اطاعت نکردن از مافیای آمریکا علت مخالفت با برنامه هسته‌ای ایران است

چامسکی:
اطاعت نکردن از مافیای آمریکا علت مخالفت با برنامه هسته‌ای ایران است

خبرگزاری فارس: زبان‌شناس و متفکر آمریکایی با اشاره به مخالفت آمریکا با موضوع صلح آمیز هسته‌ای ایران اظهار داشت که دلیل مخالفت واشنگتن با برنامه‌ هسته‌ای ایران این است که تهران حاضر به اطاعت از مافیای آمریکایی نیست.


به گزارش فارس، "نوام چامسکی " زبان‌شناس و متفکر آمریکایی در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی "السفیر "، در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا علیه ایران فعالیت می‌کند در حالیکه که هنوز دو جنگ عراق و افغانستان را مدیریت می‌کند، گفت: می‌خواهم بپرسم تهدید ایران چیست؟ برخی اسناد نظامی در مارس منتشر شد که در آنها اوضاع جهان و تهدیدات نظامی بررسی شده بود. در این اسناد بندی نیز متعلق به ایران بود که در آن آمده است « ایران دارای نفوذ نظامی نیست و هزینه نظامی آن از 2 درصد هزینه نظامی آمریکا تجاوز نمی‌کند ». در این اسناد اعلام شد که ایران نمی‌تواند اعمال زور کند و راهبرد نظامی آن به دفاع از مرزها محدود می‌شود و اگر به فکر سلاح هسته‌ای باشد، به منظور بازدارندگی در قبال هرگونه حمله‌ای است. پس چرا ایران تا به این‌اندازه خطرناک جلوه می‌کند؟ این امر به دو دلیل باز می‌گردد: اول اینکه، ایران تنها کشوری است که از دستورات[آمریکا] اطاعت نمی‌کند، در حالیکه همه از دستورات پیروی می‌کنند که این امر غیرقابل قبول است. همین دلیل بود که آمریکایی‌ها به نابودی کوبا طی 50 سال واداشت. کوبا کسی را تهدید نمی‌کرد، ولی از دستورات پیروی نمی‌کرد.
چامسکی درباره دلیل دوم این امر گفت: موضوع این است که کسانی رهبری اصول اصلی روابط بین‌الملل را برعهده دارند، شبیه سران مافیا عمل می‌کنند. پدرخوانده هیچ‌گونه تمردی را نمی‌پذیرد. عناصر کوچکتر باید اطاعت کنند زیرا اگر پدرخوانده در حق یکی از این سرکشی‌ها سهل‌انگاری کند باید با دیگران نیز چنین رفتاری داشته باشد.
وی درباره بیانیه تهران اظهار داشت: آنچه که در پرونده هسته‌ای ایران در روزهای اخیر اتفاق افتاد، بسیار حائز اهمیت بود. برزیل و ترکیه یک پیشنهاد عرضه کردند که آمریکا را به وحشت انداخت لذا فورا تلاش کرد تا در مسیر آن مانع‌تراشی کند. این در حالی بود که [پیش‌نویس تحریمها علیه ایران] در سازمان ملل بسیار سطحی و بی‌مفهوم بود تا حدی که روسیه و چین بلافاصله با آن موافقت کردند. هدف از این اقدام تنها یک هشدار به همه بود. اینکه ما [غربی‌ها] همه چیز را اداره می‌کنیم و برزیل و ترکیه نمی‌‌توانند کاری کنند. ما تصمیم‌گیرنده نهایی هستیم...باندهای مافیایی این‌چنین بازی می‌کنند. زیردستها نمی‌توانند پدرخوانده را شکست دهند.
چامسکی درباره احتمال آغاز جنگ جدید در منطقه گفت: ‌آمریکا برای جنگ آماده می‌شود. در کنفرانس بازنگری پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای، مصر به عنوان سخنگوی کشورهای جنبش عدم تعهد بار دیگر برای عاری‌سازی منطقه از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه فشار آورد. دولت آمریکا نیز که در سال 1995 میلادی با این موضوع موافقت کرده بود، این طرح را شگفت‌آور توصیف کرد و کلینتون زمانبندی آن را نامناسب دانست.
وی افزود: پس از این "نتانیاهو " نخست‌وزیر اسرائیل نیز با تکرار موضع واشنگتن گفت که همه ما برای این هدف متفق‌القول هستیم، ولی پس از آنکه به توافقنامه صلح فراگیر دست یابیم. این به آن معنا بود که آنها به مسئله در اختیار داشتن سلاح هسته‌ای از سوی ایران اهمیت نمی‌دهند وگرنه برای ایجاد منطقه عاری از سلاح اقدام می‌کردند.

/ 0 نظر / 3 بازدید