"عملیات مملو از شگفتی"/ اشتاینیتز: نمیدانیم چه رخ خواهد داد

"عملیات مملو از شگفتی"/ اشتاینیتز: نمیدانیم چه رخ خواهد داد

یک روزنامه صهیونیستی نوشت در خلال علمیات "لبه محافظ" ارتش اشغالگر قدس، تاکتیک‌های حماس برای مقامات سیاسی، اطلاعاتی و نظامیِ این رژیم قابل پیش‌بینی نبود. حتی یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات اسرائیل، گفته بود: ما هنوز نمی‌دانیم چه اتفاقی رخ خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، روزنامه صهیونیستی جروزالم پست چاپ فلسطین اشغالی، روز شنبه در مقاله‌ای با عنوان «عملیات مملو از شگفتی» به قلم هرب کینون نوشت: عملیات "لبه محافظ" براساس برنامه (از قبل تعیین شده) پیش نرفت، زیرا حرکات حماس غیرقابل پیش‌بینی بود.

به عنوان مثال، براساس استدلال‌های ما (صهیونیستها)، وقتی حماس این همه کوبیده شده بود و حملات سنگین هوایی و موشکی به غزه ادامه داشت، این گروه باید بلافاصله آتش‌بس را می‌پذیرفت، اما چنین نشد و حماس آتش‌بس‌های متوالی را منوط به برآورده شدن شرایط خود میدانست. این، باعث شگفتی مقامات ما شده بود. حتی یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات اسرائیل، گفته بود: ما هنوز نمی‌دانیم چه اتفاقی رخ خواهد داد.

نیروی مقاومت فلسطین

این روزنامه  افزود: اگر یک فرد  معمولی در خیابان، این را می‌گفت، تعجبی نداشت، اما اشتاینیتز، نه تنها وزیر اطلاعات است، بلکه در جلسات کابینه امینتی نیز شرکت می‌کند و همچنین شخصیتی است که به بنیامین نتانیاهو، رییس کابینه اسرائیل، نیز نزدیک محسوب می‌شود. از اینرو، انتظار نمی‌رفت که شخصی مانند اشتاینتیز نتواند واکنش حماس را به پیشنهاد آتش‌بس بسنجد و مانند شخصی که در تاریکی مطلق گرفتار شده، به در و دیوار دست بزند و برای پیدا کردن راه خود با مشکل روبرو شود. جای شگفتی است که حتی اشتاینیتز قادر نبود برنامه‌ها و تاکتیک‌های حماس را پیش‌بینی کند.

البته باید اذعان کرد که استدلال و منطق حماس با ما کاملاً فرق دارد. مثلاً حماس از خط‌کشی کاملاً متفاوت از ما برای اندازه‌گیریِ «موفقیت» استفاده می‌کند، زیرا اگر شرایط غزه (خسارات و تلفات گسترده) برای ما بوجود می‌آمد، نمی‌توانستیم آن را برای خود پیروزی قلمداد کنیم. تمامی این شرایط باعث شده بود که پیش‌بینی وقایع و تاکتیک‌های حریف در جنگ اخیر غزه برای همه، حتی مقامات ارشد آن، بسیار دشوار شود.

نویسنده این مقاله افزود: یکی دیگر از نکات غیرقابل پیش‌بینی در رابطه با عملیات لبه محافظ این بود که با وجودی که مردم اروپا بشدتِ هرچه تمام‌تر و حتی بعضاً با حالت خشونت‌آمیز به رژیم ما اعتراض و علیه آن تظاهرات می‌کردند، مقامات ارشد کشورهای اروپایی، مانند آلمان، انگلیس و فرانسه، همچنان از رویه حاکم حمایت می‌کردند. در واقع بجز مردم، دولت‌های اروپایی اعتراض نمی‌کردند، خویشتن‌دار بودند و عملیات لبه محافظ (و اهداف آنرا) درک می‌کردند.

تظاهرات مردم فرانسه علیه صهیونیستها

تظاهرات ضداسرائیلی در خیابان‌های اروپا نشان‌ میدهدکه: اولاً این تظاهرات و اعتراضاتِ گسترده حاکی از افزایش قابل‌توجه جمعیت مسلمانان در کشورهای اروپایی است. ثانیاً این اعتراضات برملا‌کننده‌ افزایش احساسات صهیونیست‌ستیزی در سراسر اروپا است که دولت‌های اروپایی باید با آن مقابله کنند. مشکل دیگر این بود که اینبار در تظاهرات علیه ما در خیابان‌های کشورهای اروپایی، بجای صدها نفر، هزاران نفر شرکت می‌کردند (دهها برابر جمعیت سابق). گستردگی و پرجمعیت بودن تظاهرات‌های اروپایی در حمایت از فلسطینیان باعث شده بود که رسانه‌ها و مطبوعات بیش از پیش وادار به دادن پوشش خبری به آن بشوند که به نوبه خود، باعث تشویق و ترغیب مردم در سایر کشورهای جهان به برپایی تظاهرات علیه رژیم ما می‌شد.

نویسنده این مقاله در خاتمه افزود: با این‌حال، بسیار شرم‌آور است که بنیامین نتانیاهو که بالاترین مقام سیاسی در اسرائیل است، هنوز هیچ برنامه یا چشم‌اندازی برای آینده مناسبات میان ما و فلسطینیان در کرانه باختری و حماس ارائه نکرده است و در این خصوص حتی از وزرای کابینه خود نیز عقب افتاده است.

 

دانلود
 
/ 0 نظر / 23 بازدید