شرکت کنندگان اجلاس واشنگتن بر مذاکره با ایران تأکید کردند

با رد تحریم های پیشنهادی آمریکا
شرکت کنندگان اجلاس واشنگتن بر مذاکره با ایران تأکید کردند

سرویس سیاسی-
در حالی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قصد داشت در اجلاس امنیت هسته ای در واشنگتن حمایت کشورهای شرکت کننده را برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران جلب کند؛ شرکت کنندگان در اجلاس بر تقویت راههای دیپلماتیک و مذاکره با ایران تأکید کردند.
هوجینتائو رئیس جمهور چین روز دوشنبه در دیدار با رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد که موضوع هسته ای ایران باید از طریق گفت وگو و مذاکره حل شود.
به گزارش خبرگزاری شینهوا، رئیس جمهور چین علی رغم تلاش آمریکا برای همسو کردن کشورش علیه ایران گفت: پکن امیدوار است طرف های دخیل در حل مناقشه موجود بر سر برنامه هسته ای ایران فعالانه به دنبال راه هایی مأثر برای حل و فصل این موضوع از طریق گفت وگو و مذاکره باشند و به تقویت تلاش های دیپلماتیک ادامه دهند.
وی در عین حال گفت، چین آماده است به رایزنی ها و هماهنگی ها با آمریکا و دیگر طرف ها در چارچوب ساز و کار 1+5 ادامه دهد.
در همین زمینه، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز پس از ملاقات روسای جمهور چین و آمریکا با یکدیگر، گفت وگو را تنها راه حل موضوع هسته ای ایران دانست.
به گزارش آسوشیتدپرس، «ماژائوشو» پس از ادعای آمریکا مبنی بر موافقت چین با تحریم ها علیه ایران ضمن انتشار بیانیه ای اعلام کرد که چین معتقد است که موضوع هسته ای ایران باید به روش دیپلماتیک حل شود.
همچنین رجب طیب اردوغان که برای شرکت در اجلاس امنیت هسته ای در آمریکا به سر می برد طی سخنانی در دانشگاه «جرج ماسون» تأکید کرد: با لحاظ کردن احتمالات نمی توان حق هسته ای ایران را در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نادیده گرفت.
اردوغان تصریح کرد: هیچ سندی دال بر فعالیت ایران برای ساخت سلاح هسته ای وجود ندارد.
نخست وزیر ترکیه با تأکید بر این که ترکیه برای حل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران تلاش می کند، گفت: متأسفانه تاکنون به نتیجه مشخصی در این زمینه دست نیافته ایم، ولی هنوز ناامید نیستیم و به تلاش هایمان ادامه می دهیم.
در ادامه مخالفت با اعمال هرگونه تحریم بر علیه ایران، نخست وزیر مالزی در دیدار با اوباما نسبت به تلاش های آمریکا برای جلب حمایت کشورها درباره عملی شدن تحریم ها واکنش نشان داد.
«نجیب تون رزاق» با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا از روابط نزدیک مالزی و ایران آگاهی دارد تصریح کرد: سیاست ما در برنامه هسته ای ایران روشن است زیرا ما معتقدیم ایران حق استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای را دارد.
در همین ارتباط، برزیل بار دیگر با تحریم ایران مخالفت کرد. نلسون جوبیم، وزیر دفاع برزیل در حاشیه نشست امنیت هسته ای در واشنگتن گفت که کشورش راه حل دیپلماسی را برای حل موضوع هسته ای ایران به اقدامات سختگیرانه ترجیح می دهد.
هند نیز مخالفت علنی خود را با رویکرد باراک اوباما برای ایجاد اجماعی در بین شرکت کنندگان مبنی بر تحریم ها علیه ایران اعلام کرد.
«مانموهان سینگ» نخست وزیر هند در دیدار با رئیس جمهور آمریکا بر بی فایده بودن تحریم ایران تأکید کرد و گفت که این تحریم ها نتیجه معکوس دارد.
از سوی دیگر؛ نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه، چند ساعت قبل از آغاز نشست امنیت هسته ای در واشنگتن با تأکید بر حفظ امنیت رژیم صهیونیستی، درباره هرگونه حمله نظامی این رژیم به ایران هشدار داد و آن را فاجعه آمیز خواند. همچنین سارکوزی که با شبکه خبری «سی بی اس» گفت و گو می کرد علی رغم شرکت در اجلاس امنیت هسته ای صریحاً تأکید کرد که فرانسه تسلیحات هسته ای خود را کنار نمی گذارد.
احمد ابوالغیط وزیر امور خارجه مصر، اعمال تحریم ها علیه ایران را رد کرد ولی در سخنانی بی پایه و اساس خواستار بازداشتن ایران از دستیابی به ساخت تسلیحات هسته ای شد.
این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران تصریح کرده است.
این مقام مصری که سعی می کرد ایران را در کنار رژیم صهیونیستی در زمینه مسایل هسته ای بنشاند گفت که ما مایل نیستیم شاهد یک ایران هسته ای یا یک اسرائیل هسته ای باشیم.
این مغالطه ابوالغیط در حالی است که فعالیت های هسته ای ایران به گواهی آژانس انرژی اتمی صلح آمیز است و ایران عضو ان.پی.تی است و همکاری مأثر و فعال با آژانس دارد اما رژیم صهیونیستی نه تنها عضو ان.پی.تی نیست بلکه با داشتن 020 کلاهک هسته ای بزرگ ترین خطر برای کشورهای منطقه محسوب می شود.
جالب اینجاست که مقرن بن عبدالعزیز رئیس هیئت عربستان سعودی در اجلاس امنیت هسته ای واشنگتن هم مانند ابوالغیط به سفسطه گری علیه ایران پرداخت و مدعی شد ایران باید به آژانس بین المللی انرژی اتمی فرصت بازرسی از تأسیسات هسته ای خود را بدهد.
این گفته مقرن بن عبدالعزیز در شرایطی است که بارها بازرسان آژانس از تأسیسات هسته ای ایران دیدن کرده اند. کارشناسان و تحلیلگران معتقدند در اجلاس امنیت هسته ای واشنگتن که با حضور 74 کشور برگزار شد آمریکا در جلب حمایت کشورها برای تحریم علیه ایران ناکام ماند.

/ 0 نظر / 9 بازدید