بازتاب بیانیه تهران در رسانه ها و محافل خبری جهان

بازتاب بیانیه تهران در رسانه ها و محافل خبری جهان
عصبانیت شدید اسرائیل از توافق ایران ، برزیل و ترکیه

حسن نیت جمهوری اسلامی ایران در شفاف سازی فعالیت هسته ای کشورمان و امضای بیانیه سه جانبه با کشورهای برزیل و ترکیه مبنی بر مبادله سوخت بازتاب بسیار گسترده ای در رسانه های مختلف جهان داشت به طوری که درصدر اخبار، گزارش ها و تحلیل های مهمترین رسانه های گروهی مختلف جهان قرار گرفت.
این حادثه در شرایطی اتفاق افتاد که همزمان با این مذاکرات اجلاس بسیار مهم دیگری تحت عنوان سران جی 15 نیز در حال برگزاری بود که به گفته برخی صاحبنظران جریانات این اجلاس نیز تحت الشعاع مذاکرات سران کشورهای برزیل و ترکیه و کشورمان قرارگرفت.
رسانه های خارجی تأکید کردند امضای چنین بیانیه ای در خصوص مبادله سوخت آمریکا را شگفت زده و اسرائیل را بسیار عصبانی کرده است.
این رسانه ها در عین حال تأکید کرده اند تهران به شرطی این بیانیه را امضا کرده است که طرف های مقابل از جمله گروه وین برای اعتمادسازی متقابل با تحویل به موقع سوخت 20 درصد به جمهوری اسلامی ایران در زمان مقرر طبق بیانیه یاد شده موافقت کنند.
بخش هایی از بازتاب متفاوت و در عین حال مهم برخی رسانه های مطرح در جهان را در ادامه می خوانید:
اسرائیل: ایران به وعده های خود عمل نخواهد کرد
رسانه های خبری و سایت های اینترنتی ترکیه دیروز در بخش های مختلف خبری خود ضمن انعکاس محتوای بیانیه مسئولان اسرائیلی را در این رابطه به شدت نگران و عصبانی توصیف کردند. به طوری که خبرگزاری دغان با تأکید بر اینکه اسرائیل از توافق بر سر مبادله سوخت هسته ای ایران در ترکیه به شدت عصبانی است به نقل از یکی از مقامات اسرائیل که نام و مشخصات خود را اعلام نکرد مدعی شد که ایران به وعده های خود در این بیانیه عمل نخواهد کرد.
الجزیره: اسرائیلی ها
سردرگم شدند
شبکه الجزیره در گزارشی از رام الله درباره واکنش رژیم صهیونیستی نسبت به این بیانیه تأکید کرد: اسرائیل نمی خواست پرونده هسته ای ایران به طور صلح آمیز حل شود.
الجزیره این اقدام ایران را یک حرکت ابتکاری دیپلماتیک توصیف کرد و اعلام کرد: اسرائیلی ها در اولین واکنش نسبت به مفاد این توافق تشکیک کرده و مدعی شده اند که ایران در حال بازی با آنکارا و برازیلیا در زمینه تبادل سوخت است.
این شبکه با بیان اینکه اسرائیل با صراحت تمام خواستار توقف کامل تمام فعالیت های هسته ای در ایران است، اعلام کرد: دلیل این نگرانی تهدید احمدی نژاد علیه تل آویو و اینکه ایران هسته ای خطری آشکار برایشان است.
این شبکه در پایان با بیان اینکه توافق تهران با آنکارا و برازیلیا باعث ناخشنودی رهبران تل آویو است، تاکید کرد: آنها این توافق را ناکافی می دانند و این راه حل را نپذیرفته اند.
سی ان ان: این بیانیه
تحول بزرگی است
در همین حال رضا سیاح خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی در گفت وگوی زنده با سی ان ان گفت: «گفت وگوهای هسته ای میان ایران و واشنگتن و قدرت های غربی همیشه بازی پیچیده ای بوده است اما این اقدام اخیر ایران تحولی بزرگ و کوبنده بود.»
در همین حال مجری سی ان ان پرسید که آیا غرب از این تحول استقبال می کند یا آن را اقدام دیگری برای گل آلود تر کردن آب می بینند.
«آمریکا همیشه گفته است که ایران از روش تاخیراندازی استفاده می کند حال اینکه آیا آمریکا از این قرارداد استقبال خواهد کرد یا تلاشها برای تحریم ایران را ادامه خواهد داد موضوعی است که باید منتظر بود و دید البته سوال دیگری هم که مطرح است این است که این توافق تا چه حد تلاشهای آمریکا را برای اعمال دور چهارم تحریم ها علیه تهران خنثی خواهد کرد.»
آحارونوت: موافقت ایران با تبادل سوخت نمایشی است
روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» بلافاصله پس از انتشار خبر امضای بیانیه سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه درباره تبادل سوخت هسته ای نوشت: «مقامات اسرائیلی در حال مطالعه جزئیات معامله تبادل سوختی است که در تهران به امضا رسیده است.
از سوی دیگر یکی از مقامات ارشد اسرائیل بعد از امضای این بیانیه میان ایران ترکیه و برزیل، تهران را متهم کرد که با توافق انتقال بخشی از اورانیوم غنی شده خود به ترکیه، این کشور و برزیل را «بازیچه» دست خود قرار داده است.»
صهیونیست ها که همواره تلاش دارند برنامه هسته ای ایران را تهدیدی برای صلح جامعه جهانی جلوه بدهند به دنبال پیشبرد دور چهارم تحریم ها علیه ایران بودند.
آحارونوت در حالی چنین ادعایی را دارد که رژیم صهیونیستی تنها دارنده تسلیحات اتمی در خاورمیانه بوده و این رژیم همچنان از امضای پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی امتناع می ورزد.
بی بی سی: پیش بینی کلینتون درباره ایران اشتباه از آب درآمد
شبکه بی بی سی در گزارشی از به تفاهم رسیدن ایران با ترکیه و برزیل برای تبادل سوخت، اعلام کرد که اخبار منتشر شده از توافقات اخیر نشان دهنده پیش بینی غلط وزیر امور خارجه آمریکا درباره این مذاکرات بوده است.
بی بی سی ادعای اینکه ایران طرح سه جانبه را قبول کرده است و باعث شده تا نگرانی ها درباره برنامه هسته ای کم شود، افزود: مقرر شده است که تبادل سوخت در ترکیه انجام گیرد.
این شبکه با اشاره به اظهارات بی پایه و اساس «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه آمریکا که پیش بینی کرده بود مذاکرات ایران با برزیل و ترکیه شکست خواهد خورد، تاکید کرد: «اخبار منتشر شده از توافق تهران خلاف پیش بینی های کلینتون بوده است.»
خبرنگار بی بی سی تاکید کرد «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس جمهور برزیل مذاکرات کنونی با تهران و آنکارا را پیشرفتی عمده در مذاکرات دیپلماتیک با ایران دانسته است.
الحیات: ایران فقط ضمانت های عینی می خواهد
یک روزنامه فرامنطقه ای درخصوص احتمال توافق ایران با غرب برای تبادل سوخت هسته ای به نقل از یک منبع آگاه ایرانی تاکید کرد که تهران فقط خواستار ضمانت های عینی و ملموس است.
الحیات، به نقل از یک مقام آگاه ایرانی با اشاره به حضور «لوئیس لولا داسیلوا» رئیس جمهوری برزیل در ایران و گفت وگوی وی با «محمود احمدی نژاد» همتای ایرانی خود درباره توافق برای تبادل سوخت هسته ای ایران با غرب ابراز خوش بینی کرد که این توافق ]امروز[ حاصل شود.
الحیات به نقل از این مقام ایرانی که به نام وی اشاره ای نکرد، افزود: تهران برای تبادل سوخت هسته ای خود خواستار «ضمانت های ملموس» است.
این مقام ایرانی، سیاست اتلاف وقت درخصوص مسئله هسته ای را رد کرد و افزود: «موافقت غرب با تبادل سوخت، اعتماد تهران را افزایش می دهد و این احساس را می دهد که این کشورها تمایل دارند رفتار خود را مقابل ایران تغییر دهند».
بیانیه سه جانبه کشورمان با سران کشورهای برزیل و ترکیه در رسانه های غربی نیز بازتاب گسترده ای داشته است.
روزنامه های تشرین، الثوره، البعث، الوطن، خبرگزاری سوریه (سانا)، حریت، ملیت تیتر اول خود را به جلسه سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه اختصاص داده و با انتشار عکس هایی از این مذاکرات نسبت به آینده بیانیه امضا شده ابراز خوشبینی کردند.
خبرگزاری شین هوا چین هم با بازتاب دادن این حادثه در تهران در گزارشی نوشت: این یک فرمول مشترک در ارتباط با تبادل اورانیوم است.
شبکه خبری «ان تی وی» این خبر را با عنوان امضای تاریخی در تهران به اطلاع بینندگان خود رساند.
شبکه خبری دولتی «تی.آر.تی و ترک» هم با برجسته کردن نقش ترکیه و برزیل در کمک به حل بحران هسته ای ایران این خبر را مخابره کرد.
این شبکه خبری در تحلیلی تاکید کرد: «ایران با امضای این قرارداد نشان داد که بمب هسته ای نمی خواهد.»

/ 0 نظر / 3 بازدید