آزار و اذیت جنسی زنان در آمریکا بیش از همه جای دنیاست

گزارش شورای اطلاع‌رسانی چین از نقض گسترده حقوق بشر در آمریکا: (8)
آزار و اذیت جنسی زنان در آمریکا بیش از همه جای دنیاست

خبرگزاری فارس: شورای اطلاع‌رسانی چین، با اشاره به نقض مستمر حقوق زنان و کودکان در جامعه آمریکا فاش کرد که آزار جنسی زنان بیش از هر نقطه‌ای از جهان در آمریکا اتفاق می‌افتد.


به گزارش فارس، "شورای اطلاع‌رسانی دولتی چین " در گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر در ایالات متحده آورده است: در آمریکا قانون در مورد تمامی افراد به طور یکسان اعمال نمی‌شود و تبعیض نژادی در دستگاه قضایی آمریکا مشکلات زیادی را برای سیاهپوستان آمریکایی به وجود آورده است.

* تبعیض نژادی در دستگاه قضایی آمریکا

بر اساس گزارشی که تا پایان سال 2008 در پایگاه خبری "وزارت دادگستری آمریکا " منتشر شده است از هر 100 هزار نفر سیاهپوست در آمریکا در حدود 3161 مرد و 149 زن پس از صدور حکم نهایی زندانی شده‌اند.
پایگاه خبری "چاینا پرس " در تاریخ 9 اکتبر 2009 گزارش کرد: تعداد زندانیان سیاهپوستی که بدون عفو مشروط به حبس ابد محکوم شده‌اند 10 برابر زندانیان سفید پوست محکوم به حبس ابد در 25 ایالت آمریکا بوده است که این رقم در کالیفرنیا 18 برابر بوده است. در شهرهای بزرگ آمریکا بیش از یک میلیون نفر در خیابان‌ها توسط مأموران پلیس مورد بازرسی قرار می‌گیرند که تقریبا 90 درصد آنها را مردان تشکیل می‌دهند که از این تعداد 50 درصد مردان سیاهپوست آمریکایی و 30 درصد مردان اسپانیایی هستند و تنها 10 درصد از آنها مردان سفیدپوست می‌باشند.
اداره پلیس شهر نیویورک در تاریخ 17 نوامبر 2009 گزارشی را در پایگاه خبری "نیویورک تایمز " منتشر کرد که بر اساس آن از میان افرادی که در سال 2008 هدف گلوله پلیس قرار گرفته‌اند 75 درصد سیاهپوست، 22 درصد اسپانیایی‌تبار و تنها 3 درصد سفیدپوست بوده‌اند.
"سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر " در نیویورک در تاریخ 2 مارس 2009 گزارشی در پایگاه خبری این سازمان منتشر کرد که براساس آن از سال 1980 تا 2007 نسبت افراد سیاهپوست به سفیدپوستانی که در معاملات مواد مخدر در سرتاسر آمریکا دستگیر شده‌اند 8/2 به 5/5 بوده است که این ارقام نشان می‌دهد تعداد سفیدپوستانی که در قاچاق مواد مخدر دست داشته‌اند 2 برابر سیاهپوستان در آمریکا بوده است.
به گزارش "واشنگتن پست " در تاریخ 10 سپتامبر 2009، زندگی مسلمانان در آمریکا پس از حادثه 11 سپتامبر سال 2001 با مشکلات زیادی مواجه شده است. بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته توسط مرکز تحقیقاتی "پی‌یو " تقریبا 58 درصد از مردم آمریکا تصور می‌کنند که تبعیض بیش از اندازه‌ای علیه مسلمانان اعمال می‌شود و 73 درصد از جوانان 18 تا 29 ساله آمریکایی معتقدند که مسلمانان پیوسته در معرض آزار و اذیت گروه‌های نژادپرست هستند.

* شرایط نامساعد مهاجران در آمریکا

پایگاه خبری "ورلد ژورنال " در تاریخ 26 مارس 2009 گزارش کرد: افرادی که به آمریکا مهاجرت می‌کنند در شرایط نامساعدی به سر می‌برند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده توسط شعبه آمریکایی سازمان عفو بین‌الملل، در طول سال‌های گذشته بیش از 300 هزار مهاجر غیر قانونی هر ساله توسط مراجع قانونی سازمان مهاجرت آمریکا دستگیر شده‌اند که این میزان در سال‌های اخیر به رقم 30 هزار نفر در یک روز رسیده است.
به گزارش پایگاه خبری "سینگ تائو دیلی " در تاریخ 13 آوریل 2009، علاوه بر مهاجران غیر قانونی صدها نفر از مهاجران قانونی نیز بازداشت شده‌اند زیرا اجازه ورودشان به آمریکا مورد پذیرش واقع نشده است و در اغلب موارد به کشورهای خودشان بازگردانده شده‌اند.
"سازمان بین‌المللی مدافع حقوق بشر " در نیویورک در تاریخ 2 نوامبر 2009 بر اساس گزارش منتشر شده در پایگاه خبری "نیویورک تایمز " نوشت: از سال 1999 تا 2008 در حدود 1 میلیون و 400 هزار نفر از مهاجران دستگیر شده به کشورهایشان بازگردانده شده‌اند. ده‌ها هزار نفر از ساکنان "لس‌آنجلس " و "فیلادلفیا " نیز که از مدت‌ها پیش به آمریکا مهاجرت کرده‌ بودند به زندان‌های دورافتاده مخصوص بازداشت مهاجران در "تگزاس " و "لوییزیانا " فرستاده شدند. بر اساس گزارش دیگری که در همین پایگاه خبری منتشر شده است انجمن وکلای شهر نیویورک در اکتبر 2008 دادخواست تکان دهنده‌ای را که به امضای 100 تن از زندانیان مردی که بدون هیچ اتهام جنایی در زندان "واریک استریت فاسیلیتی " در جزیره "مان‌هاتان " نگهداری می‌شدند، دریافت کرد. این زندانیان در این نامه اقامتگاه‌های کثیف و شلوغشان را توصیف کرده بودند؛ جایی که نیازهای مبرم و اساسی بهداشتی نادیده گرفته شده بود و زندانیان گرسنه مجبور بودند برای دریافت روزانه 1 دلار به سختی کار کنند.
به گزارش پایگاه خبری "وال استریت ژورنال " در تاریخ 18 آگوست 2009، در مجموع 104 تن از مهاجرانی که در بازداشت سازمان امور گمرکی و مهاجرت آمریکا بوده‌اند جان خودشان را از دست داده‌اند.

* افزایش جرم و جنایات نژادپرستانه

پایگاه اینترنتی دفتر ایالتی بررسی و تحقیقات آمریکا (اف.بی.آی) نیز اعلام کرده است که جنایت‌هایی که بر اثر تبعیض‌نژادی در آمریکا به وقوع می‌پیوندند، افزایش یافته‌اند. مطابق با آمار و ارقامی که توسط (اف.بی.آی) در 23 نوامبر 2009 منتشر شده است دلیل بسیاری از جرم‌ها و جنایات تبعیض نژادی بوده است. مجموع جنایاتی که در سال 2008 در آمریکا صورت گرفته است 7783 مورد بوده است که 3/51 درصد از آنها به خاطر تبعیض‌نژادی، 5/19 درصد به خاطر اصول و اعتقادات مذهبی و 5/11 درصد بر اثر تعصبات ملی بوده است. 70 درصد از جنایاتی که بر اثر تبعیض‌نژادی صورت گرفته‌اند علیه سیاهپوستان آمریکا بوده است.
به گزارش "واشنگتن پست " در تاریخ 11 ژوئن 2009، یکی از طرفداران برتری نژادی سفیدپوستان در آمریکا به یکی از نگهبانان سیاهپوست موزه یادبود حادثه تاریخی "هولوکاست " تیراندازی کرد که در این حادثه نگهبان سیاهپوست کشته شد و دو تن دیگر نیز مجروح شدند. در طول دهه اخیر گروه‌های ضد مهاجرت و برخی از مقامات رسمی دولت آمریکا با حمایت از گروه‌های نژادپرست موجب افزایش اینگونه حملات شده‌اند.

* تبعیض علیه زنان و کودکان

بنابر این گزارش شرایط زندگی زنان و کودکان در آمریکا رو به وخامت بوده و حقوق ایشان به طور کامل رعایت نمی‌شود.
زنان آمریکایی وضعیت برابری از نظر اجتماعی و سیاسی با مردان ندارند. زنان تقریبا 51 درصد جمعیت جامعه آمریکا را تشکیل می‌دهند اما در کنگره و سنای آمریکا تنها 92 کرسی معادل 17 درصد مجمو کرسی‌ها به زنان اختصاص یافته است. (17 زن عضو سنا و 75 زن عضو کنگره هستند.) یک پژوهش مطالعاتی نشان می‌دهد که احتمال تصدی موسسات خیریه و غیر انتفاعی بزرگ توسط زنان آمریکایی عضو اقلیت‌های جامعه آمریکا بسیار پایین است.
در بین 400 موسسه خیریه بزرگ، هیچ سازمان فرهنگی، بیمارستان، گروه اجتماعی یا سازمان مذهبی به وسیله یک زن اداره نمی‌شود.
در این گزارش همچنین آمده است: زنان آمریکایی در یافتن شغل دچار مشکلند و از درآمد پایین و وضعیت بد مالی رنج می‌برند. بر اساس آمار ارائه شده از سوی "کمیسیون فرصت‌های برابر شغلی ایالات متحده آمریکا " (EEOC) در سال مالی 2008، تعداد شکایت‌های ناشی از تبعیض در محیط کار به 95 هزار و 402 مورد رسیده است که نسبت به سال پیش از خود 15 درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد بسیار بالایی از این شکایت‌ها به تبعیض جنسیتی باز می‌گردد.
بر اساس آمار منتشر شده از سوی دفتر آمار آمریکا در سپتامبر 2009، متوسط درآمد زنان شاغل آمریکایی سالانه 35 هزار و 745 دلار بوده که تقریبا معادل 77 درصد درآمد مردان بوده است. این نسبت در سال 2007، 78 درصد بوده است.
بنابر گزارش آسوشیتد پرس، یک داروساز زن آمریکایی که به مدت 10 سال برای شرکت "والمارت " کار می‌کرده است در سال 2004 به خاطر آنکه خواستار حقوقی برابر با همتایان مرد خود شده بود از سمت خود اخراج شد.
با پایان سال 2008 میلادی، 7/28 درصد از خانوارهایی که سرپرست آنها زن بوده است در شرایط فقر به سر می‌برده‌اند. حدود 64 میلیون زن شاغل در آمریکا که 70 درصد از نیروی کار مونث این کشور را تشکیل می‌دهند از بیمه درمانی محرومند یا اینکه پوشش بیمه‌ای ایشان به حد کفایت نیست و نمی‌توانند به دلیل هزینه‌های بالا از خدمات درمانی مناسب بهره‌مند شوند.
زنان عموما قربانیان تجاوزات جنسی در آمریکا هستند. در میان کشورهایی که آمار تجاوزات جنسی را ارائه می‌کنند، ایالات متحده آمریکا بالاترین آمار را به خود اختصاص داده است. این آمار در آمریکا 13 برابر انگلیس و 20 برابر ژاپن است!
بنابر گزارشی که پنتاگون منتشر کرده است، در سال 2008 در حوزه نیروهای نظامی آمریکا 2900 مورد تجاوز جنسی گزارش شده است که نسبت به سال ماقبل 9 درصد افزایش نشان می‌دهد. در این میان تنها 292 مورد به دادگاه نظامی انجامیده است. همین گزارش تصریح دارد که رقم واقعی می‌تواند 5 تا 10 برابر این آمار باشد. به گزارش رویترز، طی مصاحبه‌هایی که با 40 زن شاغل در بخش نظامی آمریکا به عمل آمده است، 10 نفر اظهار داشته‌اند که مورد تجاوز جنسی واقع شده‌اند، 5 نفر اظهار داشتند که مورد حملاتی واقع شده‌اند که هدف از آنها تجاوز بوده و 13 نفر گفتند که مورد اذیت و آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

/ 0 نظر / 3 بازدید