علت گریز سران فتنه از مواجهه با مردم چیست؟

علت گریز سران فتنه از مواجهه با مردم چیست؟

 

شبکه ایران: درحالی که رسانه‌ها و سایت‌های حامی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، درخواست‌های متعددی را برای حضور این افراد در نمایشگاه کتاب ارائه کرده بودند، آقایان موسوی و کروبی ترجیح دادند تا در خانه بمانند و در میان مردم حاضر نشوند.

واکنش مردم به حضور موسوی و کروبی در اماکن عمومی

حدود سه ماه از آخرین حضور مهدی کروبی و میرحسین موسوی در میان مردم می‌گذرد؛ حضوری که خاطره خوبی برای این افراد به حساب نمی‌آید. مواجهه با مردمی که از سخنان و مواضع ساختارشکنانه آن‌ها به شخم آمده بودند و منتظر بودند تا اعتراض خود را به اطلاع این افراد برسانند، شرایطی را رقم زد که آقایان موسوی و کروبی مجبور شدند تنها چند دقیقه بعد از حضور در جمع راهپیمایان 22 بهمن، ترجیح دهند که به کمک محافظان خود از میان جمعیت بیرون بیایند و توسط خودروی شخصی، به مکانی خلوت بروند که اثری از حضور مردم در آنجا نباشد.

البته این نخستین بار نیود که حضور آقایان موسوی و کروبی در میان مردم با واکنش شدید آن‌ها روبرو می‌شد. پرتاب لنگه کفش به سوی مهدی کروبی در نمایشگاه مطبوعات و اعتراض گسترده به حضور مشاور میرحسین موسوی در همان نمایشگاه هم جزو اتفاقاتی بود که عدم حضور سران اصلاحات در میان مردم را توجیه می‌کرد؛ چنانچه مجید انصاری، عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز در پاسخ به این سوال که چرا اعضای این مجمع در راهپیمایی روز 9 دی حضور نیافتند، پاسخ داد: "چرا باید در راهپیمایی‌ای شرکت کنیم که به ما ناسزا می‌گویند و با ما برخورد می‌کنند؟"

به همین دلیل بود که بعد از راهپیمایی 22 بهمن، آقایان موسوی و کروبی ترجیح دادند تا کمتر در اماکن عمومی حاضر شوند و به جای صحبت رودررو با مردم، به انتشار بیانیه و فیلم‌های ضبط شده در اینترنت بپردازند.

نمایشگاه کتاب؛ بیاییم یا نیاییم؟

این رویکرد زمانی رنگ و بوی دیگری به خود گرفت که در آستانه بازگشایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب، اخباری در سایت‌های ضدانقلاب مبنی بر حضور آقای کروبی در نمایشگاه منتشر شد. این سایت‌ها حتی به نقل از سایت رسمی آقای کروبی (سحام نیوز)، روز و ساعت حضور وی را نیز اعلام کردند و از مخاطبان خود خواستند که با حضور در زمان معین شده، به استقبال او بروند. البته انتشار این خبر در فضای مجازی باعث شد تا مردم و جوانانی که نسبت به مواضع و عملکرد آقای کروبی در سال گذشته انتقاد داشتند هم خود را برای دیدار با وی و ابراز اعتراض خود آماده کنند.

پس از اینکه این افراد برای دیدار با شیخ اصلاحات اعلام آمادگی کردند، سایت سحام نیوز خبر مربوط به حضور آقای کروبی در نمایشگاه را حذف کرد. این اقدام درحالی صورت گرفت که برای حضور وی در نمایشگاه تبلیغات گسترده‌ای صورت گرفته بود. در همان زمان از سوی منابع خبری عنوان شد که علت عدم حضور مهدی کروبی در نمایشگاه، نگرانی از واکنش مردم به حضور او در یک مکان عمومی بوده است.

میرحسین موسوی هم اساسا ترجیح داد در واکنش به دعوت اپوزیسیون برای حضور در نمایشگاه، سکوت کند و به همراه همسرش، به محکوم کردن اعدام تروریست‌های گروهک پژاک بپردازد.

سالگرد انتخابات و واهمه از حضور میان مردم

روند گوشه‌نشینی آقایان موسوی و کروبی در ماه‌های گذشته سبب شده تا این سوال در نزد اپوزیسیون مطرح شود که آیا این افراد برای سالگرد انتخابات، دست به اقدام عملی علیه نظام خواهند زد یا خیر؟

این مساله از آنجا دارای اهمیت است که شنیده‌هایی که از جلسات خصوصی این افراد منتشر شده، حکایت از نگرانی شدید سران اصلاحات از حضور در میان مردم و اعتراضات محتمل مردم نسبت به آن‌هاست؛ موضوعی که موجب شده تا میرحسین موسوی و مهدی کروبی نتوانند به تصمیم مشخصی برای حضور در اماکن عمومی برسند.

این مساله از سوی فعالان سیاسی، ترس این افراد از پرداخت هزینه حضور در میان مردم ارزیابی شده است؛ زیرا اعتراضات گسترده مردمی به این افراد نشان می‌دهد که دعاوی مربوط به تعدد هوادار برای آقایان موسوی و کروبی، بیشتر از آنکه از یک حقیقت سرچشمه گرفته باشد، ناشی از توهم است.

عصبانیت حامیان دیروز از گوشه‌نشینی امروز موسوی و کروبی

به نظر می‌رسد این واکنش از سوی آقایان موسوی و کروبی پس از اعتراضات گسترده مردمی به حضورشان در اماکن عمومی بازمی‌گردد و این افراد با توجه به واکنش محتوم مردم نسبت به حضور آن‌ها، ترجیح می‌دهند تا به جای اینکه وجهه خود را در معرض خطر قرار دهند، از حامیان خود بخواهند تا رویه سال گذشته را مبنی بر حضور در خیابان و ایجاد ناآرامی در پیش بگیرند.

اتخاذ این رویکرد از جانب سران اصلاحات سبب شده تا برخی از حامیان و هواداران این جریان، اعتراضات جدی و شدیدی را نسبت یه میرحسین موسوی و مهدی کروبی ابراز کنند. این افراد معتقدند آقایان موسوی و کروبی تنها به صدور بیانیه‌های تکراری و بدون فایده اکتفا می‌کنند و حاضر نیستند همانند هواداران عادی خود برای مقابله با نظام، هزینه بدهند. این معترضین همچنین عنوان کرده‌اند که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، با هزینه کردن از مردم خود را به دید و بازدید از هم حزبی‌ها اختصاص می‌دهند.

این افراد رویکرد آقای موسوی و کروبی در ماه‌های اخیر را "جنبش عکس‌های یادگاری" نامیده‌اند و به شدت از آن انتقاد کرده‌اند و این رویکرد را نشانه عدم صدقت در سران اصلاحات دانسته‌اند.

با این حال فعالان سیاسی معتقدند با توجه به وجهه نامناسبی که میرحسین موسوی و مهدی کروبی به دلیل اقدامات ساختارشکن خود و همراهی با مخالفان جمهوری اسلامی ایران، در میان مردم دارند، به نظر نمی‌رسد روند خانه‌نشینی و صدور بیانیه بدون حضور در جامعه متوقف شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید