، ایران با تعجب اعلام می دارد که هم اکنون یک کشور هسته ای بالفعل می باشد.
وال استریت ژورنال نیز در گزارشی با اعلام اینکه روال خرید و فروش نفت ایران در بازارهای بین المللی با حدت و قوت خود ادامه دارد، بر شکست طرح آمریکا برای تحریم ایران صحه گذاشت. این روزنامه در همین رابطه نوشت: به رغم سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران، فروش نفت و فرآورده های نفتی ایران در بازارهای بین المللی مطابق روال عادی انجام می شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید