اجماع اعضای شورای امنیت در تصویب تحریم های ایران از بین رفته است

کارشناس مرکز مطالعات هدسون آمریکا:
اجماع اعضای شورای امنیت در تصویب تحریم های ایران از بین رفته است

سرویس سیاسی -
کارشناس مرکز مطالعات هدسون آمریکا بیانیه تهران را موجب بر هم خوردن اجماع اعضای شورای امنیت در تصویب تحریم های جدید علیه ایران دانست.
دکتر ریچارد ویتز، کارشناس مرکز مطالعات هدسون در واشنگتن، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العربیه گفت: ترکیه و برزیل می گویند که آمریکا از امضای بیانیه تهران اطلاع داشت، اما دولت آمریکا تاکید دارد که حاضر به حمایت از هیچ معامله ای با ایران نیست.
واشنگتن همزمان با تحریم ها، روند گفت وگوهای دیپلماتیک با ایران را هم پیگیری می کند در حالی که ا گر بیانیه سه جانبه تهران اجرا شود، یکی از مشکلات در پرونده هسته ای ایران حل خواهد شد.
وی ادامه داد: برزیل و ترکیه حق وتو در شورای امنیت ندارند اما مخالفت آنها با قطعنامه جدید تحریم ها مانع از تصویب آن با اجماع اعضای شورای امنیت خواهد شد، در گذشته تحریم ها علیه ایران با رای مخالفی در شورای امنیت روبرو نبود؛ احتمال خودداری کردن لبنان و گابن از دادن رای مثبت به این قطعنامه هم وجود دارد. مکزیک هم ممکن است برای همراهی با برزیل به این پیش نویس رای منفی بدهد، بنابراین چهارمین بسته تحریم ها علیه ایران با اجماع اعضای شورای امنیت تصویب نخواهد شد.
ریچارد ویتز در ادامه این گفت وگو به گزینه های پیش روی آمریکا اشاره کرد و افزود:
مشکل اصلی ما با کره شمالی و ایران آن است که دو کشور هم اکنون هم با تحریم های شدیدی روبرو هستند اما اعمال تحریم های جدید علیه این دو کشور تغییری ریشه ای در شرایط به وجود نخواهد آورد. گزینه های دیگر هم مانند استفاده از زور علیه ایران مقبولیت کمی دارد زیرا ممکن است نتایج معکوس و منفی به همراه داشته باشد. من فکر نمی کنم که امکان اقدام مشابه حمله اسرائیل به عراق و سوریه در مورد ایران وجود داشته باشد. چرا که امکان حملات پی در پی به ایران یا تصرف نظامی این کشور وجود ندارد به همین علت هیچ کس نمی خواهد این گزینه را انتخاب کند.
آمریکا از ترکیه
عصبانی است
واشنگتن پست هم در تحلیلی به قلم جانین زکریا نوشت: میانجی گری ترکیه برای امضای بیانیه تهران، تلاش های دولت اوباما برای به دست آوردن اجماع در شورای امنیت سازمان ملل را تهدید کرد و این موضوع خشم واشنگتن را برانگیخته است.
این روزنامه اضافه کرد: باراک اوباما سال گذشته گفت آمریکا و ترکیه باید برای غلبه بر چالش های زمان ما با یکدیگر همکاری کنند، ولی دو متحد این ماه به شدت با هم اختلاف پیدا کرده اند.
واشنگتن پست ادامه داد: تنش های یاد شده این ماه فقط به سبب اختلاف نظر درباره بهترین راه برای برخورد با برنامه هسته ای ایران نیست، بلکه این مشکلات در نتیجه افزایش اعتماد به نفس ترکیه به وجود آمده است که تلاش دارد خود را به عنوان قدرت منطقه ای مطرح کند.
براساس این گزارش، اوباما روز چهارشنبه در گفت وگویی تلفنی، بیش از یک ساعت را صرف توضیح دادن به رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در این خصوص کرد که چرا بیانیه ای که ترکیه امضا کرده است با تلاش آمریکا برای منزوی کردن ایران مغایرت دارد.
هنری بارکی کارشناس مسائل ترکیه و محقق مهمان در بنیاد بین المللی صلح کارنگی در واشنگتن هم معتقد است که هرچند بیانیه تهران از نظر ترکیه پیروزی مهمی باشد و ترکیه نیز کشوری مهم در میان کشورهای جهان سوم به نظر برسد که توانسته به آمریکا دهن کجی کند، اما آنکارا در واقع در حال لطمه زدن به روابط خود با آمریکا است.

/ 0 نظر / 3 بازدید