سفر مشکوک خبرنگار آمریکایی به تهران لغو شد

سفر مشکوک خبرنگار آمریکایی به تهران لغو شد

 

در پی گزارش افشاگرانه خبرگزاری فارس، سفر مشکوک یک خبرنگار آمریکایی که در وقایع پس از انتخابات علیه قانون و رای مردم ایران اخبار دروغ منتشر می کرد، لغو شد، باربارا اسلوین در گزارشی خبرگزاری فارس را عامل تاخیر در سفر به ایران اعلام کرد.

به گزارش فارس، ورود سهل الوصول این خبرنگار آمریکایی در حالی قرار بود انجام شود که خبرنگاران ایرانی از محدودیت های شدیدی برای حضور و تهیه گزارش از آمریکا برخوردارند.خبرگزاری فارس از دوسال پیش درخواست تاسیس دفتر خود در واشنگتن را ارائه داده اما با کارشکنی طرف آمریکایی و برخی افراد دیگر روبرو شده است.

"باربارا اسلوین "، خبرنگار آمریکایی که سفر وی به ایران به دلیل خبر اخیر خبرگزاری فارس لغو شد، در مقاله‌ای در مجله "فارین پالسی " آمریکا به حمله علیه گزارش فارس پرداخت.

مطلب اسلوین که با قلمی تند و از روی عصبانیت نوشته شده بود، خبرگزاری فارس را یک خبرگزاری افراطی نامیده و گزارش آن تحت عنوان "سفر مشکوک خبرنگار آمریکایی حـامی جریان فتنه به ایـران " را عامل لغو سفر وی به ایران عنوان کرد.

وی در بخشی از این گزارش نوشت که از مترجم و هماهنگ‌کننده خود در ایران خواسته است تا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران بخواهد که در صورت سفر وی به ایران، امینت شخصی‌اش را تضمین کند، که با این پاسخ که بهتر است سفر خود را به تعویق بیندازد مواجه شده است.

فارس اخیرا در گزارشی نوشت: "باربارا اسلوین " روزنامه‌نگاری که در خلال حوادث پس از انتخابات مواضع ضد ایرانی بسیاری داشته و یکی از حامیان جنبش سبز در رسانه‌های آمریکا به شمار می‌رود، در اقدامی تأمل‌انگیز توسط دستگاههای مربوطه با دریافت ویزای ایران، بزودی به کشورمان سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، اسلوین یکی از مفسران دائم سیاست خارجه آمریکا در "نشنال پابلیک رادیو "، " Public Broadcasting System " و شبکه " C-SPAN " است. وی قبل از آنکه به خارج از آمریکا حرکت کند، نویسنده و ویراستار بخش "بازبینی هفته " روزنامه آمریکایی "نیویورک‌تایمز " بوده است. باربارا مدرک لیسانس خود را در رشته زبان و ادبیات روسی در دانشگاه هاروارد کسب کرده است و در دانشگاه دولتی لنینگراد نیز تحصیل کرده است. وی یکی از اعضای شورای روابط خارجی است.

نکته تامل برانگیز تر پیرامون سفر این خبرنگار آمریکایی به کشورمان این است که نام موسسه ای که اسلوین عضو آن است، در لیست اعلام شده موسسات برانداز وزارت اطلاعات آمده است، ولی چرا کارمند این موسسه حکم برائت گرفته، و آزادانه می تواند به ایران سفر کند مشخص نیست؟

اسلوین در بخشی از جدیدترین مقاله خود با عنوان "مخالفان ایران مخفیانه در حال رشد هستند " در جهت حمایت از جنبش سبز نوشته است: کارشناسان ایرانی بر این باور هستند که جنبش مخالفان ایران هنوز یک رهبر کاریزما ندارد اما دارای گروهی از سازماندهندگان رو به رشد و مختلف از جمله دانشجویان بی‌شمار و کارآزمودگان حادثه کوی دانشگاه در سال 1999 می‌باشد.

وی ادامه داده "از آنجایی که دولت ایران بر این دو فرد [موسوی و کروبی] متمرکز شده است، نسل جدیدی از فعالان این جنبش در پشت صحنه در حال تلاش هستند تا این جنبش را حفظ کنند. "

وی که قبلا به ایران آمده و با هاشمی‌رفسنجانی و موسوی ملاقات داشته، طی مقاله‌ای در مجله واشنگتن تایمز به کمک سعاد .ج (دختر یکی از کارمندان فعلی دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن)، از موسوی حمایت کرده و بر علیه بسیج مقاله نوشته‌است. در حرکت دیگر باربارا اسلوین به همراه مهدی جدی‌نیا که در تلویزیون WIN TV که صاحب آن شخصی بنام بهروز بهبودی است و از دین اسلام به مسیحیت روگرادانیده است ! و با هدف براندازی ایران با سناتور مک کین و جمهوریخواه کار می‌کند، مقالاتی را برعلیه ایران نوشتند.در زمینه اهداف این سفر به نظر می‌رسد پیامهائی از طرف جمهوریخواهان آمریکا توسط باربارا با رهبران فتنه رد و بدل خواهد شد.

برخی از عناوین مقالات اسلوین که در روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز اخیرا به چاپ رسیده عبارتند از "با گسترش تظاهرات، دولت ایران یکهزار نفر را دستگیر کرد "، "بی‌ثباتی در پس کج‌خلقی‌های ایران "، "مخملباف: تحریم‌های ایران ناکافی است "، "ایران به دنبال زمان بیشتری برای توافق تبادل اورانیوم است ".

همچنین باربارا اسلاوین سردبیر سابق روزنامه دست راستی وصهیونیستی واشنگتن تایمز ، اخیراً در رابطه با سفرهای خود به ایران نوشته‌است: من در طول 13 سال گذشته شانس آورده و هفت بار موفق به اخذ روادید جهت سفر به ایران شدم. اما پس از مقاله‌ای در مورد رضا پهلوی این مسئله را آموختم که هیچگونه ضمانتی وجود ندارد.

وی در ادامه می‌نویسد: مرزبانان عوض می‌شوند و لازم است "کارچاق کن "‌های جدید استخدام شوند تا راه را برای خبرنگار هموار نمایند. گاه بنظر می رسد دولت ایران خبرنگاران آمریکائی کم اطلاع و انعطاف پذیر را ترجیح می‌دهد اما در مورد من اینچنین نبوده است. در حقیقت باید بگویم دسترسی من به مقامات ایرانی با گذشت زمان بهتر شده است. "

"باربارا اسلوین "، معاون سردبیر بخش جهان و امنیت ملی در روزنامه آمریکایی‌ "واشنگتن‌تایمز " قبل از آنکه در ژوئیه سال 2008 به روزنامه واشنگتن‌تایمز بپیوندد، نویسنده کتاب سال 2007 درباره ایران با عنوان "دوستان تلخ، دشمنان صمیمی:ایران، آمریکا و مسیر پیچیده به سمت تقابل " بود.

اسلاوین می‌نویسد که برای نوشتن این کتاب از حمایت مالی مرکز وودرو ویلسون برخوردار بوده است. اسلاوین در این کتاب کراراًً از خاتمی به عنوان فردی روشنفکر و اصلاح‌طلب یاد می‌کند و از رئیس جمهور کنونی ایران با بکاربردن واژه‌هائی حاکی از عدم آگاهی و عدم تجربه سخن میراند و می‌توان گفت دولت خاتمی را تأیید و دکتر محمود احمدی نژاد را بعنوان فردی شدیداً مخالف آمریکا محکوم می‌نماید. نویسنده می‌افزاید: "در مقایسه با خاتمی که فردی با نزاکت و جذاب بود که متأسفانه در آخر کار نتوانست موفق شود، [آیت الله]خامنه‌ای و دیگر روحانیون، دست راستی های مستبد بنظر می‌آمدند. اما در مقایسه با احمدی نژاد، [آیت الله]خامنه‌ای میانه رو بوده و رهبری فرزانه است که بموقع در مسائل کشوری مداخله می‌کند تا فعالیتهای رئیس‌جمهور جوان رادیکال را کنترل کند.

/ 0 نظر / 3 بازدید