ویکلی استاندارد ،ایران آمریکا را در سازمان ملل شکست داد

ویکلی استاندارد ،ایران آمریکا را در سازمان ملل شکست داد

یک مجله آمریکایی در تحلیلی از کنفرانس بازنگری ان.پی.تی نوشت که ایران، ایالات متحده آمریکا را در عرصه سازمان ملل شکست داد.
هفته نامه «ویکلی استاندارد» که به نومحافظه کاران آمریکایی نزدیک است، در آغاز با اشاره به موفقیت های ایران از جمله در انتخاب این کشور به عضویت کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل متحد نوشت: این انتخاب در حالی انجام شد که خانم سفیر آمریکا در سازمان ملل حتی در زمان رای گیری حضور نداشت. با این حال، موفقیت یاد شده اصلا با اتفاقی که در جریان همایش «بازبینی پیمان منع گسترش سلاح های اتمی» (ان پی تی) در نیویورک روی داد قابل مقایسه نیست.
«ویکلی استاندارد» سپس با اشاره به شکست های آمریکا در تصویب پیشنهادهای اصلاحی موردنظر خود نوشت: دولت بوش در همایش سال 2005 (1384) روش هایی را برای اصلاح پیمان ان پی تی پیشنهاد کرد که هیچیک به تصویب نرسید.
«گری سیمور»، مرد قدرتمند هسته ای اوباما در این رابطه گفته است «اصلاح ان پی تی از تغییر قانون اساسی آمریکا دشوارتر است.» دیپلمات های کشورهای دیگر نادان نیستند. آنها می دانند پیمان کنونی چه منافعی برایشان دارد و حاضر نیستند حتی یک واژه از آن را به سادگی تغییر دهند.
در چنین شرایطی دولت اوباما بدون داشتن دستور کار مشخصی، پا به همایش اخیر گذاشت و ترجیح داد تنها بر موضوع «تهران» تمرکز کند. یکی از مقام های کاخ سفید هم پیش از کنفرانس گفته بود: این نشست کلا درباره ایران است.
هیلاری کلینتون وزیرخارجه آمریکا نیز در همین رابطه اعلام کرده بود: ما به ایران اجازه نخواهیم داد که موضوع همایش را از «خود» به سوی دیگری منحرف کند.
اما ایران موضوع را منحرف نکرد، بلکه مصر این کار را برای ایران انجام داد و دولت اوباما هم به ناچار آن را پذیرفت.
ویکلی استاندارد ادامه داد: برای آگاهی از آنچه روی داد باید نگاهی گذرا به دهه 1990 بیاندازیم. این دهه ای است که «جرج ویل» از آن به عنوان تعطیلات آمریکا در تاریخ یاد می کند. پیمان ان پی تی قرار بود در سال 1995 (1374) به پایان برسد. بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا، ناامیدانه به دنبال تمدید پیمان بود و در چنین شرایطی به تایید کشورهای غیرمتعهد به ویژه کشورهای عرب نیاز داشت. به همین دلیل او اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از تصویب یک قطعنامه که خواهان «منطقه ای عاری از سلاح های اتمی در خاورمیانه» باشد حمایت خواهد کرد.
گرچه آن اعلام حمایت به معنای فشار عرب ها بر تنها کشور دارای سلاح هسته ای در خاورمیانه، یعنی اسرائیل تعبیر می شد، اما محاسبه کلینتون این بود که در غیراینصورت و عدم تمدید پیمان، تهدیدی جدی تر علیه اسرائیل به وجود خواهد آمد.
محاسبه کلینتون تا حدی درست بود. اتفاق خاصی برای اسرائیل رخ نداد و موضوع خیلی زود فراموش شد و 15 سال از آن سخنی به میان نیامد: تا هفته پیش که مصر دوباره موضوع را مطرح کرد و 5 عضو دایم شورای امنیت را متقاعد کرد که بیانیه مشترکی در پشتیبانی از آن صادر کنند. در نتیجه به جای آنکه موضوع نشست «کلا درباره ایران» باشد، کلا درباره اسرائیل پیش رفت.
این مجله آمریکایی در نهایت نتیجه گرفت: ایران، ایالات متحده آمریکا را در عرصه سازمان ملل شکست داد

/ 0 نظر / 4 بازدید