رزمایش پیامبراعظم با شلیک موشک های ساحل به دریا پایان می یابد

رزمایش پیامبراعظم با شلیک موشک های ساحل به دریا پایان می یابد

بندرعباس - خبرنگار کیهان:
فرمانده نیروی زمینی سپاه گفت: رزمایش پیامبراعظم«ص» در مرحله نهایی خود با شلیک موشک های ساحل به دریا به کار خود پایان می دهد.
سرتیپ محمدپاکپور در جمع خبرنگاران بیان داشت؛ در این مرحله از رزمایش پیامبر اعظم(ص) 5، تمرینات پرحجم، متراکم، متنوع و ترکیبی با همکاری نیروی زمینی، دریایی و هوافضای سپاه انجام می شود.
وی افزود: همچنین رزمندگان نیروی زمینی سپاه برای مقابله با تهاجم دشمن فرضی که به اشغال خاک کشورمان اقدام کرده اند با اجرای عملیات تک غافلگیرانه، دشمن فرضی را مجبور به عقب نشینی از مواضع اشغالی می کنند.
فرمانده نیروی زمینی در مورد دستاوردهای این رزمایش افزود: در این رزمایش نیروهای شرکت کننده دفاع مستحکم از سواحل خودی، جزایر و تنگه استراتژیک هرمز را تمرین کردند.
وی در ادامه افزود: یگان های نیروی زمینی سپاه در این رزمایش موفق شدند با عملیات هلی برد با دشمن فرضی مقابله موثر داشته و به طور کامل تهاجم دشمن فرضی را با عملیات ضد هلی برد خنثی سازند.
پاکپور اضافه کرد: در رزمایش پیامبر اعظم(ص) 5 موفق شدیم تمام اقداماتی که یگان های ما در طول یکسال تمرین کرده بودند و نیز تاکتیک های رزم ناهمتراز را با موفقیت کامل آزمایش کنیم و به تمام اهداف پیش بینی شده در این رزمایش دست یابیم.
وی افزود: تنها یک قرارگاه عملیاتی به عنوان قرارگاه مدینه و یک لشکر عملیاتی نیز به نام لشکر سیدالشهدا در مرحله سوم رزمایش وارد عمل شد.
در سومین و آخرین مرحله رزمایش پیامبر اعظم 5 که با حضور سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران سرلشکر غلامعلی رشید جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سرلشکر باقری معاون عملیات ستادکل نیروهای مسلح و سرتیپ حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه و تعدادی از فرماندهان نظامی صبح روز شنبه با رمز «یا فاطمه الزهرا» و با شرکت یگان های نیروی زمینی و هوافضای سپاه برگزار شد.
فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت، هدف اصلی از مرحله سوم رزمایش پیامبر اعظم(ص) 5، تمرین مقابله با نفوذ احتمالی دشمن در عمق جزایر خلیج فارس است.
پاکپور در مورد سلاح های استفاده شده در مرحله سوم رزمایش پیامبراعظم(ص) 5، گفت: در این رزمایش از توپخانه دوربرد با گلوله های سنگین و هوشمند برای جلوگیری از پیشروی دشمن فرضی استفاده شد. این گلوله ها که در نیروی زمینی به تولید انبوه رسیده است قابلیت نقطه زنی و مورد اصابت قرار دادن اهداف در فاصله های دور را به طور دقیق دارد.
پاکپور افزود: همچنین در این مرحله از رزمایش، سلاح های سنگین که در فواصل دور نقطه زنی می کنند برای نخستین بار مورد آزمایش قرار گرفت.
وی ماموریت اصلی نیروی زمینی سپاه را مقابله با هرگونه تهدیدات احتمالی دانست و افزود: نیروی زمینی سپاه با عنوان یک نیروی چابک و حرفه ای آمادگی دارد تمامی تهدیدات احتمالی را با قوت و قدرت پاسخ دهد.
وی تاکید کرد که در این مرحله از رزمایش تمامی سلاح ها و مهمات به کار گرفته شده به صورت واقعی بوده و هماهنگی زیادی بین آتش بارها پیش بینی شده بود و حمله به نیروهای دشمن با سلاح های منحصر به فردی انجام گرفت.
شلیک چهار موشک دریایی
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: 4 نوع موشک دریایی امروز در رزمایش پیامبراعظم(ص) شلیک می شود.
سرتیپ مرتضی صفاری مرحله بعدی رزمایش را شلیک موشک های ساحل به دریا طی امروز (یکشنبه) اعلام کرد و افزود: 4 نوع موشک دریایی انتخاب شده است و انشاءالله با موفقیت شلیک خواهند شد.
فرمانده نیروی دریایی سپاه، یکی از این موشک ها را موشک نصر یک معرفی کرد.
موشک نصر یک از نوع موشک های کروز بوده و با افزایش قدرت آن قادر است شناورهای تا حجم 3 هزار تن را منهدم کند. این موشک در کلاس موشک های کوتاه برد می باشد که در حال حاضر قابلیت شلیک از ساحل و انواع شناورها را دارد و در آینده نزدیک امکان شلیک از بالگرد و زیردریایی نیز به قابلیت های تاکتیکی آن اضافه می شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، 30 شناور و دهها غواص در عملیات مین ریزی نیروی دریایی سپاه در مرحله مهمی از رزمایش پیامبر اعظم(ص) شرکت کردند.
با شروع عملیات مین ریزی در منطقه رزمایش پیامبر اعظم(ص) غواصان ورزیده نیروی دریایی سپاه با تجهیزات نوین رزمی در عمق آب های خلیج فارس و تنگه هرمز حضور یافته و تبحر خود را در مین ریزی گسترده و عملیاتی به نمایش گذاشتند.
اجرای عملیات چسباندن مین به انواع شناورهای سطحی و نیم سطحی دشمن فرضی، تصویربرداری از واحدهای زیرسطحی دشمن فرضی و رهگیری و شناسایی آنها، این عملیات غواصان را تکمیل کرد.
این گزارش حاکی است مرحله زمینی رزمایش پیامبر اعظم(ص) سپاه در محلی انجام شد که تردد اکثر کشتی های نفتکش دنیا از آن انجام می شود.
به گزارش فارس، ساحل شرقی ترین نقطه تنگه هرمز تا کشور عمان، 52 کیلومتر فاصله دارد و بیشترین کشتی های نفتکش و تجاری از آبراهه تنگه هرمز حرکت می کنند که دقیقاً همین نقطه ای است که رزمایش در حال برگزاری است. ساحل شرقی تنگه هرمز محل عبور بیشترین کشتی های نفتکش و تجاری است.
طول ساحل این مرحله از رزمایش که شاهد آتش پرحجم نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود، 130 کیلومتر است.
بازرسی نیروهای سپاه از دو شناور ایتالیایی و فرانسوی
واحدهای گشت دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو فروند شناور ایتالیایی و فرانسوی را در تنگه هرمز بازرسی کردند.
به گزارش ایرنا به نقل از ستاد اطلاع رسانی رزمایش پیامبر اعظم(ص) 5، عصر روز جمعه دو فروند شناور ایتالیایی و فرانسوی در تنگه هرمز توسط واحدهای گشت دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازرسی شدند.
این دو شناور با ملیت های ایتالیایی و فرانسوی برای اطمینان از رعایت الزام های زیست محیطی در تنگه هرمز، توسط واحدهای گشت دریایی یگان های شرکت کننده در رزمایش پیامبر اعظم(ص) 5 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد بازرسی قرار گرفتند.
این شناورها پس از اطمینان از نبود تخلفات زیست محیطی به راه خود ادامه دادند.
بازتاب رزمایش پیامبر اعظم 5
در رسانه های خارجی
یک روزنامه فرانسوی طی گزارشی برگزاری رزمایش اخیر «پیامبر اعظم5» در خلیج فارس را نمایش قدرت نظامی و دفاعی ایران در بحبوحه تهدیدهای غرب دانست.
به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه فرانسوی «فیگارو» در پی برگزاری رزمایش «پیامبر اعظم 5» از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز طی گزارشی به قلم «جورج مالبرونو» در این باره نوشت: در شرایطی که در واشنگتن بحث اقدام نظامی علیه ایران مطرح است، تهران طی رزمایش پیامبر، آشکارا توان و ظرفیت های دفاعی خود را به نمایش می گذارد.
این روزنامه فرانسوی افزود: هدف این رزمایش تداعی و نمایاندن روش های ضد حمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است و این در شرایطی است که در حال حاضر تهران تحت هجمه تهدیدهای غرب برای اعمال تحریم بمنظور صرفنظر کردن از برنامه هسته ای خود قرار دارد.
فیگارو در ادامه گزارش خود تصریح کرد: غرب مدعی آن است که ایران به طور پنهان از این ناوهای کوچک که قادر به وارد آوردن صدمات و خسارات جدی به کشتی های آن ها هستند، استفاده می کند. خلیج فارس در جریان رزمایش پیامبر یکی از صحنه های نمایش اصلی واکنش و عکس العمل ایران در صورت بروز هرگونه حمله احتمالی غرب علیه تأسیسات هسته ای ایران بود.
بنابراین گزارش، حدود 40 درصد از کل نفت تولیدی جهان از منطقه خلیج فارس تأمین می شود و بخش اعظمی از این طلای سیاه از طریق تنگه هرمز منتقل می شود و این در حالی است که تهران هشدار داده که با مسدود کردن تنگه هرمز به عنوان راه عبوری، می تواند انتقال نفت را متوقف کند که این امر تأثیر شگرفی بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت.
همچنین فاکس نیوز نیز از به نمایش گذاشته شدن قایق های تندروی جدید در مانور نظامی ایران در خلیج فارس خبر داد. به گزارش شبکه تلویزیونی فاکس نیوز جان اسکات مجری فاکس گفت ایرانی ها با نمایش دادن قایق های تندروی جدید خود مانور نظامی خود را ادامه دادند. وی ادامه داد رسانه های دولتی ایران مدعی شدند این قایق ها توانایی هدف قرار دادن و غرق کردن ناوهای دشمن را دارند. مجری فاکس گفت: مانور سه روزه ایران در تنگه هرمز نشان دیگری از نافرمانی ایرانی ها همزمان با نظاره گر بودن دقیق جامعه جهانی در خصوص توسعه برنامه هسته ای این کشور محسوب می شود.
مایک امانوئل گزارشگر فاکس نیوز در وزارت دفاع آمریکا پنتاگون نیز در گزارشی گفت ایران این مانور را مانور پیامبر اعظم «ص» پنج نامیده است. وی افزود ایرانی ها هر سال برای به نمایش گذاشتن توان نظامی خود چنین اقداماتی را انجام می دهند. گزارشگر فاکس نیوز ادامه داد این مانورها معمولاً در تابستان انجام می شوند ولی ایرانی ها امسال این مانور را اندکی زودتر انجام دادند که علت این اقدام روشن نیست. مایک امانوئل افزود ایران در این مانور برخی از توانایی های نیروی دریایی خود را در تنگه هرمز به نمایش گذاشته است. وی گفت تنگه هرمز که محل عبور مقادیر بسیار زیادی از نفت مورد نیاز جامعه بین المللی است از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
گزارشگر فاکس نیوز افزود ایران تلاش می کند نشان دهد توان محافظت از این تنگه و یا احتمالاً بستن آن را در صورت حمله غرب دارد. وی ادامه داد وزارت دفاع آمریکا پنتاگون نیز تلاش کرده است این مانور را کم اهمیت جلوه دهد.
وی گفت پنتاگون اعلام کرده است ایران حق دارد مانور نظامی را در آبهای خود انجام دهد و آنها از پیش زمان این مانور را اعلام کرده بودند مایک امانوئل افزود: این در حالیست که یک مقام وزارت دفاع آمریکا نیز در واکنش به مانور نظامی آمریکا اعلام کرده است این مانور به نظر عظمت و شکوه نیروی دریایی ایران را به نمایش گذاشته است و ما بطور جدی مانور نظامی ایران را در حال بررسی داریم.
اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره رزمایش
دبیر شورای عالی امنیت ملی تأکید کرد: رزمایش پیامبر اعظم(ص) 5 نمایش اقتدار نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران در مقابله با هرگونه ناامنی و اختلال در خلیج فارس است.
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در حاشیه حضور خود در رزمایش پیامبر اعظم(ص) در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری اینگونه رزمایش ها نشان دهنده اقتدار نظام و ملت ایران است و ادامه داد: پیام اقتدار جمهوری اسلامی ایران برای کشورهای همسایه، پیام امنیت، صلح و دوستی است که در واقع مهم ترین پیام این رزمایش است.
جلیلی با اشاره به حضور برخی از نظامیان کشورهای دوست در رزمایش پیامبر اعظم(ص) تصریح کرد: حضور دوستان ما در بخشی از این رزمایش به آنها نشان می دهد که چگونه ایران می تواند از این ظرفیت در جهت ثبات و امنیت منطقه استفاده کند.

/ 0 نظر / 3 بازدید