کواکبیان پس از رسوایی در دروغ‌‍بستن به رجانیوز از دسترس خارج شد

طی مناظره با رسایی در رادیو گفت‌وگو؛
کواکبیان پس از رسوایی در دروغ‌‍بستن به رجانیوز از دسترس خارج شد+ فایل صوتی

 

 

مصطفی کواکبیان عضو فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه به‌عنوان ناطق میان‌دستور پشت تریبون صحن علنی مجلس رفت و ضمن حمله به نهادهای مختلفی مانند دولت، مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان بازرسی کل کشور، رجانیوز را نیز مورد هجمه قرار داد.

کواکبیان در بخشی از نطق خود گفت: «متاسفم که در این مجلس سایت رجانیوز که بدترین توهین‌ها را به بیت شریف امام(ره) و سیدحسن خمینی روا داشتند، تشویق شده است.»

اشاره کواکبیان به تقدیر مجلس از 10 رسانه افشاگر جریان فتنه 88 بود که روز یکشنبه (دوم خرداد) در محل کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد.

اتهام‌زنی این عضو فراکسیون اقلیت به رجانیوز و اهانت وی به 135 نماینده‌ای که در جلسه تقدیر از رسانه‌های افشاگر جریان فتنه حاضر شدند و 175 نماینده‌ای که به رئیس قوه قضائیه نامه نوشتند، واکنش حجت‌الاسلام رسایی نماینده مردم تهران را درپی داشت و وی قصد بیان تذکر به استناد ماده 77 آیین‌نامه داخلی مجلس را داشت که محمدحسن ابوترابی‌فرد با آن موافقت نکرد.

کواکبیان البته در نطق خود مشخص نکرد که رجانیوز در چه مواردی به بیت امام(ره) اهانت کرده و از اتهام‌زنی خود با کلی‌گویی گذشت اما برنامه "بدون خط خوردگی" چهارشنبه شب رادیو گفت‌وگو مجالی برای رسوایی وی ایجاد کرد تا معلوم شد وی با وجود آنکه مدیر یک رسانه به نام روزنامه مردم‌سالاری است، نه رسانه‌ها را می‌شناسند و نه از اینکه بدون سند و با آمیختن مجموعه‌ای از اکاذیب به دیگران تهمت بزند، ابایی دارد.

فایل صوتی کامل

در این برنامه، هنگامی که رسایی صراحتاً خواست کواکبیان برای ادعای خود علیه رجانیوز مصداق بیاورد، وی ادعا کرد که "آن موقعی که واقعاً ‌مطرح شد که رفتند پاکستان و لپ‌های قرمز دارند یک حرف‌هایی می‌زنند که شرمم می‌آید اینها را بگویم."

انتساب این ادعای دروغ به رجانیوز در حالی است که سایت مورد نظر کواکبیان سایت نوسازی است که سه سال پیش به‌دلیل انتشار این مطلب توقیف شد. این مساله پس از آنکه توسط رسایی افشا شد، کواکبیان ترجیح داد تلفن همراه خود را خاموش کند و در پایان برنامه نیز مجری اعلام کرد ارتباط ما با ایشان برقرار شد ولی گویا تمایلی به ادامه بحث ندارند.

رجانیوز، ضمن محفوظ دانستن حق قانونی خود برای شکایت از این نماینده به‌دلیل افترا و نشر اکاذیب علیه سایت، متن کامل و فایل صوتی برنامه "بدون خط خوردگی" رادیو گفت‌وگو را منتشر می‌سازد.

رادیو گفت‌وگو: اظهارات مصطفی کواکبیان نماینده سمنان در مجلس شورای اسلامی در صحن علنی امروز مجلس واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشته است. در همین لحظه ارتباط داریم با دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، آقای کواکبیان سلام بر شما و شب بخیر.

کواکبیان: بنده هم سلام عرض می‌کنم و امیدوارم عبادات شما عزیزان و هموطنان در سراسر کشور مقبول درگاه حضرت حق باشد.

رادیو گفت‌وگو: آقای کواکبیان در نطق امروز خودتان در مجلس، با اشاره به یکی از سایت‌های خبری به این موضوع اشاره کردید که این سایت به بیت امام خمینی(ره) توهین کرده است، ولی در میان سایت‌های افشاگر جریان فتنه قرار گرفته است، دلیل اصلی شما برای طرح چنین موضوعی چیست؟

کواکبیان:‌ من اساساً بحث ایام فتنه را نکردم، گفتم در زمانی که واقعاً ‌ما باید در مجلس خط امام را ترویج کنیم، باید حرمت بیت امام و جناب سید حسن آقا را داشته باشیم و خوب نیست یک سایتی که مکرر در مکرر، یک چنین اهانت‌هایی را روا می‌دارد و از چیزهایی صحبت کرده است که من واقعاً شرمم می‌آید بگویم، ما از اینها تقدیر کنیم و جایزه بدهیم. یک بحث معمولی است، خیلی از نمایندگان معتقدند ما از آن جریان تشویق خبری نداشتیم و لذا بنده هم که این مسئله را مطرح کردم، بخاطر این بود که مجلس از این موضوع بی خبر بوده است.

رادیو گفت‌وگو: با یکی دیگر از نمایندگان مجلس ارتباط برقرار کردیم؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، آقای رسایی سلام بر شما

رسایی:‌ سلام عرض می‌کنم خدمت شما و همکارانتان، شنوندگان و همچنین آقای کواکبیان

رادیو گفت‌وگو: جناب رسایی! آقای کواکبیان در نطق امروز میان دستور خود اشاره داشتند به یکی از سایت‌ها که به بیت امام خمینی(ره) توهین کرده و اشاره داشتند که بسیاری از نمایندگان مجلس بی‌خبر بودند و در واقع وقتی اطلاع‌رسانی شد، آنها در جریان قرار گرفتند. شما چه نظری دارید؟

رسایی: نمی‌دانم آقای کواکبیان کی اطلاع رسانی کردند؟ خوب است همین جا بگویند که این سایت رجانیوز کی و در چه تاریخی و نوع اهانتی که به بیت امام کرده، چه بوده؟ این را از آقای کواکبیان سئوال می‌کنم که ان‌شاءالله صراحتاً اسم می‌برند،‌ چون توضیحاتی که الآن گفتند خیلی کلی بود و البته بدون استناد به جایی.

کواکبیان: بحث اهانت صرفاً‌ به این مسائل بعد از انتخابات بر نمی‌گردد، بحث این است که آن موقعی که واقعاً ‌مطرح شد که رفتند پاکستان و لپ‌های قرمز دارند یک حرف‌هایی می‌زنند که شرمم می‌آید اینها را بگویم.

رسایی: آقای کواکبیان شما باید جواب بدهید. اصلاً آن سایت رجانیوز نبود. یک سایت دیگری بود. آن سایت توقف شد، بسته شد. ربطی به رجانیوز نداشت. شما پشت تریبون این را گفتید؛ من خیلی برای شما متأسفم. آن سایت رجانیوز نبود. آن سایتی که آن مطلب را نوشت سایت دیگری بود. با آن سایت هم برخورد شد. توقیف شد. فیلتر شد، رجانیوز نبود.

کواکبیان: کدام سایت بود؟

رسایی: سایت نواندیش بود به نظرم.

کواکبیان: سایت نواندیش جزء سایت‌های اصلاح طلب است. (تلفن کواکبیان در این لحظه قطع می‌شود!)

رسایی: اتفاقاً این سایت هم جزء سایت‌های توقیف شده است.

رادیو گفت‌وگو: فکر می‌کنم ارتباطمان با آقای کواکبیان قطع شد.

رسایی: معمولاً همینطوری است. سایت نواندیش جزء سایت‌های توقیفی است که مربوط به پسر شیخ قدرت علیخانی است که اتفاقاً چند روز پیش در کمیسیون از وزیر ارشاد سئوال کرده بود، وزیر ارشاد مستنداتی را ارائه کرد مبنی بر اهانت‌هایی که این سایت کرده است و آقای علیخانی هم سئوالش را پس گرفت. ولی آن سایتی که آن حرف‌ها را زده بود، یادم نیست کدام سایت است، مطلبی را زده بود که همان موقع مسئولان مربوطه آن سایت را توقیف و فیلترش کردند. ربطی به سایت رجانیوز نداشت.

کار امروز آقای کواکبیان ناشی از این بود که حرکتی که نمایندگان مجلس کردند که در آن 175 نفر از نماینده‌ها نامه‌ای را به رئیس قوه قضائیه امضا کردند و به نوعی از این قضیه که "به چه دلیل قبل از محاکمه سران فتنه به شکایت آنها نسبت به برخی رسانه‌های انقلابی که بصیرت ایجاد کردند، رسیدگی می‌شود"، گله کردند. باور اینکه 175 نماینده امضا کرده باشند، برای این دوستان سخت بود، برای اینکه اینها فکر می‌کردند توانستند مجلس را همراه خودشان کنند. کما اینکه امروز هم تمام تلاش‌شان را کردند برای اینکه آقای پزشکیان را به عنوان نایب رئیس مجلس انتخاب کنند که سایت‌هایی مثل خبرآنلاین و سایتی مثل خانه ملت که متعلق به مجلس است، متأسفانه دیروز تا به‌حال مثل یک بمباران داشت روی تخریب یکی از کاندایداهای نایب رئیس مجلس کار می‌کرد، برای اینکه فقط بتواند آن کاندیدای اقلیت را بالا بیاورد. یعنی سایت خانه ملت و خبرآنلاین تمام تلاش خود را برای به میدان آوردن آقای باهنر کردند و تخریب آقای صدر. بعد از اینکه الحمدالله آقای باهنر به آن قاعده جمعی پایبند بود و به آقای صدر هم اصولگرایان رأی دادند، ایشان (کواکبیان) پشت تریبون رفت و برای انتقام موضوعی را که هیچ ربطی نداشت، در آنجا انعکاس داد. به نوعی هم اهانت کرد به 135 نماینده که در جلسه تقدیر از رسانه‌ها حاضر بودند.

رادیو گفت‌وگو: تلفن همراه آقای کواکبیان خاموش شده، می‌توانند با ما تماس بگیرند و در ادامه بحث شرکت کنند. جناب رسایی! در کل رسانه‌ها رسالت خودشان را در برخورد با فتنه چگونه انجام دادند؟

رسایی: ما در این مدت دیدیم از این رسانه‌هایی که در ایجاد بصیرت جامعه مؤثر بودند و همچنین تلاش کردند از آرمان‌ها و اهداف انقلاب دفاع کردند و روشنگری کردند به نمایندگی از مردم، 175 نماینده -یعنی دوسوم مجلس- بیانیه حمایت از آنها را امضا کردند. بعد در کمیسیون تلفیق مجلس مراسم تقدیری گرفته شد؛ حدود 135 نماینده در آن جلسه نشستند که به لطف الهی صدا و سیما بخش‌هایی از آن را نشان داد. در آنجا تقدیری انجام شد که در میان آنها سه خبرگزاری و 5 روزنامه و صدا و سیما و همچنین مجری برنامه دیروز،‌امروز، فردا که این برنامه نقش روشنگری در جامعه داشت، تأکید کردیم که رسانه‌هایی مثل شبکه خبر و واحد مرکزی خبر خیلی نقش داشتند ما به نمایندگی از مردم از تعدادی از اینها به صورت سمبلیک تقدیر کردیم.

آقای کواکبیان و دوستان از این حرکت ناراحت هستند. صبح در مجلس گفتم آقایان وقتی دلشان به بی‌بی‌سی و VOA خوش است که حامیان این جریان بودند. همین آقای کواکبیان در طول یک‌سال گذشته یکبار نیامد به کسانی که رأی ملت را زیر پا گذاشتند و به 40میلیون نفری که پای صندوق آمدند، اهانت کردند در نطقش چیزی بگوید. بعد 135 نماینده حاضر در جلسه و 175 نماینده که امضا کردن،د ایشان می‌گویند شما از سایتی دفاع کردید که به بیت امام اهانت کرده است، الآن هم در رادیو معلوم شد که اصلاً این سایت آن سایت نبود. من متأسفم برای کسی که رسانه دارد و روزنامه دارد هنوز سایت‌ها را نمی‌شناسد. پشت تریبون مجلس اینگونه عنوان کردن واقعاً جای تأسف دارد. من صبح می‌خواستم جواب بدهم، متأسفانه آقای ابوترابی نگذاشتند، اصرار کردند که بحث باز نشود. درحالی‌که حق ماست در ماده 77 آیین نامه، کسی در نطقش تلویحاً یا صریحاً به نماینده‌ای یا نمایندگان تعرض کند و خلاف واقع نسبت بدهد، نماینده حق دارد از خودش دفاع کند.

حرف ما این بود، از این رسانه‌ها به دلیل تلاش‌هایی که اینها کردند و ایجاد بصیرت در جامعه کردند تقدیر و تجلیل کردیم که بازتاب‌های بسیاری زیادی داشت که متأسفانه این دوستان ما که معمولاً گاهی اوقات مقالات همین روزنامه‌ی مردمسالاری در رسانه‌هایی مثل BBC و VOA و در سایت‌های ضد انقلاب مورد استناد قرار می‌گیرد، اینها شاکی بودند از تجلیل از روزنامه‌ها و رسانه‌هایی که در خنثی کردن فتنه مؤثر بودند.

رادیو گفت‌وگو: اشاره داشتید رسانه‌های خارجی که تلاش گسترده در این یک‌سال اخیر در این زمینه انجام دادند. رسانه‌های داخل را چقدر در این باره موفق می‌بینید؟

رسایی: ببینید رسانه‌های داخلی ما چند دسته بودند. یک دسته که متأسفانه مدافع جریان فتنه بودند. همسو بودند و پوشش می‌دانند، با این جریان همکاری می‌کردند و همراهی داشتند که بعضی از اینها طبق قانون توقیف هستند و بعضی از اینها به فعالیت خود ادامه می‌دهند. یک دسته رسانه‌هایی بودند که مقابله کردند. در رأس اینها صدا و سیما با توجه به تأثیرگذاری آن حتی همین رادیو گفت‌وگو از نظر من جزء برنامه‌های بسیار مؤثر بود برای اینکه یک فضای گفت‌وگوی دوطرفه به‌وجود آورد. بسیاری از افراد در این رادیو حرف‌های خود را زدند و استدلال های خود را گفتند. بصیرت در جامعه بالا رفت. به طوری که شما شاهدید روز به روز که ما از آن دوره گذشتیم، جریان فتنه ریزش کرده است. بسیاری از کسانی که آن روزهای اول فریب حرف‌ها وادعاهای آن‌ها را خورده بودند، کم‌کم پذیرفتند که نه تقلبی شده است و نه حقی از مردم خورده شده است، بعد فهمیدند کسانی که حق مردم را پایمال کرده‌اند، آن‌هایی هستند که به این 40میلیون رأی اهانت کردند، بانک‌ها و خیابان‌ها را به آتش کشیدند و به سلب آسایش و امنیت مردم پرداختند. علاوه بر صداوسیما ما روزنامه‌هایی داشتیم که با تحلیل‌ها و گزارش‌ها و عکس‌هایشان و یا سایت‌ها و خبرگزاری‌هایی داشتیم که از جمله آن همین رجانیوزی است که ایشان امروز پشت تریبون مجلس نام برد و الآن برگشت گفت که اصلاً آن سایتی که این اهانت را کرد، رجانیوز نبود در خنثی کردن جریان فتنه و آگاهی دادن به مردم موفق بودند. اگر نبود تلاش رسانه‌های ما از روزنامه‌ها خبرگزاری‌ها و صداوسیما واقعاً آن هجمه‌ای که شروع شده بود و آن فتنه‌ای که آغاز شده بود، به این زودی خوابانده نمی‌شد. این تلاش بود که توانست بصیرت را در جامعه ایجاد کند. نتیجه‌ آن 9دی و 22 بهمن شد که حدود 40 میلیون نفر در خیابان‌ها برای دفاع از انقلاب آمدند و شما شاهدید که هر این جریان روز فروکش کرده است و تنها امیدشان حمایت‌های خارجی است.

رادیو گفت‌وگو: بسیار متشکرم آقای رسایی. ارتباط ما با آقای کواکبیان هم برقرار شده است. هنوز ارتباط برقرار نشده است. دوستان تلاش می‌کنند که این ارتباط برقرار شود که صحبت ایشان را بشنویم که اگر دفاعی دارند از صحبتهای خودشان یا درخصوص صحبتهای آقای رسایی ما حاضریم که صدای آقای کواکبیان را بشنویم.

رسایی: جا دارد تشکر کنم ازاینکه رادیو گفت‌وگو اهتمام دارد این مباحث را بررسی کند. امیدوارم که آقای کواکبیان صدایشان وصل شده باشد.

رادیو گفت‌وگو: دوستان در حال تلاش هستند. ما دوست داریم در این برنامه در مباحثی که مطرح می‌شود از هردوطرف حضور داشته باشند و صحبت‌های هر دو طرف مطرح شود.

رسایی: ما هم علاقه‌مندیم که این تلفن‌ها قطع نشود، باطری‌ها تمام نشود، آقایان باشند، حرف بزنند و از اندیشه و مباحث خودشان دفاع کنند.

رادیو گفت‌وگو: ارتباط ما با ایشان برقرار شد ولی گویا تمایلی به ادامه بحث ندارند. آقای رسایی از شما هم متشکریم.

رسایی: من فقط تأکید کنم چون یادم رفته بود، سایتی که آن یادداشت را زد که به نوعی اهانت به نوه حضرت امام به حساب می‌آمد، سایت نوسازی بود که توقیف شد. من سایت نواندیش را ذکر کردم که البته آن هم جزء توقیفی‌ها است ولی سایت نوسازی بود. ربطی به رجانیوز نداشت.

رادیو گفت‌وگو: خیلی متشکرم. شبتان بخیر.

/ 0 نظر / 3 بازدید