ایهود باراک: اشغال لبنان مصیبتی برای ارتش اسرائیل بود

مشروح گفت‌وگو با رادیو رژیم صهیونیستی،
ایهود باراک: اشغال لبنان مصیبتی برای ارتش اسرائیل بود

خبرگزاری فارس: وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اشغال لبنان را مصیبتی 18ساله برای این رژیم خواند و زمانی را یادآور شد که نظامیان رژیم صهیونیستی به صورت نیم خیز در جستجوی اجساد دوستان خود در لبنان بودند.


به گزارش فارس، رادیو رژیم صهیونیستی گفتگوی ویژه‌ای را با "ایهود باراک " وزیر جنگ این رژیم برگزار کرده است که به علت اهمیت این گفت‌وگو مشروح آن را در زیر می‌بینید.
باراک در این گفت‌وگو با بررسی عقب‌نشینی از لبنان در سال 2000 و همچنین افزایش توان موشکی حزب‌الله لبنان و عدم امکان ممانعت آن از این پیشرفت اشاره کرده و نکاتی نیز در رابطه با مانور نقطه تحول 4 مطرح کرده است.

* حضور در لبنان مصیبتی 18 ساله برای اسرائیل بود

مجری رادیو رژیم صهیونیستی در ابتدا از باراک پرسید که آیا عملا حمله‌ای از سوریه یا لبنان به سرزمین‌های اشغالی ممکن است و اینکه آیا اسرائیل در این مانور خود را برای حملات موشکی ایران نیز آماده کرده است یا نه؟
باراک در پاسخ به این سوال گفت: این مانور مختص به جبهه داخلی است و برای چهارمین بار متوالی انجام می‌شود، قبل از هر چیزی وظیفه ما این است که آماده باشیم، بر کسی پوشیده نیست که موشک‌های زیادی در اندازه‌های مختلف در اطراف ما قرار دارد، مثلا فقط در لبنان 45 هزار موشک قرار دارد که ده‌ها هزار فروند از آنها و در شمال این کشور قرار دارد و چند صد فروند از این موشک‌ها اسرائیل را نشانه رفته است.


*حزب‌الله لبنان بسیار قویتر از گذشته شده است

خبرنگار صهیونیست در ادامه از عقب‌نشینی نیروهای رژیم صهیونیستی از لبنان در زمان نخست‌وزیری باراک پرسید و گفت: با وجود خوشحالی نظامیان و خانواده‌های آنان در آن زمان اما الان حزب‌الله لبنان بسیار قویتر از گذشته شده است، در واقع ما الان درباره جلوگیری از سقوط موشک بر سرمان آموزش می بینیم و همین حزب‌الله در جنگ دوم لبنان شکست نخورد، آیا ما در این مورد دستاوردی داشتیم؟
باراک در پاسخ به این سوال گفت: اولا من از تصمیمی که گرفته‌ام به خودم افتخار می‌کنم، در این تصمیم مصیبت 18 ساله در لبنان به پایان رسید، مصیبتی که به کشته شدن هزار نظامی اسرائیلی منجر شد، کمربندی امنیتی نمی‌توانست مانع از سقوط موشک‌های کاتیوشای کوتاه‌برد در الجلیل بشود، اگر قرار باشد یک سوال منطقی در این مورد مطرح کنیم این است که چرا این اتفاق ده سال قبل روی نداد؟
وی ادامه داد: من همیشه این سخن را می‌شنوم که عقب‌نشینی از لبنان باعث افزایش قدرت حزب الله شده است و اگر این حزب ضربه قوی را دریافت می‌کرد، نمی‌توانست خود را قدرتمندتر کند، اما واقعیت تاریخی نشان می‌دهد که افزایش سریعتر توان نظامی حزب الله لبنان بعد از جنگ سال 2006 بود که ضربه بسیار قوی‌تری در آن زمان به آن وارد شد. حزب‌الله از 14 هزار موشکی که تنها می‌توانست تا منطقه الخضیرة را پوشش دهد، قدرت خود را به 40 هزار موشک افزایش داده است، بنابراین این ضربات مهلک به تضعیف حزب‌الله منجر نشده است و اسرائیل از طرف‌های مختلف در چالش قرار گرفته است و همواره در معرض این چالش‌ها قرار دارد.
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با تمام این اوضاف ادامه داد: البته من به شش سال آرامشی که بعد از عقب‌نشینی از جنوب لبنان پشت سر گذاشتیم و نظیر آن را پیش از آن ندیده بودیم، افتخار می‌کنم، همانطور که به سه سال گذشته که در پی جنگ دوم لبنان ایجاد شده و از تمام سال‌های قبل بیشتر است نیز افتخار می‌کنم.
باراک در عین اینکه نتوانست از شکست در جنوب لبنان و جنگ 33 روزه فرار کرده و آن را توجیه کند، گفت: برخی می‌گویند، عقب‌نشینی از لبنان شکست بود، چون کابینه شش سال بعد دوباره تصمیم به حمله به این کشور را گرفت، بعضی نیز می‌گویند که اگر عملیات ربایش از سوی حزب الله لبنان سه سال بعد از زمان کنونی آن روی می‌داد، الان این آرامش وجود نداشت، تمام این حرفها پوچ و توخالی است.


*زمانی نظامیان اسرائیل به صورت نیم‌خیز دنبال جنازه‌های دوستان خود بودند


مجری در ادامه این گفت‌وگو از نحوه عقب‌نشینی از لبنان سوال کرد و گفت: بسیاری می‌گویند ارتش اسرائیل از جنوب لبنان فرار کرد، همسایه‌های ما نیز این موضوع را دنبال کردند و نتیجه‌هایی از آن گرفتند، به نظر شما آیا درست نبود عقب‌نشینی با روش دیگری انجام شود تا این موضوع پیروزی برای طرف دیگر به حساب نیاید؟
باراک در پاسخ به این سوال گفت: من مطمئن بودم که خروج از لبنان باید صورت گیرد، در این منطقه فرماندهان میدانی و خوبی بودند، موفاز رئیس ستاد ارتش بود و "گابی اشکنازی " فرمانده منطقه بودند، کابلینسکی و بنی گینش هم فرماندهی بخش‌هایی را برعهده داشتند، من فرماندهانی بهتر از اینها سراغ نداشتم که نحوه خروج بهتر از لبنان را بلد باشند، ما بدون حتی یک زخمی از لبنان خارج شدیم، من به یاد دارم زمانی را که نظامیان ما به صورت رکوع رفته در گذرگاه فیلادلفی به دنبال جنازه‌های دوستان خود بودند.
وی ادامه داد: من می‌خواهم این سوال را مطرح کنم این موضوع از نظر قدرت و میزان بازدارندگی آن چگونه بود؟ این سخن که عقب‌نشینی بر قدرت بازدارندگی ضربه می‌زند، اشتباه است. چرا مخالفان عقب‌نشینی به این نکته اشاره نمی‌کنند که بعد از شش سال موشک‌های لبنان بر روی اسرائیل فرود آمد؟ آنها می‌گویند که بعد از عقب‌نشینی فرود موشک‌ها به سرزمین‌های اشغالی ادامه داشت. در آن زمان یکی از اعضای کنیست اسرائیل بلافاصله بعد از عقب‌نشینی، از مناطق شمالی بازدید کرد تا کاتیوشاهای فرود آمده بر اسرائیل را ببیند، اما هیچ کدام از این موضوعات مطرح نبود.


*انتفاضه فلسطین ربطی به عقب‌نشینی از لبنان نداشت

باراک در ادامه توجیه خود در زمینه فرار از لبنان افزود: ما زمان آرامش زیادی را بردیم، همچنین من در رسانه‌ها شنیده‌ام که عقب‌نشینی از لبنان را علت آغاز انتفاضه اعلام کرده‌اند، من بعدا این را اعلام خواهم کرد که انتفاضه به این علت آغاز شده است که ما بر ملتی دیگر تسلط داریم. کسانی که اعتقاد دارند اگر ما در لبنان باقی می ماندیم انتفاضه‌ای صورت نمی‌گرفت، سخت در اشتباهند. آیا فلسطینی‌ها می‌گفتند ای دوستان؛ اسرائیل در لبنان باقی مانده است، پس باید سی سال دیگر زیر سلطه اسرائیل بمانیم، من به آنها می‌گویم که اگر ما از جنوب لبنان عقب‌نشینی نمی‌کردیم، نمی‌توانستیم طرح دیوار حائل را اجرا کنیم.
وی درباره کرانه باختری و احتمال تبدیل آن به محور دیگری از مقاومت گفت که این الفبای هر گونه توافق در آینده است، ممکن نیست وضعیتی که در لبنان و غزه به وجود آمده است، در اینجا شکل بگیرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید