اخراج یک استاد مخالف صهیونیسم از دانشگاهی در آمریکا

اخراج یک استاد مخالف صهیونیسم از دانشگاهی در آمریکا

یک مجله آمریکایی از اخراج استاد دگراندیش و مخالف صهیونیسم از دانشگاه های آمریکا خبر داد.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، مجله «این دیر تایمز» اعلام کرد: «دان واگنر» مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه «نورث پارک» و فعال حقوق بشر در امور فلسطین که دارای محبوبیت چشمگیری در میان دانشجویان بود، بعد از 15 سال تدریس به علت بیان دیدگاه های خود در مورد قضیه فلسطین، از این دانشگاه اخراج شد.
این مجله آمریکایی افزود: با وجود اینکه مدیران دانشگاه، فسادهای مالی را علت اخراج وی بیان کرده اند، اما بسیاری از دانشجویان و برخی از اعضای دانشکده وی معتقدند که اخراج وی ناشی از دیدگاه های سیاسی اش بوده است.
بنابر اظهار دانشجویان، واگنر، پنج سال پیش در آستانه استخدام رسمی، به دلیل بیان دیدگاه های سیاسی اش از این امر بازماند. نورث پارک، تتها دانشگاه مسیحی پروتستان در آمریکا است که دارای مرکز مطالعات خاورمیانه بوده و واگنر، مدیر آن، ائتلاف آمریکا با اسرائیل را زیر سوال برده بود.
واگنر پیش از این نیز با انتشار مقاله ای متذکر شد: مسلمانان و دیگر اقلیت های غیریهودی در آمریکا، تعارضی با مسیحیت ندارند و در حقیقت، این صهیونیست های مسیحی هستند که دشمنان علنی اسلام اند. این تایمز در ادامه با اشاره به دیگر موارد محدودیت آزادی بیان در دانشگاه های آمریکایی متذکر شد: در سال 2007 «نورمن فینکل اشتاین» استاد علوم سیاسی نیز بعد از درگیری با یک استاد حقوق دانشگاه هاروارد که حامی اسرائیل بود، از استخدام رسمی بازماند. اشتاین که والدینش بازمانده اردوگاه مرگ نازی بودند، صهیونیست ها را متهم به سوءاستفاده از هولوکاست برای کسب منابع مالی از دولت های غربی کرده بود.
وی اظهار داشته بود که تصمیم به جلوگیری از استخدام وی، کاملا سیاسی بوده و نقض تاسف بار آزادی اندیشه در آمریکا محسوب می شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید