گزارش خبری کیهان ازعمیق شدن اختلافات در شورای امنیت بر سر ایران

 

گزارش خبری کیهان ازعمیق شدن اختلافات در شورای امنیت بر سر ایران

سرویس سیاسی-
منابع خبری با اشاره به اظهارات اخیر سران کشورهای برزیل و ترکیه در حمایت از بیانیه تهران، اذعان وزیر خارجه آمریکا به وجود اختلاف نظر جدی میان واشنگتن و برازیلیا برسر ایران و همچنین مخالفت صریح لبنان با صدور هرگونه قطعنامه جدید علیه برنامه هسته ای ایران از عمیق شدن اختلافات در شورای امنیت خبر دادند.
خبرگزاری فرانسه در این باره گزارش داد: شکاف بین قدرت های بزرگ جهان تحت رهبری آمریکا و کشورهای نوظهور یعنی برزیل و ترکیه روز پنجشنبه همزمان با اختلاف ها برسرچگونگی مقابله با برنامه هسته ای ایران تشدید شد.
این گزارش در ادامه به بخش هایی از اظهارات اردوغان پرداخت که گفت: رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفت منتقدان توافق هفته گذشته ایران برزیل و ترکیه درباره مبادله سوخت به این پیشرفت دیپلماتیک که ترکیه در آن مشارکت داشت حسادت می کنند.
اردوغان تصریح کرد: برزیل و ترکیه میانجیگری کردند و به یک موفقیت دیپلماتیک دست یافتند اما کشورهای دیگر سالهاست در حال انجام دادن مذاکراتی بدون نتیجه هستند.
براساس گزارش خبرگزاری فرانسه این اظهارات اردوغان در واقع ضربه ای آشکار به آمریکا بود.
اذعان وزیر امور خارجه آمریکا به وجود اختلاف نظر میان این کشور و برزیل بر سر برنامه هسته ای ایران تحلیل ها درباره عمیق شدن شکاف در شورای امنیت سازمان ملل را قوت بخشیده است. خبرگزاری فرانسه در این باره نیز به نقل از هیلاری کلینتون گزارش داد: آمریکا و برزیل در مورد جلوگیری از برنامه هسته ای ایران اختلاف های بسیار جدی دارند.
کلینتون در شفاف ترین اظهارات خود درباره دیدگاهش در مورد همکاری برزیل با ترکیه با هدف میانجی گری در مبادله سوخت برای ایران افزود بدون شک ما با دیپلماسی برزیل در قبال ایران اختلاف هایی بسیار جدی داریم براساس این گزارش، این بحث ها شورای امنیت سازمان ملل متحد را با خطر شکاف در داخل آن روبرو می کند آمریکا از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و برزیل و ترکیه نیز از اعضای غیر دائم آن هستند.
در همین رابطه ادعای مقامات آمریکایی در همراه کردن چهار عضو دائم شورای امنیت با پیش نویس قطعنامه جدید تحریم ها علیه ایران در حالی مطرح می شود که منابع خبری از سفر ناموفق وزیر امور خارجه آمریکا به برزیل و آشکار شدن اختلافات میان دو کشور بر سر محتوای تحریم ها خبر دادند.
روزنامه روسی «نیز اویسیمایاکازیه تا» در این باره نوشت: «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه آمریکا نتوانست در سفر به پکن اختلافات موجود بین آمریکا و چین در خصوص مسائل کلیدی بین المللی، از جمله برنامه هسته ای ایران را از بین ببرد.
براساس این گزارش اختلاف نظر دو کشور همچنان بر سر متن قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل در خصوص تحریم شرکتهای ایرانی است.
مخالفت چین با محتوای پیش نویس قطعنامه تحریم ها علیه ایران در حالی صورت می گیرد که سه عضو غیر دائم شورای امنیت (ترکیه، برزیل و لبنان) پیش تر مخالفت خود را با اصل قطعنامه تحریم ها اعلام کرده اند.
«نبیه بری»، رئیس پارلمان لبنان در گفت وگو با روزنامه النهار چاپ لبنان در این باره تصریح کرد: لبنان نباید فقط از رأی دادن به تحریم ها علیه ایران امتناع کند، بلکه باید به شدت با این موضوع مخالفت کند.

/ 0 نظر / 3 بازدید