روسیه در آستانه یک معامله جدید علیه ایران پس از باج‌دهی امریکا

روسیه در آستانه یک معامله جدید علیه ایران پس از باج‌دهی امریکا

 

پس از آنکه اوباما رئیس جمهور امریکا سال گذشته با معلق کردن طرح سپر موشکی این کشور در شرق اروپا نظر مساعد روس‌ها را برای فاصله گرفتن از ایران تا حدود زیادی جلب کرده بود، روز گذشته نیز گام دیگری برای امتیازدهی به این کشور برداشت و تحریم‌های قبلی خود علیه چند شرکت روسی را لغو کرد تا همراهی مسکو را نیز با پیش‌نویس قطعنامه ضدایرانی که به شورای امنیت ارائه داده است، داشته باشد.

به گزارش رجانیوز، این چهار شرکت روسی پیش از این به دلیل آنچه که همکاری تسلیحاتی و هسته‌ای با ایران عنوان شده بود، مورد تحریم دولت ایالات متحده قرار گرفتند. با این حال، فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تأکید بر لغو این تحریم‌ها افزود: روسیه رویکرد خود را در قبال ایران تغییر داده و در زمینه تسلیحات نیز محدودیت‌هایی نشان می‌دهد.

پیش نویس قطعنامه ای که آمریکا علیه تهران به شورای امنیت داده است، حتی فروش ادوات ابتدایی مانند تانک و توپ به ایران را هم ممنوع کرده است. در عین حال، ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل هنگام ارائه پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی حمایت کشورش را از آن پیش نویس اعلام و آن را متعادل توصیف کرد. وی البته گفت که این قطعنامه به صدور تسلیحات روسی به ایران لطمه ای نمی زند.

همچنین کنستاتین کاساچی" رییس کمیسیون بین الملل مجلس دومای روسیه درخصوص پیش نویس قطعنامه ضدایرانی در شورای امنیت گفت: تحریم ها علیه ایران به زیان مردم و اقتصاد این کشور نیست و در مفاد آن خطر کاربرد نیروی نظامی علیه ایران وجود ندارد.

توافق جدید روس‌ها با امریکا علیه ایران در شرایطی اتفاق می‌افتد که ناظران معتقدند دولت مسکو همواره "معامله بر سر ایران در آخرین لحظه" را به‌عنوان یک استراتژی ثابت در سیاست خارجی خود حفظ کرده و این رویکرد به‌ویژه در دوره ریاست جمهوری دیمیتری مدودیوف تشدید شده است، به طوری که بر مبنای این استراتژی، روس‌ها، تا آخرین لحظه بر سر ایران چانه‌زنی می‌کنند و هنگامی که مطمئن شدند قیمت معامله ایران بیش از این برای آن‌ها افزایش نخواهد یافت، توافق را نهایی می‌کنند.

بنا بر این گزارش، بازی روس‌ها در خصوص زمان راه‌اندازی نیروگاه بوشهر نیز جزء همین بازی‌های دوگانه روس‌ها است. این در حالی است که از دولت نهم به‌ویژه در طی سه سال اخیر، اتکای سیاست خارجی ایران به روسیه به نحوقابل ملاحظه‌ای کاهش یافته و برخلاف نگاه سنتی قبلی مبنی بر اینکه غرب در امریکا و شرق در روسیه خلاصه می‌شود، ظرفیت‌های متعدد دیپلماتیک توسط جمهوری اسلامی به‌خصوص در آسیا، امریکای لاتین و افریقا فعال شده است که نشست سه‌جانبه و بیانیه مشترک ایران، ترکیه و برزیل نیز نمونه‌ای از همین ظرفیت‌سازی‌ها است.

/ 0 نظر / 3 بازدید