بیانیه ایران نشان از آغاز دوره‌ای جدید در روابط بین‌الملل دارد

کریستین ساینس مانیتور:
بیانیه ایران نشان از آغاز دوره‌ای جدید در روابط بین‌الملل دارد

خبرگزاری فارس: یک روزنامه آمریکایی با بررسی بیانیه ایران، ترکیه و برزیل نوشت که این بیانیه و حضور بازیگران جدیدی در این عرصه نظیر ترکیه و برزیل، نشان از آغاز دوره‌ای جدید در روابط بین‌الملل است.


به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی "کریستین ساینس مانیتور " در گزارشی درباره بیانیه ایران، ترکیه و برزیل درباره مبادله سوخت هسته‌ای نوشت توافقی که ایران با ترکیه و برزیل درباره ذخایر اورانیوم در حال افزایش خود بوجود آورد، سوالات جدی را مطرح کرده و ممکن است همانند توافقنامه قبلی که توسط قدرت‌های جهانی در اکتبر گذشته مطرح شد، در نهایت به شکست بینجامد.
اما حتی اگر این موضوع به سرانجام برسد، توافق تبادل سوخت هسته‌ای ایران، نشان از دوره‌ای جدید در روابط بین‌الملل دارد، جایی که اعضای دائم شورای امنیت دیگر نمی‌توانند انتظار داشته باشند که قدرت‌های در حال رشد نظیر ترکیه و برزیل [در برابر موضوعات جهانی] سکوت اختیار کنند.
"چارلز کوپچان " کارشناس ژئوپلتیک در شورای روابط خارجی در واشنگتن گفت: این نشانه‌ اولیه توزیع قدرت و خارج شدن انحصار آن از دست بازیگران بعد از جنگ جهانی دوم بوده و دوره انتقالی است که پیشتر آغاز به شکل گرفتن کرده بود.
این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش خود نوشت: تمایل ایران برای امضای توافقنامه‌ای که بر اساس آن فقط نیمی از ذخایر اورانیوم با درصد غنی‌سازی شده پایین را به ترکیه انتقال دهد، نشان دهند ادامه عدم اعتماد ایران به غرب و قدرت‌های جهانی است.
در همین راستا کوپچان نیز گفت ایران این موضوع را متوجه شده که امضای قرارداد با دو قدرت دیگر [ترکیه و برزیل] که بخشی از نظام سلطه نبوده و در راستای آمریکا و متحدان غربی‌اش حرکت نمی‌کنند، بسیار ساده‌تر است.
بر اساس گزارش این روزنامه آمریکایی، "محمود احمدی‌نژاد " رئیس جمهور ایران اغلب از ساختار قدرت جهانی که بعد از جنگ جهانی دوم ایجاد شده، انتقاد کرده است. ایران زمینه‌های مشترکی با کشورهایی نظیر ترکیه، برزیل و هند پیدا کرده که به دنبال تبدیل شدن به قدرت‌های منطقه‌ای و حتی قدرت‌های جهانی هستند.

/ 0 نظر / 3 بازدید