اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه جدید انگلیس

اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه جدید انگلیس

 

وزیر امور خارجه جدید انگلیس در کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود، با ابراز اظهاراتی ضد ایرانی نشان داد که دولت محافظه‌کاران در انگلیس قصد ندارد از تجربیات تلخ دولت کارگر در موضوعات بین‌المللی بهره‌مند شود.

به گزارش شبکه ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ویلیام هیگ" وزیر امور خارجه جدید انگلیس روز جمعه و در اولین روزهای کاری خود قول داد که دولت ائتلافی جدید انگلیس، همکاری نزدیکی با دولت اوباما در مورد تحریم ایران و تثبیت عراق داشته باشد.

* رویکرد دولت جدید انگلیس در مورد ایران مشابه دولت کارگر خواهد بود
هیگ که در یک کنفرانس مطبوعاتی به همراه هیلاری کلینتون همتای آمریکایی خود در واشنگتن سخن می‌گفت،‌ با تاکید بر اینکه آمریکا متحد ارشد انگلیس است،‌ متعهد شد که لندن به واشنگتن برای پیشبرد روند سازش میان اعراب و اسرائیل کمک کند‏.
وی همچنین تصریح کرد که سیاست انگلیس در مورد ایران تداوم خواهد داشت و رویکرد دولت جدید در این رابطه‌ نیز مشابه دولت کارگر خواهد بود.
این گزارش حاکیست؛ وزیر امور خارجه جدید انگلیس با تایید اظهارات کلینتون مبنی بر اینکه آمریکا انتظار ندارد ایران تا بعد از تحریم‌های جدید، پاسخی جدی برای رفع نگرانی‌های موجود در مورد برنامه هسته‌ای خود بدهد، گفت‏:‏ انگلیس برای تصویب قطعنامه شورای امنیت در مورد ایران، محکم در کنار آمریکا خواهد ایستاد.
این وزیر امور خارجه جنگ‌طلب انگلیس در پاسخ به این سوال که آیا لندن و واشنگتن ممکن است مجبور به مذاکره در مورد یک اقدام نظامی علیه ایران شوند؟ گفت:‏ ما حمایت از اقدام نظامی احتمالی در آینده را مردود ندانسته‌ایم اما فعلاً خواهان آن نیستیم.

* کورکورانه از آمریکا تبعیت نمی‌کنیم
ویلیام هیگ در عین حال، در بخش دیگر اظهارات خود، با اشاره به برخی اختلاف‌نظرها با آمریکا تاکید کرد: اگرچه روابط انگلیس و آمریکا همچنان رو به رشد خواهد بود اما لندن کورکورانه از واشنگتن پیروی نخواهد کرد‏.
بر اساس این گزارش، وزیر امور خارجه جدید انگلیس برنامه هسته‌ای ایران و مسئله افغانستان را مهمترین موضوعات سیاست خارجی کشورش دانست و اظهار داشت: انگلیس در خصوص این دو موضوع با آمریکا همراه است‏.
وی در عین حال تاکید کرد:‏ در بحث ایران، انگلیس از پیگیری یک راه حل مسالمت آمیز و اعمال تحریم‌ها برای رفع مشکل هسته‌ای ایران حمایت می‌کند.
هیگ همچنین افزود: ما و آمریکا در عمده مسایل امنیتی و اتمی هم عقیده هستیم اما موضوعاتی هم وجود دارد که ممکن است در مورد آن‌ها اشتراک نظر نداشته باشیم.

/ 0 نظر / 3 بازدید