ایران در خاورمیانه غرب را پشت سر گذاشته است

گزارش رسمی کمیته اطلاعاتی پارلمان فرانسه ؛
ایران در خاورمیانه غرب را پشت سر گذاشته است

سرویس سیاسی -
مجلس ملی فرانسه طی گزارشی بر نقش آفرینی و توانمندی ایران هسته ای در معادلات منطقه ای تاکید کرد.
بنا بر اطلاعات دریافتی کیهان این گزارش که در نوامبر 2009 در نشست کمیسیون روابط خارجی و اطلاعاتی مجلس ملی فرانسه درباره چالش های ژئواستراتژیک اشاعه سلاح های کشتار جمعی به تصویب رسیده است در خصوص ایران تاکید می کند: ایران پرجمعیت ترین کشور خاورمیانه است که در بالاترین سطح آموزش عالی و همچنین بیشترین تسلط بر فناوری های دقیق روز قرار دارد. ایران در عین حال که مثل همه کشورها گاهی مشکلات اقتصادی دارد از منابع مالی مهمی برخوردار است که آن را نسبت به بسیاری از رقیبان منطقه ای و فرامنطقه ای اش برتری می بخشد.
این گزارش می افزاید: تهران چه در بحث آشتی بین گروه های لبنانی و چه در بحث تاثیرگذاری بر حزب الله و حماس و امور داخلی عراق به عنوان داوری قدرتمند در بسیاری از درگیری ها نقش آفرینی کرده است.
این گزارش اضافه می کند: ایران به دلیل برخورداری از امکانات مالی و توانایی آموزش و تجهیز و با توجه به جمعیت فراوان مسلمانان شیعی و انقلابی در منطقه می تواند در صورت لزوم در منطقه و حتی در افغانستان به قدرت نمایی بپردازد.
گزارش مجلس فرانسه در ادامه به گفت وگوی نویسندگان خود با یکی از مقام های بلندپایه دولت عربستان اشاره می کند و می نویسد: «مدیر امور سیاسی وزارت امورخارجه عربستان قبول دارد که بعد از این نفوذ تهران در عراق برای حل مسائل اساسی و حاشیه ای و اساسا در میان جوامع و کشورهای عربی و همچنین امور قبیله ای اهل تسنن از نفوذ ریاض و هر کشور دیگری در منطقه در آن کشور بیشتر خواهد بود.»
این گزارش سپس با نفی افسانه های رایج ایران هراسانه در مورد روابط ایران با همسایگانش می نویسد: به جز چند جزیره در خلیج فارس که ایران درباره تملک آنها با امارات متحده عربی بحث دارد ایران هیچ درگیری عمده ای با کشورهای همسایه خود ندارد.
این گزارش می افزاید: این کشورها با وجود آنکه یک خاورمیانه غیرهسته ای را ترجیح می دهند می دانند اساسا از سوی برنامه هسته ای ایران تهدید نمی شوند چرا که آنها به خوبی به خاطر دارند که تنها کشور دارای سلاح هسته ای در خاورمیانه نه ایران و نه یک کشور عربی بلکه اسرائیل است در حالی که آنها سال هاست با ایران روابط تجاری دارند.
این گزارش تصریح می کند: برنامه هسته ای ایران، اگر بتواند به اهداف خود برسد می تواند تعادل منطقه ای را تغییر بدهد. آن هم در شرایطی خاص و متاثر از وضعیت عراق و دشواری های کار ناتو در افغانستان و نبود یک چشم انداز روشن از حل مناقشه اسرائیلی فلسطینی. به این ترتیب می توان گفت چشم انداز نفوذ ایران در منطقه کاملا روشن است.

/ 0 نظر / 6 بازدید